سوزاک ممکن است 'درمان‌ناپذیر' شود

مشاور ارشد دولت انگلیس در امور پزشکی هشدار داده است که سوزاک ممکن است درمان‌ناپذیر شود.
 
پس از پیدا شدن یک گونه بسیار مقاوم به آنتی‌بیوتیک در شهر لیدز در انگلستان، که به آن لقب "ابرسوزاک" داده‌اند، خانم سالی دیویس با ارسال نامه ای به تمام پزشکان خانواده در باره تجویز صحیح و دقیق آنتی‌بیوتیک، هشدار داده است که موارد تازه مقاومت به آنتی بیوتیک همچنان در حال افزایش است بنابراین "این خطر وجود دارد که سوزاک بیماری درمان ناپذیری شود و از این رو بسیار مهم است که درمان کم تاثیر انجام نشود."
 
در حال حاضر درمان سوزاک با تجویز همزمان دو آنتی بیوتیک انجام می‌شود، یعنی با تزریق سفتریاکسون و خوردن آزیترومایسین.
 
اما موارد بیماری در انگلستان در سال‌های اخیر افزایش داشته است و در ماه‌های اخیر نیز روشن شد که برخی بیماران فقط با آزیترومایسن درمان شده‌اند.
 
گونه جدیدی هم که در لیدز یافت شده به آزیترومایسین مقاوم است و این باعث نگرانی مقامات بهداشتی شده است.
مهمترین راه پیشگیری از بیماری‌های آمیزشی کاندوم استمقاوم شدن سوزاک به آنتی‌بیوتیک مختص بریتانیا نیست و گزارش‌ها از نقاط مختلف دنیا حاکی از این هستند که سوزاک "به سرعت" به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم می‌شود.
 
تجویز بی رویه و نامناسب آنتی‌بیوتیک در چند سال اخیر به عنوان یکی از مهمترین مشکلات امور درمانی در دنیا مطرح شده است و مقاومت به آنتی‌بیوتیک چنان در دنیا در حال افزایش است که عده‌ای خطر آن را از تروریسم بیشتر دانسته‌اند.
 
سازمان بهداشت جهانی هم مقاومت عفونت‌ها به آنتی‌بیوتیک‌ را یک "تهدید بزرگ جهانی" دانسته و هشدار داده که جهان وارد دوره " پسا آنتی‌بیوتیک" شده، یعنی عفونت‌های ساده‌ای که سالیان طولانی قابل درمان بودند، اکنون دوباره می‌توانند کشنده باشند.
 
این سازمان سال پیش در باره مقاومت سوزاک به آنتی‌بیوتیک‌ها هشدار داده بود.
سوزاک یک بیماری آمیزشی است که میکروبی به نام نیسریا گونوریا باعث آن می‌شود. این میکروب از راه تماس تناسلی، مقعدی و دهانی منتقل می‌شود.
 
بیماری در مردان در تقریبا تمام موارد (۹۰ تا ۹۵ درصد) علامت‌دار است، اما انتقال میکروب به حدود نیمی از زنان باعث بروز علامتی نمی‌شود.
 
گفته می‌شود سوزاک بیشتر در زنان جوان زیر ۲۵ سال دیده می‌شود.
نیسریا گونوریاعفونت‌های مقعدی و دهانی، چه در مردان چه در زنان، در اکثر موارد بدون علامت هستند.
 
علائم اصلی بیماری در زنان و مردان ترشح چرکی (معمولا زرد یا سبز رنگ) از مجرای تناسلی و سوزش ادرار است.
 
در مردان ممکن است درد و تورم بیضه‌ها و در زنان درد لگن یا خونریزی بعد از رابطه جنسی یا خونریزی بین عادت ماهانه وجود داشته باشد.
 
افرادی بدون علامت می‌توانند بیماری را به شریک جنسی خود انتقال دهند. بیماری می‌تواند از مادر به جنین هم منتقل شود.
سوزاک درمان نشده می‌تواند باعث عفونت‌های مجرای ادرار، ناباروری و بیماری‌های التهابی لگن (در زنان) شود.
مهمترین راه پیشگیری از بیماری استفاده از کاندوم است.
 
گفته می‌شود شیوع این بیماری در ایران و خاورمیانه کمتر از دیگر کشورها است، اما در واقع در تقریبا تمام کشورهای دنیا شایعترین بیماری‌های آمیزشی غیر ویروسی تریکوموناس، کلامیدیا، سیفیلیس و سوزاک هستند.
 
در ایران نیز تجویز بی‌رویه آنتی‌بیوتیک در کنار مصرف خودسرانه آن یکی از معضلات بهداشتی و درمانی است از این رو موارد مقاومت سوزاک به آنتی‌بیوتیک در ایران هم گزارش شده است.
سوزاک در ایران دست کم به پنی‌سیلین، تتراسایکلین و سیپروفلوکساسین مقاوم شده‌ که با دیگر کشورهای دنیا مطابقت دارد.
بر اساس تحقیقات، در تقریبا نیمی از نسخه‌های ایران یک آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود و بر اساس بعضی منابع آزیترومایسین یکی از سه آنتی‌بیوتیک پر مصرف در ایران است.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.