دولت سومالی برگزاری مراسم کریسمس را ممنوع کرد

دولت سومالی برگزاری مراسم جشن کریسمس در این کشور را ممنوع اعلام کرده و گفته است چنین مراسمی ایمان و باور مسلمانان را تهدید می‌کند.
 
یک مقام وزارت امور مذهبی سومالی گفته است که این جشن‌ها، به هیچ وجه ارتباطی به اسلام ندارند.
به نیروهای امنیتی سومالی دستور داده شده تا گوش‌به‌زنگ باشند و جلوی هر تجمعی به این مناسبت را بگیرند.
 
خارجی‌های مقیم سومالی می‌توانند در خانه‌های خود جشن بگیرند اما هتل‌ها و سایر اماکن عمومی سومالی از برگزاری هر نوع مراسمی منع شده‌اند.
 
محمد خیرو، از مقام‌های ارشد وزارت دادگستری و امور مذهبی سومالی گفته است این که مسلمانان سومالی، کریسمس را جشن بگیرند، کار صحیحی نیست و چنین کاری به معنای رها کردن قیود و اصول مذهبی است.
 
خبرنگاران می‌گویند وضعیت سومالی پس از سال‌ها جنگ داخلی رو به بهبود است و شمار زیادی از سومالی‌های مقیم خارج این کشور در حال برگشتن به کشور خود هستند که شماری از آنها عادات و فرهنگ‌های غربی را همراه خود وارد کشور می‌کنند.
+10
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  خوبه خودتون اقرار می‌کنید در مقابلِ مسیح و مسیحیان ناتوان هستید، دینی که با بر گذاریِ یک مراسمِ جشن پایه‌هایش به لرزد به دردِ جرزِ لایِ در می‌خورد. فدایی کجایی که اقتدارِ اسلمت بر باد رفت. در کشور‌های " کمونیست " هم جشنِ کریسمس به دلیلِ به خطر افتادنِ بنیانِ کمونیزم ممنوع است. آخه چقد ضعف . :)
  7
  42
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  حالا دولت‌های تروریست پرور‌ ای مثل آمریکا با حماقت اجازه میدهند عده‌ای وحشی در وسعتِ شهرِ لوس انجلس تو خیابون سینه زنی‌ کنند . جشن ممنوع اما سینه زنی‌ و وحشی بازی آزاد !
  6
  47
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  مترلینگ - منچستر، انگلستان

  اره خوب تو اروپا انگلیس مسجد باشه سینه زنی و همه چیز باشه ولی در کشور مسلمانان همه رعایت کنند چرا؟چون مسلمونا خودخواه هستن و تا از کشورشون قهر کنن یا جنگی پیش بیاد همون مسلمونا فرار میکنند به بلاد کفر و دوباره اینجا همان اش و همان کاسه
  4
  36
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سهیل ایرانی - برلین، آلمان
  امید جون عزیزم. مراسم کریسمس را در بهترین حالت میشه به عنوان یک جشن مذهبی دانست و نه سال نو؟؟؟ اگه اینطور باشه پس یهودیان و مسلمانان باید سال نو خودشون تولد موسی و محمد بدونن که عقلانی نیست. بهترین تقویم، تقویم خورشیدی ایرانیان است که نه بر پایه مذهب که بر مبنای طبیعت زمین بنا شده است.
  11
  20
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Liberte - تهران، ایران
  [::سهیل ایرانی - برلین، آلمان::]. مسیح مظهر مهربانی و پاکیست.چه اشکال داره ،جشن تولد او رو همه مردم جشن بگیرند.شما مسیحیت رو با یهودیت و اسلام یکی گرفتین؟
  3
  9
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۴:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::سهیل ایرانی - برلین، آلمان::]. البته کریسمس به سالِ نو ربطی‌ ندارد ، این متن و نظرِ من نیز به نظرِ شما همخوانی نداشت . البته از لحاظِ تقویمی سالِ خورشیدی دارایِ مزیت‌هایی‌ بر سالِ میلادی هست اما اشکالاتی هم دارد که در مجموع ربطی‌ به موضوعِ موردِ بحث ندارد. ما در کریسمس روزِ میلاد و ظهورِ جسمانی‌ِ منجی را جشن میگیریم نه سالِ نو را ، ظهورِ منجی بر شما و همه جهانیان چه مسیحی‌ ، چه مسلمان چه یهودی و بی‌ دین مبارک زیرا مسیح آمد تا همه انسان‌ها را از جهالتِ خود پرستی و خود دوستی‌ برهاند و مردم را به دیگر دوستی‌ و محبت رهبری کند که متاسفانه بسیاری از " مسیحیان "نیز از این اصل غافل ماده اند .
  3
  7
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا
  لُر ها یه مثل جالبی دارن، «خوش آن باغی که شغالش کنه قهر»! خب حالا بذار دولت فخیمهء سومالی جشن گرفتن کریسمس رو ممنوع کنه ! اصلاً این «دولت فخیمهء اسلامی سومالی» میدونه جشن یعنی چی؟
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سهیل ایرانی - برلین، آلمان
  [::Liberte - تهران، ایران::]. نظر من اینه که سال نو پدیده ای سکولار است و باید هماهنگ با طبیعت زمین و انسان باشه و نه عقاید دینی و خرافی انسان ها. دین جایی در طبیعت بشر نداره و تنها زاده ترس انسان از مرگ و نیستی است. در نتیجه، عقاید دینی نباید تعیین کننده مسایل مهمی مثل سال نو باشه.
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سهیل ایرانی - برلین، آلمان
  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. چطور سال نو ربطی به تولد مسیح نداره؟؟؟؟؟ آیا شما یه هفته بعد از تولد مسیح، سال نو مسیحی را اعلام نمی کنید؟؟؟؟ میشه اشکالات تقویم خورشیدی ایرانیان را بفرمایید؟ اون بخش ظهور جسمانی منجی و ادامه اون بیشتر شبیه به یه قصه شیرینی برای کودکان بود تا خوابشون بره و من فکر میکنم ارزش بحث نداره :)
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سهیل ایرانی - برلین، آلمان
  [::Liberte - تهران، ایران::]. البته این نکته را باید اضافه کنم که، درسته دین در طبیعت انسان جایی نداره اما از طبیعت قابل استنباط. به همین دلیل، من خودم را فردی دین دار و مسلمان میدونم. به عنوان یک فرد دیندار، این را میدونم که انسان ها دین را زمانی که به طبیعت خود نزدیک میشن؛ بهتر درک و قبول میکنن.
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.