همه چیز به هراس ملک سلمان از ایران بر می گردد

فرانس پرس نوشت: به گفته کارشناسان و دیپلمات ها ،‌عربستان سعودی در هفته های اخیر از بیم مشاهده حفظ بشار اسد در قدرت،‌ در خصوص پرونده سوریه رویکرد جسورانه ای در پیش گرفته است.
 
به گزارش «انتخاب»، عربستان سعودی، ‌نخستین قدرت عرب منطقه، دسامبر نشست بی سابقه ای با حضور جناح های سیاسی و گروه های مسلح ( تکفیری ) مخالفان سوری ،‌دشمن اسد، را برگزار کرد.
اسد در عرصه نظامی مورد حمایت ایران شیعه و روسیه تحت رهبری ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قرار داد.
 
کمی پس از آن ،‌عربستان سعودی که خود به تقویت افراطی گری متهم است،‌ با اعلام تشکیل ائتلافی با حضور 34 کشور اکثرا مسلمان سنی برای مبارزه با تروریسم همه را غافلگیر کرد.
 
در همان زمان،‌ عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی به « گفتگوهایی » به ویژه بین کشورهای خلیج ( فارس) درباره اعزام احتمالی « برخی نیروهای ویژه به سوریه » اشاره کرد.
 
یک دیپلمات خارجی اطمینان می دهد این راهبرد ریاض « به ایران ارتباط دارد» هرچند جمال قاشقجی تحلیلگر سعودی عقیده دارد آغاز حملات هوایی روسیه در سوریه در سه ماه پیش نیز « موجب زمینه چینی این اوضاع » شده است .
فعلا ، گروه موسوم به « ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم » که ریاض از آن خبر داد برای آغاز عملیات نظامی ساختار بندی نشده است و برخی کشورها حتی به روشنی اعلام کرده اند حمایت آنان فقط سیاسی است .
گروه اوراسیا مستقر در آمریکا هشدار داد ریاض فقط در صورتی علیه داعش وارد مبارزه خواهد شد که « اوضاع سیاسی پس از مناقشه در عراق و سوریه نفوذ (رقیب این کشور) ایران را تضعیف کند و سنی های این کشورها پس از این اوضاع تقویت شوند.»
 
عربستان سعودی به طور مرتب « مداخلات »ایران را در سوریه ،‌عراق ، لبنان و یمن محکوم می کند.
 
این نگرانی ها پس از توافقنامه هسته ای که ژوئیه بین ایران و قدرت های بزرگ منعقد شد ،‌شفاف تر شده است .
 
دیپلمات یک کشور غربی می گوید :« لغو تحریم های بین المللی علیه تهران که قرار است از این توافق ناشی شود « احتمالا سعودی ها را تحریک کرده است.»
 
یک دیپلمات دیگر خارجی خاطر نشان می کند:« به ناگاه آنها اکنون تلاش می کنند دوستان و متحدان خود را گردهم آورند.»
 
علاوه بر این شماری از کشورهای خلیج فارس در طول سال از کاهش حمایت واشنگتن در قبال کشورهای عربی ابراز نگرانی کرده اند.
 
این دیپلمات غربی همچنین اعلام کرد:« احساس عمومی ظاهرا این احساس است : اگر شما می خواهید به نتایجی دست یابید،ذ نمی توانید به دیگران تکیه داشته باشید.»
 
وی افزود:« رقابت منطقه ای با ایران نقش گسترده ای در مخالفت سعودی با اسد ایفا می کند.»

دوشنبه در تهران، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد:« تلاش های دیپلماتیک برای تسهیل گفتگوی مستقیم بین ایران و عربستان سعودی در خصوص اختلافات منطقه ای ادامه دارد.»
 
به گفته جمال قاشقجی ،‌عربستان سعودی « بسیار فعال نشان می دهد زیرا مناقشه سوریه به آنچه به نظر می رسد یک پایان نزدیک می شود و در این زمان خاص به عربستان نیاز است .»

این دیپلمات غربی نیز به نوبه خود سوریه را « چاه فاضلابی» توصیف می کند که منطقه و کل جهان را بی ثبات کرده است .
 
وی می گوید:« اگر سوریه ای نبود ،‌داعشی هم وجود نداشت.»
 
یکپارچگی مخالفان سوری و تشکیل « ائتلاف ضد تروریستی » از سیاست خارجی قاطع تر سعودی پس از روی کار آمدن سلمان شاه جدید عربستان حکایت دارد.
 
شاه سعودی ژانویه پس از مرگ برادر ناتنی خود یعنی ملک عبدالله روی کار آمد و بلافاصله پسرش محمد را که حدود 30 سال دارد به عنوان ولیعهد دوم و وزیر دفاع منصوب کرد.
 
مارس، ‌عربستان سعودی ائتلافی را تشکیل داد که در تلاش برقرای شکست دادن نیروهای انصارالله که به داشتن ارتباط با ایران متهم هستند، در یمن وارد جنگ شد.
 
درحالی که برخی از کشورها از جمله غربی ها برای سازگار کردن خود با اوضاعی که در آن اسد با وجود مسئولیت های خود در جنگ،همچنان به ایفای نقش در سوریه ادامه می دهد، ‌عربستان سعودی همچنان اعلام می کند رئیس جمهوری سوریه باید « از طریق گفتگو یا با توسل به زور» برکنار شود.
 
قاشقجی می گوید:« عربستان سعودی پس از برکناری اسد، ‌یک سوریه « تکثرگرا و دموکراتیک » را بدون مداخله ایران در برابر دیدگان خود تصور می کند.
+23
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  همینکه این توافق " اونجای " عرب هارو سوزونده قابل تحسین هست . سلام بر تیم ِ روحانی. پاینده باد خلیجِ فارس.
  21
  100
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۲
  ۴۲
  خروس - دبی، امارات متحده عربی

  به ترتیب لبنان ، سوریه، عراق، بحرین، یمن و تازگی نیجریه و اذربایجان هم به لیست کشورهای مورد حمایت ایران اضافه شده اند، فقر و بدبختی و فلاکت مردم ایران که مهم نیست، نوش جان برادران شیعه
  73
  36
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۸
  ۵۲
  oghab - هلسینکی، فنلاند

  امارات عربی....به امثال تو تکفیری ربطی نداره ...بزودی کل منطقه راشیعیان مالک میششوند ...وهابیون.سلفی .تکفیری .خوش گلدی
  29
  61
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۸
  ۶۲
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  چقدرجالب است تاریخ دوباره درحال تکراراست،این جنگهای صورت پذیرفته و یا جنگاهی که در اینده رخ خواهددادجنگی فرا ملیتی و بلکه جنگی عقیدتی است،ربطی به عرب بودن و فارس بودن و یا امریکایی بودن ندارد،جنگ بر سر ارزشهاست بر سر اعتقادات، اعراب حاشیه خلیج فارس باید درک کنند هنگامی عقیده اسلامی و توحیدی انان پیروز خواهد شد که فقط و فقط به خداوند تکیه کنند، شعار هر مسلمان و مومن واقعی باید شعاری توحیدی باشد و بدون تکیه بر شرق و یا غرب فقط خدا را به فریاد بخوانند، ما در قران ایات متعددی داریم که هشدار میدهد یهود و نصاری را به دوستی نگیرید چون انها در نهایت به شما خیانت میکنند، در دنیای معاصر ما خیانت غربی ها را به متحد استراتژیک خود در خاور میانه دیدیم( شاه فقید ایران) در قران بیان شده که انها هیچ وقت با شما دوستی نخواهند گرفت و در نهایت هدف همه نابودی شماست، ...
  69
  18
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۲
  ۶۲
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  در پایان، بنده به شخصه ملک سلمان را میستایم ، مردی که دوباره قصد دارد شکوه و جلال امت واحده اسلامی را احیا کند، بهتر است در کنار همپیمان شدن با دولتهای مسلمان ، در صدد همپیمانی با مردم مسلمان و با این همه ارتش و نیروی خفته که در تمامی جهان در صدد فرصت هستند نیز همپیمان شود ، من به عنوان یک پارسی از نسل سلمان فارسی صحابه رسول الله و یا هر انسان از هر نژاد که به اسلام مومن و معتقد است همه و همه برادر وار حاضریم در یک صف واحد برای دفاع از کیان و شرافتمان بجنگیم، امروز فقط جنگ، جنگ عقیده است و نه ملیت . بنابر این امیدوارم تمامی روسای کشورهای اسلامی برای جذب فرد فرد مسلمان و اموزش انها برای نبردی سرنوشت ساز که برای همیشه حق را از باطل جدا کند اقدام کنند و بی تردید فقط به خداوند قادر متعال تکیه کنند و نه به شرقی و نه به غربی ها ، همانگونه که در صدر اسلام مسلمانان با تکیه و اعتماد به خدای قادر متعال میان شرق و غرب جدایی افکندند و دو امپراتوری ظالم ان زمان را به قهقرا فرستادند( روم و ساسانی) پس امروز دوباره این مهم تحقق خواهد یافت چرا که خداوند به ما این وعده و نصرت را در کتاب مقدسش داده
  99
  17
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۱
  ۲۳
  romano - تهران، ایران

  ::سلطنت طلب . خواب دیدی خوشه بابا جنگ عقیده چیه من خودم مسلمونم هرکی می خواد بخاطر عقیدش کشته بشه بره کشته بشه بهتر بعدش آدمهای بی عقیده و باورمند به انسانیت زندگی راحتری خواهند داشت. میشه این آیات متعدد قرآنت رو به ما نشون بدی که ما هم حداقل درست مسلمان از دنیا بریم آخه هپروتی در قرآن که به مریم لقب خواهر هارون از پیامبران بنی اسرائیل داده شده در جای جای آن به پیامبران یهودیت تکریم شده خود کلمه نصارا با احترام در صوره بقره و جاهای دیگر به رستگاری و نداشتن بیم به شرط اعتقاد الهی یاد شده،یهود را برگزیده نام برده. حالا از این حرفها بگذریم داری با دلت گردو میشکنی زیر پرچم شاه 70 زنه حرمسرا خواب تاریخ سلطنت 50 ساله بیای دخل شیعه رو بیاری(زرشک بابا ما مخلص اهل سنت ایرانیم تو برو اول حوثی هارو برای اربابت شکست بده بعد بیا سراغ کوچیکای شیعه اولم از حزب الله لبنان شروع کن). بیخود سنی و شیعه نکن جنگ جگر شیر می خواد که ایرانی داره (شیعه سنی هم نداره ایرانی جگر داره هم خوشگلش رو تو خونه هم تو جسمش برای جنگ) صدام سگ گنده عربها بود تو هم برو ....
  6
  34
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۵
  ۴۶
  chi begam ke nagoftanesh - هلند، هلند

  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]شما بهتره، بری عربستان زندگی‌ کنی‌،. تما می‌خوای عقیدت مس صدر اسلام ، با شمشیر گسترش پیدا کنه،یادت باشه، تحمیل عقیده یعنی‌ جنایت کردن، همین کاری که دوستای داعش تو با حمایت عربستان اینجام میدهند، عقیده هر کس برا خودشه تو هم برا خودت نگهش دار، برو نزد خدای خودت دعا کن تا بلکه رستگار شی‌، به بهشت جهنم رفتن دیگران کاری ناداشته باش،
  7
  41
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۵
  ۵۷
  Sepas - تهران، ایران
  درود به دوستان ، همیشه همینطور متحد باشیم تا چشمه دشمن ایران کور شود، زنده باد ایران. به عزیزان عراق سوریه و یمن هم آزادیشون را تبریک میگم
  4
  16
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۱
  ۴۶
  bg_m - صوفیا ، بلغارستان
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. تو خودتو ناراحت نکن اینها همش تبلیغات رافضیهاست عربستان کجا وترس کجا عرعرستان تاوقتی که سربازهای شجاع و دستمال بدست مثل تو داره اصلا احتیاجی به هیچکی مخصوصا امربکا نداره . ببین با کمک تمامی کشورهای دوستش و مزدوران مثل تو به چه فتوهات عظیمی تو سوریه عراق یمن دست پیدا کرده
  2
  17
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۶
  ۶۲
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  [::romano - تهران، ایران::]. توصیه میکنم سوره المائده ایه ٥١ و ٥٧ رو بخونید ، در ادامه بگم این فقط یک دلیل از چندین دلیل بود و فراموش نکنید که یهود و نصاری تا زمانی بزرگ شمرده شده اند و قابل احترام بودن اند که دین را بر اساس توحید و یکتا پرستی حفظ کرده اند اما نسلهای بعدی که دین را تحریف کردند در قران نکوهش شده اند مانند این ایه: ١٣ و ٦٤ و ٧٨ سوره مائده و ایه های متعددی از قران که یهود و تصارا و کفار رو لعن کرده و از رحمتش دور کرده
  19
  5
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۵
  ۶۲
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  [::romano - تهران، ایران::]دوست بزرگوار مطلب دومی که خواستم خدمت شما هم میهن عزیز عرض کنم اینه که شما به کشورهای دور و بر یه نگاه بندازید، من سالهاست در میان این مردم منطقه زندگی میکنم و رفت و امد دارم ، نه فقط اعراب بلکه با ترکها پاکستانی ها و ترکمنستانی ها دوست هستم شما بفرمایید بگویید چرا باید اخوندا این همه هزینه برای ملت ما بتراشند؟ هدف از تشکیل این همپیمانهای نظامی فقط و فقط برخورد با تفکر داعشی و اخوندی و حزب اللات هست و اساساً هیچ یک از کشورهای اهل سنت و مردمان انها در صدد استیلا و چیرگی بر مردم ایران نیستند بلکه قصد دارن ملت ما رو از چنگ این وطن فروشان نجات بدن شما فقط بفرمایید بگید مگه مردم ما تنهای تنها در این منطقه چه مصلحتی داره که بخواد با کشورهای همسایه در بیوفته در حالی که من به شخصه دیدم که تمامی کشورهای منطقه در صورت اصلاح رفتار حاکمان مملکتمان حاضر به سرمایه گذاری و مشارکت در توسعه ایران و منطقه دارند بیایید یک بار که شده متفاوت بیاندیشید سپس نتیجه گیری کنید
  21
  4
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.