زیباکلام: صداوسیما متعلق به ۸۰ میلیون نفر مردم ایران نیست بلکه متعلق به ۴ میلیون طرفدار سعید جلیلی است

زیباکلام معتقد است صداوسیما کاملا تاکید دارد که سازمانی متعلق به گروهی خاص از اصولگرایان تندرو است و از آشکار شدن این موضوع هم ابایی ندارد.
 
به گزارش ایلنا، شب دوشنبه 30 آذر ماه همزمان با شب یلدا قرار بود مصاحبه عادل فردوسی‌پور با محمدجواد ظریف از شبکه سوم سیما پخش شود اما این مصاحبه به دلیل عدم موافقت مدیران صداوسیما پخش نشد. البته قبل از آغاز برنامه نود غلامعلی حداد عادل آنهم در آستانه انتخابات مجلس و درحالی‌که وی نیز در شمار کاندیداهای این دوره است؛ در یک برنامه زنده تلویزیونی حضور پیدا کرد و به صورت زنده سخنرانی کرد و برای مخاطبان شعر خواند.
 
 صادق زیباکلام (استاد دانشگاه) در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ درباره این رفتار مدیران سازمان اظهار داشت: رفتار صداوسیما نشان داد این سازمان متعلق به همه ۸۰ میلیون نفر مردم ایران نیست بلکه متعلق به ۴ میلیون نفری است که در زمان انتخابات ریاست جمهوری به سعید جلیلی رای داده‌اند.
 
وی ادامه داد: رفتار صداوسیما پیش از آمدن محمد سرافراز به این سازمان و در زمان ضرغامی نیز همین گونه بود اما تفاوت ضرغامی با سرافراز در این است که ضرغامی حداقل حفظ ظاهر می‌کرد.
 
زیباکلام افزود: ضرغامی گهگاه مصاحبه‌هایی از افراد غیراصولگرا پخش می‌کرد تا بگوید فراجناحی عمل می‌کند اما سازمان در این دوره اصلا اصراری بر این امر ندارد و حفظ ظاهر را نیز کنار گذاشته است.
 
وی تاکید کرد: مدیران این سازمان تاکید دارند؛ بگویند رسانه ملی تنها متعلق به یک جریان خاص سیاسی است و بیان این مسئله و رفتار را زشت و ناپسند هم نمی‌دانند. عملکرد آنها نشان داده حمایت آشکارشان از یک دسته و گروه در نظر خودشان نه تنها قبحی ندارد که ضرورت نیز دارد.
 
وی با اشاره به اینکه رفتار صداوسیما نشان داده فقط متعلق به جریان اصولگرای تندرو است؛ گفت: این سازمان از بودجه عمومی و مالیات مردم اداره می‌شود اما رفتارش عملا دهن‌کجی به مالیات‌دهندگان است. آنها نه تنها این رفتار را زشت نمی‌دانند بلکه با اعتماد به نفس هرچه تمام‌تر آشکارا نشان می‌دهند که تصمیمات ما به هیچ فردی مربوط نیست.
 
وی با تاکید بر اینکه صداوسیما؛ ۹۲ درصد مردم را نادیده می‌گیرد؛ گفت: در سازمان صداوسیما نه سیدمحمد خاتمی جایی دارد نه محمدجواد ظریف و نه هیچ استاد دانشگاه مستقل دیگری. فقط و فقط همان ۸ درصدی که به سعید جلیلی رای دادند؛ حق دارند. آنها هم آشکارا حق ۹۲ درصد مردم را فدای ۸ درصد از طرفداران اصولگرای تندرو می‌‌کنند.
 
مگر می‌شود سخنگوی یک جناح را چند ساعت در پُربیننده‌ترین شب تلویزیون، روی آنتن برد؟
قادر باستانی (نویسنده و مدرس علوم ارتباطات) نیز در این باره گفت: کاری که در برنامه‌های شب یلدا اتفاق افتاد، در ذهن مخاطب این سئوال را ایجاد کرده که به چه دلیل، مدیریت رسانه ملی، مصاحبه آقای دکتر ظریف را از برنامه پربیننده 90 حذف کرد و از طرف دیگر، چند ساعت از پُربیننده‌ترین زمان طلایی خود را در اختیار آقای دکتر حدادعادل قرار داد که هم نامزد انتخابات پیش‌رو هستند و هم سخنگوی جناح اصولگرایان. به نظر من، مدیریت صداوسیما باید با مخاطب صریح و شفاف باشد و توضیح مناسبی برای این کار خود به افکار عمومی جامعه ارائه کند.
 
وی افزود: سازمان صداوسیما، نباید خود را در مظان اتهام قرار دهد و خود را مستغنی از توضیح به مردم بداند و از آن طرف هم رسانه‌های مستقل و منتقدانش را با شکایت تهدید کند. شأن رسانه ملی ایجاب می‌‏کند، مخاطب را قانع کند که دلیل بروز چنین اقداماتی در تلویزیون، اگر یکسونگری و عدم رعایت بی‏‌طرفی نیست، پس چیست؟ آقای دکتر حدادعادل، چند وقت پیش هم در شوی پُربیننده خندوانه، برنامه تبلیغاتی داشتند.
 
باستانی تصریح کرد: وقتی نایب رییس شورای نظارت بر صداوسیما، اذعان می‌کند مخاطب برخی شبکه‌ها از کارکنان آن کمتر است، این فاجعه رسانه‌ای است و می‌طلبد مسئولان دلسوز صداوسیما، غیر از تخطئه منتقدان، فکر اساسی و چاره برای جو بی‌اعتمادی به وجود آمده و ریزش مخاطب داشته باشند. گرفتن مصاحبه از نمایندگان اقلیت همراه و پُرکردن صفحات روزنامه جام‌جم، قطعاً این مسأله را چاره نمی‌کند.
 
وی خاطرنشان کرد: آقای سرافراز، در سازمان بزرگ صداوسیما، وارث شرایطی است که در طول یک دهه حضور مدیریت قبلی شکل گرفته و به نظر من، به راحتی قابل تغییر نیست و مدیر جدید نیز با مقاومت‌های بسیاری در مسیر اصلاح امور و شرایط مواجه است. چنانچه دولت آقای روحانی هم هشت سال ویرانی گذشته را دارد به تدریج اصلاح می کند.
 
اما حرف من این است که انجام اقدامات و اصلاحات، باید برای مخاطبان رسانه ملی تبیین شود و در مقابل کژی‌ها و کارشکنی‌ها سکوت نشود. ما در یک سال گذشته، برنامه‌هایی مثل خندوانه هم داشته‌ایم. برنامه‌های شبکه چهار سیما، برخی دگرگون و مخاطب‌محور است. اینها خوب است اما دلیلی ندارد، کار غلط هم توجیه شود. در شرایط انتخاباتی، مگر می‌شود سخنگوی یک جناح را چند ساعت در پُربیننده‌ترین شب تلویزیون، روی آنتن برد و هیچ توضیحی هم نداد.
 
باستانی در پایان گفت: من فکر می‌کنم، آقای سرافراز فرصت زیادی برای اثبات کارآمدی خود ندارند و باید تکلیف خود با گروه فشار سازمانی را یکسره کنند. اشخاصی که تنظیم کنداکتور برنامه شبکه‌ها را در دست دارند، باید شأن رسانه ملی را حفظ کنند و با بخشی‌نگری و کوته‌بینی آن را نزد مخاطب پایین نیاورند و البته پالس‌هایی که مخاطبان خاص، جناح سیاسی منتقد، دولت، رسانه‌ها و کارشناسان، به طورمرتب می‌دهند را جدی بگیرند.
+205
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  united-iran - ملبورن، استرالیا

  بهتر است بگوئیم صدا و سیمای میلی؛ من موندم مگه هنوز کسانی در داخل ایران هستند که برنامه های مزخرف و بی معنی این صدا و سیما را میبینند!! صدا و سیمایی که رئیسش مستقیما از سوی دیکتاتور منصوب میشود ارزش دیدن ندارد.
  7
  81
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سرورآقا - پوتسدام، آلمان

  آقای زیباکلام عزیز شما خیلی مشکوک میزنید ولی مطمئن باش که آفتاب زیر ابر پنهان نمیماند.
  66
  20
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  حکومت فاسد قابل آرایش و بزک دوزک نیست !
  5
  67
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  agha-javad - تهران، ایران

  کنترل انقلاب ایران از همون روز اول در دست وحشی‌ها و لات و چاقو کش‌ها بود که رهبرشون هم خمینی مجنون بود که از کشتن لذت می‌برد. حالا این به اصطلاح اصلاح طلب‌ها که روزی همگی‌ عاشق خمینی مجنون ببودند چه چیزی رو تونستند اصلاح کنند تا به امروز به جز خر کردن این مردم! و اگه روزی قدرت در دست بگیرند تازه به دوران طلائی آن مجنون خواهند رسید که همگی‌ تجربه تلخ را داشته ایم.
  6
  55
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  در ایرانِ اسلامی همه چیز متعلق به ۴ میلیون نفر است. مخصوصاً انتخاباتِ ۸۸ . مرگ بر دیکتاتور.
  2
  64
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  nangbarvelayat - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  هه هه هه، خیلى خودتون ناراحت نکنید. هیچکس تو ایران تلویزیون مسخره صدا و سیما را نگاه نمیکنه.
  0
  28
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  Bozorgmehr - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  چه کسى گفته که صدا و سیمایى که صداى انکرالاصوات و سیماى کریه اخوندها، مداحان و مقلدان چاپلوس و بى اراده ى انها را نشان مى دهد رسانه ملى است و باید به اکثریت ملت ایران تعلق داشته باشد؟ اصلا بود و نبود این صدا و سیماى دشمن ملت و خواسته هاى ملت با ان برنامه هاى بى سر و ته، عصر حجرى و مسخره اش چه تفاوتى دارد؟ ملت ایران که همه چیز خود را در قمار انقلاب ١٣٥٧ از دست داد همان بهتر که این جعبه اهریمنى ى پر از جک و جانور که لیاقت امثال ماموت احمقى نژاد و انترهاى گرد وى را دارد را هم از دست دهد.
  0
  45
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  شاهان وطن پرست ایران - لندن،انتاریو، کانادا
  ۳۷ سال به کمک انگلیس وامریکا از کابارهای لاله زارآمدید بیرون چون خوشی به دلتون زده بود ازفرستاده انگلیس ( خمینی ضحاک) حمایت کردید ریش گذاشتید وبه اسم اسلام و دین چند صد هزار هموطن ایرانی را کشتید-تجاوز-شکنجه و دزدی کردید و الان هم نوکر پوتین شدید بس دیگه از فیلم بازی هایتون و ۲۴ سا عته دروغ به مردم ایران خدا به زنه به کمرتون که اینقدر ازاسمش سو استفاده نکنید مطمئن باشید خدا تاحالا صبر کرده ولی به همین زودی مردم ایران را بیدار و نسل شما را در هر کجا باشید به جزاتون می رساند
  1
  9
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران
  اصلا این حداد عادل تریاکی بیاد تلویزیون سه ربع بندری و کردی برقصد و جوک تعریف کند,این شعورملی باید آگاه و بیدار باشد تو این رای بازی شرکت نکند.همین الان حداقل اسم200نماینده آینده مجلس رو کاغذ زیر تشک رهبرنکبت هست
  0
  10
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.