عملیات بازپس گیری رمادی وارد دومین روز شد

نیروهای عراقی که به سوی مجتمع اصلی دولت در شهر پیشروی می کنندنبرد برای بیرون راندن جنگجویان گروه دولت اسلامی (داعش) از مرکز شهر رمادی عراق وارد دومین روز خود شده و سربازان عراقی درگیر نبردهای خیابانی با داعش هستند.
 
مقام ها ابراز امیدواری می کنند که شهر تا پایان هفته تحت کنترل کامل ارتش درآید.
 
اما یک سخنگوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سخنانی محتاطانه گفت که نبردی سخت در پیش است.
نیروهای عراقی که به سوی مجتمع اصلی دولت در شهر پیشروی می کنند، با مقاومت تک تیراندازها و بمبگذاران انتحاری روبرو شده اند.
 
رمادی در ماه مه گذشته به دست داعش افتاد که شکستی شرم‌آور برای ارتش بود.
سرهنگ استیو وارن سخنگوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا تخمین زد که تا ۳۵۰ جنگجوی داعش هنوز در رمادی هستند. شمار غیرنظامیان حاضر در شهر ده ها هزار نفر رقم زده می شود.
 
گزارش هایی منتشر شده دایر بر اینکه داعش مشغول گرد آوردن مردم عادی احتمالا به عنوان سپر انسانی است.
 
سباستین آشر دبیر اخبار خاورمیانه بی بی سی می گوید که به نظر می رسد یورش رمادی عملیاتی موثرتر از قبل از سوی ارتش عراق باشد که چند ماه است تحت آموزش آمریکاست.
 
او می افزاید که مساله جالب توجه غیبت شبه نظامیان قدرتمند شیعه است که پیشتر در سال جاری به بازپس گیری تکریت کمک کردند.
رمادی در ماه مه گذشته به دست داعش افتاد که شکستی شرم‌آور برای ارتش بود
دولت ماه گذشته شهر را تحت محاصره در آوردبه گفته گزارشگر بی بی سی حضور آنها در قلب منطقه سنی نشین عراق در استان انبار می تواند آتش افروزانه باشد.
 
نیروهای امنیتی به بی بی سی گفتند که سربازان ارتش و قبایل متحد آنها با حمایت حملات هوایی آمریکا دو منطقه رمادی را پس گرفته اند و وارد دو منطقه دیگر شده اند.
 
نیروهای دولتی ماه پیس محاصره این شهر که در ۹۰ کیلومتری غرب بغداد است را کامل کردند و ارتباط اعضای داعش در شهر را با سایر پایگاه هایش در استان انبار و سوریه قطع کردند.
 
صباح النمانی سخنگوی سازمان مبارزه با تروریسم عراق گفت که سربازان، با حمایت پلیس و مردان قبایل سنی، عملیات تهاجمی علیه مرکز رمادی را صبح سه شنبه شروع کردند.
منابع ارتش عراق در مرکز فرماندهی عملیات انبار به بی بی سی گفتند که مهندسان پلی موقتی بر رود فرات که از شمال و غرب شهر می گذرد ساخته اند.
 
به این ترتیب امکان ورود مستقیم نیروها به منطقه الحوز در جنوب غربی مجتمع دولت فراهم شده است.
تا بعد از ظهر سه شنبه، نیروهای دولتی دو منطقه الثبات و الارامیل را پس گرفته بودند و وارد دو منطقه الملعب و البکیر شده بودند.
 
وزارت دفاع عراق گفت که از زمان پخش هوایی اطلاعیه هایی دایر بر قریب الوقوع بودن عملیات ارتش در ماه گذشته، افراط گرایان مانع خروج غیرنظامیان از شهر شده اند.
 
منابع آگاه در داخل رمادی به بی بی سی گفتند که داعش در تلاشی برای جلوگیری از ناآرامی عمومی در حمایت از عملیات دولت، دست به بازداشت های جمعی در محلات تحت کنترل خود زده است.
 
داعش در سال ۲۰۱۴ بخش های وسیعی از غرب و شمال عراق را تسخیر و اعلام خلافت اسلامی کرد اما از آن زمان کنترل چند شهر مهم عراق را به نیروهای دولتی و کرد واگذار کرده است.
 
تحلیلی توسط موسسه آی اچ اس جینز گفت که داعش در یک سال اخیر ۱۴ درصد از کل منطقه تحت کنترل خود در عراق و سوریه را از دست داده است که مساحتی معادل تقریبا ۱۳ هزار کیلومتر مربع است.
با این حال این گروه موفق به اشغال مناطق مهم استراتژیک تازه در همین مدت از جمله رمادی عراق و پالمیرا در سوریه شده است.
مهمات ضبط شده که دولت می گوید متعلق به داعش بوده
+26
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.