دعوای حقوقی دولت ایران و پهلوی ها بر سر رولزرویس احمدشاه!

پارسینه: اتوموبیل رولز رویس سیلورگوست احمدشاه قاجار(۱۹۰۶ تا ۱۹۲۶ میلادی) یکی از خودروهای کلاسیک و ارزشمند کشورمان است که اینک در موزه خودرو نگه داری می شود.
 
نام مدل سیلورگوست، دراصل ۵۰/۴۰ است که شاسی آن درکارگاه رولز- رویس درشهرمنچسترساخته و درجولای ۱۹۰۸ به شهردربی منتقل شد.باتولید این مدل بودکه رولز-رویس مدعی تولید«بهترین خودروی جهان»شد.
 
سیلورگوست موجوددرموزه خودرو،اتومبیلی سلطنتی است که به سفارش احمدشاه قاجار خریداری شد.
 
نکته جالب حقوقی درباره این خودرو این است که قبل ازپیروزی انقلاب اسلامی،این خودروبه همراه رولز-رویس فانتوم ۴ جهت انجام یکسری تعمیرات به انگلستان فرستاده شد.
 
همزمانی این مسئله باوقوع انقلاب اسلامی باعث شدکه خانواده پهلوی ادعای مالکیت آنهاراداشته وبه دادگاه عالی لندن شکایت کردند.
 
درنهایت دادگاه عالی لندن به این نتیجه رسیدکه این خودروبه مردم ایران تعلق دارد،لذاپس ازانجام تعمیرات کلی به ایران برگردانده شد.
+69
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  hamtarane - سیدنی، استرالیا

  واقعا حکم عادلانه ای بود. الان می بینید که مردم ایران سوارش می شوند و توی فرشته دور دور می کنند
  17
  98
  ‌سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  marhoom alinaghi khan - اشنویه، ایران

  هر چند تصمیم دادگاه به نظر درست میاد، و باید تو یک نمایشگاه تو ایران نگهداری بشه، ولی‌ از استعمار پیر و فاسد بریتانیا که از پشت به شاه خنجر زدند و حتا برای یه مرگ آسوده به او و خانواد‌ش اجازه اقامت ندادند انتظاری بیشتر این نمی‌رفت، اگه وکیل خانواده پهلوی یه کم عقل تو کله ش بود پیشاپیش باید اینو میدونست، در ضمن سال تولد و مرگ احمد شاه (یا دوره سلطنتش) هم درست نیست.
  11
  81
  ‌سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان

  آیا مردم در زیر سلطه حکومت جهل و جنایت و اعدام اشغالگر ترک تازی اسلامی هم این اتومبیل را دریافت کرد؟
  18
  54
  ‌سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران

  مردم بیچاره ایران که در طول تاریخ فقط غارت شدند هرکی‌ هم از راه رسید به اسم مردم ایران چاپید و خورد و برد. حالا هم به نام مردم و به کام استعمار...
  2
  30
  ‌سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  alvares - زوریخ، سوییس
  من مونادم پهلوی‌ها چیکاره حسن بودند که ادعای مالکیت این ماشین قدیمی‌ را کردند، واقعاً که آنها هم کم چشم داشت به مال و ثروت مردم همیشه در زنجیر نداشتند. اونوقت میگیم جمهوری اسلامی غارتگرند، ایران از پای بست ویران شد توسط همین شاهان بی‌ خاصیت تا به امروز، و مردم نیمی خائن به بقیه ملت همیشه در چرت.
  32
  22
  ‌سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  این بیچاره ها هم که کلا فقط 60 میلیون دلار از ایران خارج کردند چون فکر نمی کردند برای همیشه از ایران خارج می شوند و فکر می کردند آبها که از اسیاب بیفته دوباره به حکومت برمی گردند حالا فهمیدند چه کلاهی سرشون رفته افتادند دنبال ماشین احمد شاه بینوا که به آنهم نرسیدند
  30
  21
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران
  خاک بر سر فرح ایلاتی دهاتی که هر چی کشیدیم از کیسه پر کردن این بی کلاس کشیدیم. اگر فرح پای کثیفشو با اون تفکر داغونش تو دربار نمیذاشت هیچوقت به این سرنوشت مبتلا نمیشدیم. الحق که روزگار هم خوب حقشو کف دستش گذاشت . تازگی تو مصاحبش با رها اعتمادی هنوز به فکر تیر و تختش تو کاخ ماخ ها بود. این رولزرویس رو هم حتما این زیر پای شاه نشسته بیا شکایت کنیم به دادگاه لندن ! از این کار مسخره تر؟
  29
  13
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Liberte - تهران، ایران
  اون زمون اونها و این زمون ها اینها فکر می کنند که همه چیز مال اونها و اینهاست.
  6
  8
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  یکی از خصوصیات ایرونی جماعت اینه که همیشه در پی این هستن که حماقت ها و اشتباهات و مشکلات خودشون رو به گردن این و اون بیاندازن ، حالا شده به گردن اقدس خانوم همسایه یا حسین چقال محله و یا شاه و دربار و انگلیس و امریکا و اسراییل و غرب وووووووووو..... !!!!
  5
  14
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.