تولید داروی جدید ضد سرطان با مشارکت محقق ایرانی

محقق ایرانی دانشگاه کارولینسکا با همکاری گروه از محققان در یک طرح بین‌المللی موفق به تولید داروی ضد سرطان شدند که اولین تست بالینی این دارو سال آینده در انگلستان انجام خواهد شد.
 
دکتر سعید اشتاد، از محققان طرح تولید داروی جدید ضد سرطان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: پروژه داروی جدید ضد سرطان تنظیم کننده آنزیم MTH1، یک طرح بین‌المللی است که از سوی مؤسسه کارولینسکای سوئد و آزمایشگاه Sci Life Lab در قالب تیم تحقیقاتی ۵۰ نفره اجرایی شد و من به عنوان یکی از محققان اصلی در اجرای این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتم.
 
وی با بیان این که فاز پژوهشی این طرح ۴ تا ۵ سال به طول انجامید، اظهار داشت: با تکمیل بخش پژوهشی طرح، مقاله آن نیز در سال ۲۰۱۴ مجله نیچر به چاپ رسید و مورد توجه مجامع علمی قرار گرفت.
دکتر مهدی اشتاد دیپلم خود را از دبیرستان علامه حلی دریافت کرد و از دانشگاه شهید بهشتی در رشته زیست شناسی فارغ التحصیل شد. وی تحصیلات خود را در رشته زیست شناسی مولکولی دانشگاه یوما سوئد ادامه داد.
 
اشتاد در حال حاضر در موسسه کارولینسکا دوره دکتری خود را می‌گذراند و با مشارکت در اجرای طرح بین‌المللی تولید داروی ضد سرطان، از سوی ایران موفق به دریافت جایزه «باور» (رقابت علمی نخبگان جوان ایرانی در اروپا) شد.
 
این جایزه در مراسم اختتامیه شانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار به وی اعطا شد.
+20
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.