روایت آیت الله مطهری از راننده اتوبوس ضدآخوند!

پارسینه :در ایامى که در قم بودیم، تازه این شرکتهاى مسافربرى راه افتاده بود. آمدیم به قصد مشهد سوار شدیم. بعد از مدتى من احساس کردم راننده ی اتوبوس نسبت به شخص من که معمم هستم، یک حالت بغض و نفرتى دارد. نه من او را مى شناختم و نه او مرا مى شناخت. ما یک سابقه ی شخصى نداشتیم.

در ورامین که توقف کرد، وقتى خواستم از او بپرسم که چقدر توقف مى کنید، با یک خشونتى مرا رد کرد که دیگر تا مشهد جرأت نکنم یک کلمه با او حرف بزنم. پیش خودم توجیهى کردم، گفتم لابد این لااقل مسلمان نیست، مادى است، یهودى است. پیش خودم قطع کردم که چنین چیزى است. یادم هست آن طرف سمنان که رسیدیم، بعدازظهر بود، من وقتى رفتم وضو بگیرم تا نماز بخوانم، همین راننده را دیدم که دارد پاهایش را مى شوید.
 
شب شد. پشت سر من دو تا دانشجوى تربتى بودند. آنها هم مى خواستند ایام تعطیلات بروند خراسان (تربت) . او برعکس، هرچه که نسبت به من اظهار تنفر و خشونت داشت، نسبت به آنها مهربانى مى کرد، آنها را دوست داشت. شب که معمولاً مسافرین مى خوابند، از یکى از آنها خواهش کرد که بیاید کنارش با هم صحبت کنند تا خوابش نبرد. او هم رفت.
 
هنگامى که همه خواب بودند، یک وقت من گوش کردم دیدم این راننده دارد سرگذشت خودش را براى آن دانشجو مى گوید. من هم به دقت گوش مى کردم که بشنوم.
 
اولاً از مردم مشهد گفت که از آنهایشان که با آخوندها ارتباط دارند بدم مى آید؛ فقط از آنها که اعیان هستند، در «ارک» هستند خوشم مى آید. گفت: خلاصه این را بدان که در میان همه ی فامیل من، تنها کسى که راننده است منم. باقى دیگر دکتر هستند، مهندس هستند، تاجر هستند، افسر هستند. بدبختِ فامیل منم.
گفت: علتش چیست؟
گفت: من سرگذشتى دارم. پدر من آدم مسلمان و بسیار متدینى بود. من بچه بودم، مرا به دبستان فرستاد. پیشنماز محله از این مطلب خبردار شد، آمد پیش پدرم گفت: تو بچه ات را به مدرسه فرستاده اى؟!
گفت: بله.
گفت: اى واى! مگر نمى دانى که اگر بچه ات به مدرسه برود لامذهب مى شود؟
 
پدر من هم از بس آدم عوامى بود، این حرف را باور کرد. من هم که بچه بودم. پدرم دیگر نگذاشت دنبال درس بروم. مرا دنبال کارهاى دیگر فرستاد. یک روز بعد از اینکه زن و بچه پیدا کردم فهمیدم که اصلاً من سواد ندارم.
معما براى من حل شد که این آدم، بیچاره خودش مسلمان است ولى خودش را بدبختِ صنفِ من مى داند، مى گوید: این عمامه به سرها هستند که ما را بدبخت کردند.
 
این یک جور نهى از منکر است، یعنى رماندن، بدبخت کردن مردم و دشمن ساختن مردم با دین و روحانیت. بعد من پیش خود گفتم: خدا پدرش را بیامرزد که فقط با آخوندها دشمن است، با اسلام دشمن نشد؛ باز نمازش را مى خواند، روزه اش را مى گیرد، به زیارت امام رضا مى رود.
 آیت الله مرتضی مطهری
+88
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  united-iran - ملبورن، استرالیا

  کجاست الان اون راننده اتوبوس که من بیام دستش را ببوسم، با اینکه بی سواد بود ولی صد سال از ملت ساده ایران جلوتر بود، آخوند یعنی بدبختی یعنی بیچارگی یعنی طاعون یعنی به خاک سیاه نشاندن یک کشور و ملتش، آخوند شیطانی است در لباس به ظاهر متدین.
  5
  214
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  دایره مینا - کراکف ، لهستان
  این داستان و ماجرا اگر واقعیت داشته باشد -پسر جان دارد دیگر !مطهری اینو گفته !بفهم ! - خیلی خنده دار بود من که فقط خندیدم!
  10
  19
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  liberté - مونترال، کانادا

  مردم تویه قرن بیست و یکم با این همه دسترسی آزاد و سریع به اطلاعات الان هر کدوم باید به اندازه یه آیت الله 100 سال پیش اطلاعات دینی داشته باشن. این یعنی به شغل آخوندی هیچ نیازی نیست. بله یه زمانی که چاپ کتاب و پخشش بین مردم مقدور نبود اینا سوار مردم بودن نه الان که روی گوشی مبایل هر جوونی هزاران کتاب میتونه جای بگیره. اینا با چهار تا کتاب 100 سال پیش آیت الله میشن.
  1
  62
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  رقص پرواز - پراگ، چک

  با این حساب این روزها اکثرمون راننده اتوبوس هستیم!!!
  2
  95
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  persianshadow1 - برایتون، انگلستان

  د اشتباه مردم ایران همینه که فکر میکنند اخوند مسبب بدبختیشونه، نمیدونن که اسلام عامل بدبختى ونکبت و عقب افتادگیه، اگه اسلام نبود اخوند هم نبود،داعش هم نبود، حالا هى بگین اخوند بد داعش بد!
  13
  71
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  aarian - تهران، ایران

  به امید روزی که تمام مردم ایران هم ذات خبیث شما آخوندها هم علت عقب افتادگی ملی‌ مارو متوجه بشند و اعتقادشون رو فقط در قلبشون نگاه دارند.
  1
  40
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  liberté - مونترال، کانادا

  [::persianshadow1 - برایتون، انگلستان::]. اتفاقا برعکس! آخوندا مسبب بدبختی هستن. وگرنه آخوندا نباشن اسلام هم مثله پرستش زئوس و ژوپیتر و مردوک و اوسیریس میره تویه کتاب های تاریخ عزیزم. دلیل بودن آخوندها در قرن بیستم هم اینه که کورپوریشن های بین المللی میخوان از طریق اینها بی ثباتی ایجاد کنن تا منابع کشورهای توسعه نیافته رو غارت کنن. وگرنه اسلام همون زمان مشروطه در ایران از بین رفته بود.
  8
  41
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان

  آخوند کثیفترین و پست‌ترین موجود روی زمین و خائن و قاتل مردم ایران است
  1
  59
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  بوزرجمهر - تهران، ایران

  آخوندها عامل نابودی و عقبگرد ایران و ایرانی اند.دین فروشان فاسد از عهد امام احمدغزالی تا ملای نراقی و مجلسی تا مدرس و خمینی دجال و دگران.ننگ بر شما نفهمان تاریخ باد
  2
  29
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گل میرزا - مالمو، سوئد
  من هم از این به بعد راننده اتوبوس هستم!
  0
  15
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران
  خودمن تاقبل از نکبت خمینی دو دونگ اعتقادات مذهبی داشتم یعنی محرم و ماه رمضان,حالیم بود اما الان حاضرنیستم حتی اذان را بشنوم
  0
  7
  ‌سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ - ۰۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۸
  ایران زاد - هامبورگ، آلمان
  اخوند میکرب سرطانی است که بیماری ان درمان ندارد. اخوند یک ویروس کشنده است.اخوند یک وبا است. اخوند انفلونزای خوکی است. اخوند بیماری است که درمان ندارد. اخوند یک میکربی است که در هر جا نفوذ کرد فقط مرگ و بیماری میاورد.اخوند بیماری است که تا کنون هیچ دانشمندی برای از بین بردن این بیماری نتوانسته اند داروئی کشف کنند.اخوند مرکز بیچارگی و درماندگی است. اخوند تنها موجودی است که هیچ سلاح کشنده ای قادر به نابودی ان نبوده.
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  parsi6 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  تا زمانی‌ که از شر هردو آخوند و مفتی شیعه و سنی رها نشیم، کشورمون آباد نخواهد شد.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.