فیفا، بلا‌تر و پلاتینی را هشت سال از فعالیت‌های فوتبال محروم کرد

کمیته اخلاقی فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، روز دوشنبه ۳۰ آذر، سپ بلا‌تر و میشل پلاتینی را به هشت سال محرومیت از تمام فعالیت‌های مربوط به فوتبال محکوم کرد.
 
پلاتینی که که از امیدهای ریاست فیفا در انتخابات روز ۲۶ فوریه بود، با رای روز دوشنبه کمیته اخلاقی این نهاد عملا از این رقابت کنار گذاشته شد.
 
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قضات این کمیته در رای خود گفته‌اند که سپ بلا‌تر قوانین فیفا را در زمینه منافع شخصی، پایبندی به اصول و پیشنهاد هدیه نقض کرده است.
 
پلاتینی نیز قوانین مربوط به منافع شخصی و پایبندی به اصول را نقض کرده است.
 
پلاتینی متهم شده که به خاطر فعالیت به عنوان مشاور رییس فیفا بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ دو میلیون دلار حقوق خارج از قرارداد دریافت کرده است. پرداخت این مبلغ از سوی سپ بلا‌تر تایید شده بود. هر دو متهم این اتهام را رد کرده‌اند.
بر اساس رای کمیته اخلاقی فیفا، بلا‌تر به ۵۰ هزار و ۲۵۰ دلار و پلاتینی به ۸۰ هزار و ۴۰۰ دلار جریمه نیز محکوم شده‌اند.
 
قضات کمیته یاد شده گفته‌اند: «آقای بلا‌تر نه در دفاعیه مکتوبش و نه در نشست پرسش و پاسخ هیچ مبنای قانونی برای این پرداخت ارائه نکرد».
 
رییس پیشین فیفا متهم شده که در درجه نخست، از منافع این نهاد حفاظت نکرده و در درجه دوم، مانع کارهایی نشده که برخلاف منافع فیفا بوده است.
 
میشل پلاتینی نیز به عدم آگاهی از وظایف، تعهدات، تکالیف و مسوولیت‌هایش متهم شده است.
هر دو متهم پیشتر گفته بودند با هر مجازاتی که علیه آن‌ها وضع شود مقابله خواهند کرد و در درجه اول به کمیته تجدیدنظر و سپس به دادگاه عالی شکایت خواهند کرد.
 
آقای بلاتر ساعاتی پس از اعلام این رای بار دیگر گفت که در دادگاه تجدیدنظر و عالی به حکم یاد شده اعتراض خواهد کرد.
برای بلا‌تر ۷۹ ساله صدور چنین حکمی به معنای پایان دوران وی در تشکیلات فوتبال خواهد بود. پلاتینی ۶۰ ساله نیز تمام امید‌هایش برای جایگزینی بلا‌تر در پست ریاست فیفا را از دست خواهد داد.
 
کمیته انضباطی فیفا اواسط مهرماه امسال سپ بلاتر و میشل پلاتینی را به مدت ۹۰ روز از هرگونه فعالیتی در عرصه فوتبال معلق کرده بود.
دادستان‌های آمریکا ۲۷ مقام فعلی یا پیشین فیفا از جمله هشت عضو پیشین کمیته اجرایی آن را متهم کرده‌اند که در رابطه با حق پوشش تلویزیونی برای پخش مسابقات فوتبال رشوه دریافت کرده‌اند. در همین رابطه، ۱۲ شخص حقیقی و دو شرکت ورزشی محکوم شده‌اند.
+20
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Vejdan bidar - امستردام ، هلند
  ما فقط فکر می‌کنیم در ایران خلاف زیاد هست ، شما چرا آقای پلاتینی ؟
  0
  2
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.