عراقچی: نامه کری در مورد قانون ویزا، تضمینی محکم و کافی است

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته است که نامه وزیر امور خارجه آمریکا در مورد نحوه اجرای قانون جدید محدودیت ویزا، تضمینی محکم است که توافق جامع اتمی در اجرای این قانون نقض نخواهد شد و این تضمین، از نظر ایران "کاملا کفایت می‌کند".
 
آقای عراقچی در عین حال تأکید کرد که اگر محدودیت های پیش بینی شده در این قانون به نحوی اجرا شود که بر روابط تجاری ایران اثر بگذارد، نقض توافق جامع اتمی یا برجام خواهد بود و در آن صورت ایران موضوع را به کمیسیون مشترک پیش بینی شده در این توافق ارجاع خواهد داد.
 
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اخیرا قانونی را امضاء کرده که بر اساس آن شهروندان کشورهایی که تا کنون برای ورود به آمریکا نیاز به ویزا نداشتند، اگر ظرف ۵ سال گذشته به کشورهایی از جمله ایران سفر کرده باشند، از امتیاز ورود بدون نیاز به ویزا به آمریکا محروم می شوند. همچنین کسانی که علاوه بر تابعیت کشورهای مذکور، تابعیت ایران، عراق، سوریه یا سودان را دارند، باید برای ورود به آمریکا تقاضای ویزا کنند.
 
ایران نگران است که این قانون باعث شود فعالان اقتصادی، تجار و سرمایه گذاران خارجی از سفر به ایران و فعالیت در این کشور خودداری کنند.
 
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا دیروز در نامه ای به محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود تضمین داد که دولت آمریکا قانون جدید را به نحوی اجرا کند که به منافع تجاری مشروع ایران آسیبی نرسد.
 
او در این نامه نوشت: "اطمینان دارم تغییرات اخیر در قانون ویزا به هیچ شکل مانع اجرای تعهدات ما در قالب برنامه جامع اقدام مشترک نمی‌شود و بر منافع اقتصادی مشروع ایران اثر نمی‌گذارد. دولت [آمریکا] برای اجرای این تضمین ابزارهایی در اختیار دارد؛ از جمله صدور ویزای تجاری ده ساله با چندبار اجازه ورود، تسریع صدور ویزای تجاری و اختیار توقف اجرای قانون".
 
آقای عراقچی که ریاست ستاد پیگیری اجرای توافق جامع اتمی را در ایران به عهده دارد، گفته است که گروه های مختلف لابی، "از جمله صهیونیست ها" در دو ماه گذشته تلاش کرده اند که در مسیر اجرای این توافق مانع ایجاد کنند.
 
او گفت که ایران عملکرد دولت آمریکا را بررسی می کند و اگر تعهدات داده شده در نامه آقای کری در اجرای قانون جدید نقض شود، موضوع را به کمیسیون مشترک می فرستد.
 
کمیسیون مشترک از نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ و ایران تشکیل شده و وظیفه بررسی مواردی را به عهده دارد که هر یک از طرف های توافق به عنوان نقض توافق قلمداد می کنند.
 
به گفته آقای عراقچی، کشورهای اروپایی (که سه نماینده در کمیسیون مشترک دارند) قانون جدید محدودیت های ویزای آمریکا را ناقض حقوق شهروندان خود می دانند و با آن مخالفند
+9
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  winnie1987 - بيرمنگهام، انگلستان

  بله، اصولا صف گرفتن ویزا و سختی‌ها و جواب رد و سوال و جواب‌های مسخره برای من و امثال من هست، وگرنه دولت آمریکا با آقا زاده‌ها که پول و اینها دارند که مشکلی‌ نداره! این قانون به من آدم عادی که نه بیزینس دارم نه تجارت آسیب میزنه، من = ۹۵% جمعیت ایران. همینجا چند سال پیش همین آقازاده‌ها می‌اومدن ویزهای آمریکا رو مثل آب خوردن میگرفتن. به قول معروف گل بود به سبزه‌ هم آراسته شد. نه اینکه تا به حال سفر به آمریکا برای مردم عادی راحت بود، تازه سخت تر ش هم کردن. دولت آمریکا با دولت ایران مشکلی‌ نداره، با مردم ایران هست که مشکل داره.
  3
  59
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  saman190 - سن دیگو، ایالات متحده امریکا
  مردم رو چی فرض میکنید؟. کجای دنیا نامه یک وزیر از مصوبه کنگره که رای کنگره و امضای رئیس جمهور زیرشه محکم تره ؟؟؟دولت آمریکا اگر به قول کری اختیار توقف اجرای این قانون رو داره حتما قدرت جلوگیری از تصویب اون رو هم داشته...حداقل می تونست مانع این بشه که ایران توی لیست مصوبه نباشه.
  1
  11
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  ای خاک بر سرِ شما که فقط به فکرِ منافع خود هستید. نفهم! بفهم که این قانون اساسا نقضِ حقوقِ بشر است و تو باید از " کرامت انسانی‌ " ایرانی‌‌ها دفاع کنی‌.
  2
  8
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.