بعد از ۴۳ سال رقابت دختر شایسته عراق برگزار شد - عکس

تقاطع: بعد از بیش از چهار دهه، رقابت ملی “دختر شایسته” در عراق برگزار شد و “شیما عبدالرحمان”، دختر ۲۰ ساله‌ی اهل شهر کرکوک، تاج این رقابت را از آنِ خود کرد.
 
مراسم پایانی “دختر شایسته عراق” قرار بود در شهر عمدتا شیعه‌نشین بصره برگزار شود اما بعد از تهدید مسلمانان تندرو، این مراسم روز شنبه (۱۹ دسامبر-۲۸ آذر) با حضور هشت شرکت‌کننده‌ی نهایی به بغداد، پایتخت، منتقل شد. پیش‌تر دو شرکت‌کننده بعد از این‌که به مرگ تهدید شدند، از این رقابت کناره‌گیری کرده بودند.
 
سازمان‌دهندگان این رقابت تلاش کردند که این رویداد را بر اساس معیارهای بین‌المللی برگزار کنند اما به دلیل حساسیت‌های فرهنگی، بخش مربوط به رقابت بیکینی را حذف کردند و از سرو کردن نوشیدنی‌های الکلی نیز خودداری شد. هم‌چنین لباس‌های شب دختران شرکت‌کننده تا زیر زانو پوشیده بود هرچند که گذاشتن روسری نیز از سوی برگزارکنندگان ممنوع اعلام شده بود.
هشت شرکت‌کننده‌ی نهایی بیش‌تر تلاش کردند از طرح‌های خیریه‌ی خود برای عراق صحبت کنند. برای نمونه یکی از آن‌ها پیشنهاد بازسازی سد موصل به عنوان بزرگ‌ترین سد کشور را داد که در جریان درگیری‌ با گروه “دولت اسلامی” (داعش) به شدت آسیب دیده است. “شیما عبدالرحمان”، برنده‌ی نهایی رقابت نیز گفت که می‌خواهد روی برنامه‌های آموزشی کار کند.
 
او سال آینده‌ به عنوان نماینده‌ی عراق در رقابت “دختر شایسته‌ جهان” (Miss Universe) شرکت خواهد کرد، بعد از گذاشتن تاج “دختر شایسته‌” به خبرگزاری فرانسه گفت: «خیلی خوشحالم که عراق رو به جلو حرکت می‌کند. این رویداد، بسیار بزرگ بود و لبخند را به صورت عراقی‌ها آورد.»
 
“سوزان عامر”، ۲۲ ساله، از شهر کردنشین سلیمانیه نیز می‌گوید: «این تجربه‌ای که من می‌خواستم جزیی از آن باشم. فکر می‌کنم که عراق به رویدادهایی مانند این نیاز دارد.»
 
عراق برای اولین و آخرین بار در سال ۱۹۷۲ و در زمان حکم‌رانی احمد حسن‌البکر (سَلَف و پسرعموی صدام‌حسین) شاهد برگزاری مراسم “دختر شایسته” بود.
 
با وجود تهدیدهای امنیتی، سازمان‌دهندگان رقابت امسال، برگزاری آن در کشوری “محروم” و “پاره‌پاره‌شده در خشونت‌های فرقه‌ای” و “درگیر در جنگ با گروه داعش” را یک پیروزی برای خود می‌دانند.
در همین ارتباط، “حنا ادوارد”، فعال حقوق بشر عراقی می‌گوید: «فکر می‌کنم که این شگفت‌انگیز است و باعث می‌شود که احساس کنید همه‌چیز به سوی عادی شدن می‌رود.»
 
“سنان کامل”، کارگردان هنری مراسم روز پایانی نیز گفته: «ما امیدواریم کاری کنیم که صدای عراق شنیده شود. نشان دهیم که عراق هنوز زنده است و قلبش هنوز می‌تپد.»
+137
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  Javid bad IRAN - استکهلم، سوئد

  این همون عراقی نیست که شماها برا حسین و علیش خودتون رو ....میدین ؟،
  11
  64
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  هفته پیش هم گفتم. آخوندا‌ها می‌‌گویند عراق سوریه لبنان ناموس اسلام هستند . بخیل نیستیم اون خانم اسد که مثل یک مدل فرانسوی این طرف آنطرف می‌‌رود. این عراقی‌ها هم که به همه چیز فکر می‌‌کند بجز اسلام. اون دخترهای لبنانی هم که با موتور حالی‌ داویدسن به این طرف و آن طرف ویراژ می‌‌دهند . شاه علی‌ شده سر پیاز هی‌ می‌‌گوید ناموس اسلام ناموس اسلام. عجب این ناموس‌های اسلام غیر ایرانی‌ پر پاچه و باسنی دارند. نسیب ما ایرانی‌‌ها از ناموس اسلام این عربها شده .حسن .حسین زین لابدین بیمار . مغز متفکر جهفر صادق . نصرلا ‌خرس لبنان . هرچه پشم پیلی حزباللهی . خودشان اصلا اندوهی ندارند . هرچه آندو دارند صادر به ایران می‌‌کنند .‌ای شرم بر تو شاه علی‌ که تریاک هرچه غیرت وطن دوستی افتخار ملی‌ بود در تو نابود کرده. روی قاجار را سفید کردی
  4
  26
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  واقعا زیباست این دختر که تاج زیبای را گرفته , احسان صد هزار بار احسان به این زیبای و قد و قیافه ;) ;) ;)
  12
  21
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان
  صورت گوشت آلودی داره، غبغب ایشان باید جراحی بشه، به طور کلی‌ چربی‌ زیادی توی صورت داره، فاصله بین چشم هاش خیلی‌ کم، پیشانی هاش خیلی‌ کوتاه است قسمت پایین صورتش نسبت به بالای صورتش خیلی‌ گنده و ورم کرده است. ....اندازه قابلمه آش نذری ابوالفضل، شکم ورم کرده و سینه‌هاشون خیلی‌ گنده و حاج آقا پسنده. قدش هم دفینیتیو کوتاه هست. بهتر هست بره رقاصه شکم بشه.
  8
  23
  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.