ظریف: مصوبه محدودیت مسافرتی آمریکا حاوی پیام بسیار بدی است

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایراندر حالی که خبر می‌رسد که گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار اقدام متقابل ایران علیه مصوبه محدودیت سفر به آمریکا شده‌اند، وزیر خارجه ایران نیز این مصوبه را «بی‌معنی» نامیده و گفت که این مصوبه حاوی «پیامی بسیار بد» برای ایرانیان است مبنی بر این‌که «سیاست خصمانه آمریکا» علیه ایران در هر صورت باقی می‌ماند.
 
طرح مجلس نمایندگان آمریکا، ۱۷ آذر ماه با رای اکثریت قریب به اتفاق اعضا تصویب شد. بر اساس این طرح شهروندان ۳۸ کشوری که برای ورود به ایالات متحده نیازی به روادید ندارند، اگر طی پنج سال گذشته به کشورهایی مانند ایران، عراق، سوریه یا سودان سفر کرده باشند، باید برای ورود به آمریکا روادید بگیرند.
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در مصاحبه‌ای با وب‌سایت خبری المانیتور که متن آن روز شنبه ۲۸ آذر منتشر شد با اشاره به این طرح گفت: «متأسفانه اقدامات واشینگتن پیام‌های ضد و نقیضی را با خود به همراه دارد که بیشترش نیز پیام‌های منفی است ازجمله برنامه محدود کردن معافیت روادید» که کنگره ایالات متحده آن را تصویب کرده‌است.
 
وی افزود: «حال منتظر تصمیم دولت [آمریکا] هستیم تا ببینیم چگونه می‌خواهد در این ارتباط، به تعهداتش بر اساس برجام پایبند بماند.»
 
آقای ظریف در ادامه گفت: «وقتی فهمیدیم چنین نیتی در کار است، طی چند روز اخیر در این باره گفت‌وگوهایی با آقای کری، وزیر خارجه، و دیگران داشته‌ام و منتظر آنها هستم تا در این رابطه اقدامی کنند.»
 
وزیر خارجه ایران ادامه داد: «روشن است که این مصوبه واقعاً بی‌معنی است زیرا هیچ ایرانی یا فردی که از ایران دیدن کرده هیچ‌گونه ارتباطی با تراژدی‌هایی که در پاریس یا سان‌برناردینو یا هرجای دیگر اتفاق افتاده ندارد.»
 
محمدجواد ظریف هم‌چنین اظهار داشت که این مصوبه «حاوی پیامی بسیار بد برای ایرانیان است بدین معنی که هر تحولی رخ بدهد ایالات متحده هم‌چنان رویکردی خصمانه نسبت به ایران خواهد داشت.»
 
یک روز پس از انتشار متن مصاحبه آقای ظریف با المانیتور، از ایران خبر رسید که ۱۰۲ نفر از نمایندگان مجلس در تذکر کتبی به رئیس جمهور، مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا را «نقض صریح برجام» دانسته و خواستار اقدام متقابل دولت ایران طبق قانون شدند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، در تذکر کتبی ابراهیم کارخانه‌ای رئیس کمیته هسته‌ای مجلس و ۱۰۱ نفر دیگر از نمایندگان به رئیس جمهور که این مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا «اقدام متقابل و متناسب دولت ایران در اجرای برجام می‌طلبد، در غیر این صورت ملت ایران شاهد نقض مکرر برجام خواهند بود.»
 
پیش از این، عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، روز یک‌شنبه ۲۲ آذر با اشاره به طرح جدید مجلس نمایندگان آمریکا گفته‌بود که «اگر [این طرح] خلاف مفاد برجام باشد درباره آن اقدام خواهیم کرد.»
 
وی تصریح کرد که «در حال مشورت با کشورهای ۱+۵ و هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این زمینه هستیم.»
+59
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Behroozuk - بریستول، انگلستان

  یک بار دیگر آمریکا با این حرکت مهر تاییدی بر بیانات آغا که فرمود "به شیطان بزرگ نمی شود اعتماد کرد" زد. طبق معمول با دولت ایران مشکل دارند ولی ملت ایران رو هدف می گیرند.
  11
  65
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  sam30003 - تهران، ایران

  راستش فکر می کردم حرف و حدیث هایی که اکثر مقامات سیاسی و مذهبی کشورمون راجع به استکبار و امریکا و غرب میگن فقط شعار و دشمن تراشی سیاسی با دلایل سیاسی برای مصرف خارجی و داخلی هست اما یه چند وقتیه کم کم دیگه داره باورم میشه این کشورها واقعا با هممون یه پدر کشتگی عجیبی دارند مثل اینکه . با این کارشون بازهم مردم هدف قرار گرفتند .
  5
  68
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  ظاهرا سیاستمداران آمریکا اهتمام زیادی برای به کرسی نشاندن نظرات خامنه ایی در مورد کشورشان را دارند!!
  2
  59
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران
  من براین باورم که واقعا سیاستمداران آمریکائی هیچ شناخت واقعی ازدنیای خارج از آمریکا ندارند و با اصرار,ایم مطلب راچندین بار ثابت کردند.1-جنگ ویتنام2-برکناری شاه و بقدرت رساندن خمینی3-حمله مفتصانه به عراق و افغانستان و پدیدآورنده طالبان و القاعده و داعش و امروز هم اهانت بایران و ایرانی.تمام صدمات را اعراب بآنها زده ولی از ترس عرعرستان بایرانی توهین میکنند.یکبار این جمله را نوشتم از متخصصین ایرانی در ناسا و پزشگان و پژهشگران عالیقدر ایرانی در آمریکا خجالت بکشند.این مثلا سیاستمداران هنوز درعالم هقت تیرکشی و تکزاس بازی هستند.مسخره ها
  0
  15
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.