'یک سوم گروه‌های شورشی در سوریه اهدافی مانند داعش دارند'

"ما نمی‌توانیم یک ایدئولوژی را با بمب شکست دهیم، نبرد ما نبردی ایدئولوژیکی است"بر اساس یک گزارش تازه منتشر شده، دستکم ۱۵ گروه شورشی فعال در سوریه در صورت شکست نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) از سوی ائتلاف به رهبری آمریکا، در عمل می‌توانند جای داعش را پر کنند.
 
بر اساس گزارش "مرکز مذاهب و ژئوپولتیک" ۶۰ درصد گروه‌های شورشی را می‌توان در طبقه‌بندی گروه‌های اسلامگرا قرار داد.
 
به گفته گزارش این مرکز تلاش قدرتهای جهانی برای تفاوت قائل شدن بین گروه‌های میانه‌رو از تندرو با اشکالاتی مواجه است.
 
گزارش "مرکز مذاهب و ژئو پولتیک"تاکید می‌کند که بزرگترین چالش پیش‌روی جامعه جهانی گروه‌هایی است که دارای تفکری مشابه با داعش هستند ولی در حال حاضر مورد توجه فدرتهای جهانی قرار ندارند.
 
ابن مرکز تعداد این شورشیان را حدود ۱۰۰ هزار نفر ارزیابی کرده و افزوده که جهان غرب با تمرکز بر داعش با خطر شکستی استراتژیک روبرو است.
 
در گزارش این مرکز تاکید شده است که شکست داعش از نظر نظامی باعث پایان تفکر "جهاد" نمی‌شود و افزوده: "ما نمی‌توانیم یک ایدئولوژی را با بمب شکست دهیم، نبرد ما نبردی ایدئولوژیکی است."
 
"مرکز مذاهب و ژئو پولتیک" هشدار داده است درصورتی که داعش شکست بخورد نیروهای متفرق شده آن و دیگر نیروهای افراط‌گرا می‌توانند با تکیه بر این موضوع که این جهان غرب بود که خلافت (اسلامی) را از بین برد، اهدافی را در خارج از سوریه، مورد هدف قرار دهند.
 
این مرکز افزوده است که چنین گروه‌های جدیدی می‌تواند بایکدیگر رقابت کنند تا توجه نیروهای ستیزه‌جو در دیگر نقاط دنیا و منابع مالی را که در حال حاضر داعش دارد، به خود جذب کنند
 
به نوشته گزارش این مرکز، کمتر از یک چهارم گروه‌های شورشی فعال را که در بررسی این مرکز قرار داشته‌اند، می‌توان گروه‌های غیر ایدئولوژیک توصیف کرد.
 
بسیاری از این گروه‌ها به گزارش این مرکز در عین حال تمایل دارند تا در کنار گروه‌های افراطی بجنگند و احتمالا یک چارچوب اسلامی-سیاسی را به درگیرهای داخلی ترجیح می‌دهند.
 
در عین حال این گزارش تاکید کرده است که حملات نظامی علیه داعش باید همراه باشد با شکست تفکری که داعش را تغذیه می‌کند، همراه باشد.
 
در نهایت به نوشته این گزارش تا زمانی که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، از قدرت کنار نرود و یا کنار گذاشته نشود، این احتمال وجود دارد که درگیریها گسترده‌تر شود.
+11
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  اینهمه گروه شورشی درسوریه . که مانند داعش خطرناک هستند .تماما از بی عرضگی ونداشتن لیاقت رهبری بشاراسد است ...هنوز هم میخواهد بماند برقدرت . حالا روزی هم مال ملاهای تروریست اخوندی درمیاد
  12
  7
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  whatever - کپنهاگ ، دانمارک

  احتمالا از یک سوم .هم بیشتر است. از همان آغاز جنگ که هنوز داعش و جبهه نصره و بقیه اسلامگراها نیامده بودند هم جنگجویان الله اکبر گویان مانند حیوان وحشی رفتار میکردند. روزی که تظاهر کنندگان سوری صلح جویی که فقط حق خود برای آزادی و دموکراسی را از بشار اسد میخواستند, جای خود را به جنگجویان مسلح, الله اکبر گویی که سرشان توی آخور عربستان, قطر و بقیه شیخ های وحشی نفت فروش حاشیه خلیج فارس است دادند, مخالفان اسد مشروعیت و حقانیت خود را نیز از دست دادند.
  1
  21
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Hhhiran - ترافورد، انگلستان
  همه تروریستن به غیر از نیروهای مبارز کرد
  2
  11
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.