وزیر اطلاعات: بحث «شورای رهبری» موجب نگرانی مردم می‌شود

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران،پس از ثبت نام در انتخابات خبرگان رهبریدر ادامه واکنش‌ها به اظهارات تازه اکبر هاشمی رفسنجانی در خصوص دیدگاه‌اش درباره «شورای رهبری» در نظام جمهوری اسلامی، ‌محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، روز شنبه ۲۸ آذرماه گفته است، ‌طرح چنین بحث هایی «موجب نگرانی مردم می‌شود.»
 
به گزارش ایسنا، وزیر اطلاعات ایران پس از ثبت نام در انتخابات «خبرگان رهبری» با اشاره به اینکه «ما در قانون اساسی شورای رهبری نداریم» تصریح کرده است: «نباید به این مسائل که موجب نگرانی مردم می‌شود دامن زده شود.»
 
اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت اخیرا در مصاحبه با «ایلنا» از تعیین گروهی برای بررسی و انتخاب رهبر آینده جمهوری اسلامی خبر داده و گفته بود، پیش از حذف «شورای رهبری» در متمم قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ و بعد از آن معتقد به رهبری شورایی بوده، اما به رغم چنین دیدگاهی «تسلیم» تصمیم خبرگان رهبری شده است.
 
در حالی که بیشتر واکنش‌ها به اظهارات اکبر هاشمی تاکنون از جانب اصولگرایان بوده است، در تازه‌ترین واکنش وزیر اطلاعات دولت حسن روحانی از طرح بحث ها درباره «شورای رهبری» انتقاد کرده است.
به گزارش ایسنا، ‌محمود علوی با اشاره به اینکه «هیچ نهادی نمی‌تواند به شورای رهبری فکر کند زیرا این مسأله در قانون اساسی وجود ندارد،» گفته است: «برخی اگر این مسأله را مطرح کردند در واقع فقط یک بحث تاریخی را می‌گویند.»
 
وی اضافه کرده است: «ذکر یک بحث تاریخی به معنای پرداختن به شورای رهبری نیست. نباید مردم را در این زمینه دچار نگرانی کرد و انگیزه آن‌ها را تحت تاثیر قرار داد البته من برای همه کسانی که این اظهارات را بیان کرده‌اند احترام قائلم و معتقدم آن‌ها از سر دلسوزی صحبت کرده‌اند نباید به این مسائل دامن زده شود.»
 
وزیر اطلاعات ایران همچنین گفته است: «در قانون اساسی سال ۵۸ شورای رهبری مطرح بود اما در قانون اساسی سال ۶۸ این مسأله منتفی شد. تنها با تغییر قانون اساسی در پیش بینی شورای رهبری در این قانون، این مسأله قابل بحث خواهد بود که چنین چیزی اتفاق افتادنی نیست زیرا تغییر قانون اساسی سازوکار خود را دارد یعنی با دستور رهبر به رئیس جمهور این بازنگری آغاز می‌شود که اکنون این بحث‌ها اصلا مطرح نیست.»
 
محمود علوی در حالی روز شنبه در انتخابات خبرگان رهبری ثبت نام کرده است که تاکنون دو بار در زمان انتخابات مجلس نهم در سال ۱۳۹۰، و انتخابات میان‌دوره‌ای این مجلس، در شرایطی که به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری نیز عضویت داشت، توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.
آقای علوی که سابقه نمایندگی ولی فقیه در ارتش جمهوری اسلامی را نیز دارد، در اسفند ماه سال ۹۰ در گفت‌گو با خبرگزاری ایلنا گفته بود که رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان، به استناد بند یک از ماده ۲۸ قانون اساسی بوده که به «عدم التزام عملی» به اسلام و نظام اشاره دارد.
 
حسن فیروزآبادی، رئیس ستادکل نیروهای مسح ایران، پیشتر اظهارات اخیر اکبر هاشمی درباره  شورایی شدن رهبری را یک «حیله جدید» خواند که به گفته او «راه نفوذ دشمنان» را باز می‌کند.
+2
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۶
  DenaOslo - اسلو ، نروژ

  صحبت از شورای رهبری شما را نگران میکند و نه مردم را !!
  0
  20
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  محسن احمد علی - دبی، امارات متحده عربی
  نه بابا ترو خدا...این حرفا چیه؟؟ نگران نباشید..مردم ناراحت نمیشن ..بزار انشالله ایشون بمیره، ببین مردم چقدر خوشحال میشن..شما نگران مردم نباش..
  0
  19
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۴:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  یواش یواش داره بوهایی میاد ، و به سلامتی سلطان علی گدا داره راهی جهنم میشه ، همون جهنمی که با اعمال و رفتار و کردارش در دنیا و دوران زمامت داریش برای ملیونها هم وطن درست کرد همون جهنمی که باعث شد بیش از چهار نسل و شاید شش نسل با امال و ارزوهاشون خداحافظی کنن ، اما اصلاً دلم نمیخواد به این راحتی بره ، امیدوارم رو سیاه و خوار و زلیل مانند قذافی و صدام و مبارک و هر دیکتاتور دیگه از دنیا بره و در ابدیتی جهنمی ، جاودانه زندگی کنه
  2
  19
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  اصلا نگران نیستیم فقط نکبت رهسپار جهنم بشود,بقیه کارها بعهده ما
  0
  16
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  امیر کانگا - تهران ، ایران
  ایکاش میشد این رهبر قلابی به رفراندام گذاشته میشد . کاش دکراسی بود کاش کاش . کاش هرگز این انقلاب هرگز تو ایران نمیشد. لعنت بر ملا و آخوند حقه باز
  0
  14
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  kasra persia - لندن، انگلستان
  ما آخر نفهمیدیم این مردمی که شما مرتب بهش اشاره میکنید کجا هستند، مردمی که من میشناسم و باهاشون زندگی کردم نظرات دیگه ای دارند .
  1
  17
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۲
  نازک بین - شفیلد، انگلستان
  صحبت از مردم شد . معلوم نیست منظور کدام است .! اقلیت یا اکثریت.؟
  0
  7
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.