جهانگیری: فکر نمی‌کردیم قیمت نفت از ۶۰ دلار کمتر شود

اسحاق جهانگیری گفته است که کاهش قیمت نفت دولت ایران را دچار کمبود و مشکل می‌کنداسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران می‌گوید دولت سقوط قیمت نفت تا سطح فعلی را پیش‌بینی نمی‌کرده است.
 
به گزارش ایرنا آقای جهانگیری امروز شنبه ۲۸ آذر گفت: "تصور می‌کردیم درآمد نفت کاهش یابد اما فکر نمی‌کردیم قیمت نفت از ۶۰ دلار پایین‌تر بیاید."
 
قیمت جهانی نفت که از بیش از یک سال پیش روند نزولی خود را آغاز کرده در هفته‌های اخیر با شیب بیشتری در حال سقوط است.
 
بهای سبد نفتی اوپک طی دو ماه گذشته از کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه، به حدود ۳۲ دلار رسیده است. نفت برنت دریای شمال، به عنوان شاخص جهانی نفت هم، از مرز ۴۰ دلار پایین‌تر رفته است.
 
آقای جهانگیری با اشاره به پیش‌بینی‌ها مبنی بر ادامه کاهش قیمت نفت هشدار داده است که کاهش درآمدهای نفتی ایران می‌تواند "آسیب جدی" به اقتصاد ایران وارد کند.
 
به گفته معاون اول ریاست جمهوری ایران "اقتصادی که براساس نفت ۱۰۰ دلاری تنظیم می‌شد با کاهش نرخ آن به ۳۰ دلار می‌تواند دولت را در هزینه‌های جاری دچار کمبود و مشکل کند".
کاهش قیمت نفت هم‌زمان با محدودیت‌های شدید صادراتی به دلیل تحریم‌های نفتی غرب باعث کاهش در آمدهای نفتی ایران شده است.
ایران امیدوار است با رفع تحریم‌های نفتی در ماه‌های آینده بتواند تولید و فروش نفت خود را افزایش دهد اما روند نزولی کاهش قیمت، و اشباع بازار همچنان مهم‌ترین موانع درآمدزایی بیشتر ایران خواهد بود.
دولت ایران تلاش می‌کند وابستگی بودجه خود به درآمدهای نفتی را کاهش دهد اما هنوز بخش قابل توجهی از بودجه به درآمدهای حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های آن وابسته است.
+8
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  وقتی این گاو معاون اول رئیس جمهور باشد معلوم است که نمیتواند چیزی را در جهان پیش بینی کند! حالا بگو ببینم وقتی نفت بشکه ای 140 دلار بود چه گلی به سر مردم زدید که حالا نمی توانید بزنید؟
  0
  17
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  united-iran - ملبورن، استرالیا
  جهانگیری معاون اول روحانی:کاهش نرخ نفت به ۳۰ دلار می‌تواند دولت را در هزینه‌های جاری دچار کمبود و مشکل کند،،،،،، خوب برای شما که مشکلی نیست تلافیش را سر ملت بدبخت در میاورید، هزینه ها و قیمتها را صد برابر میکنید، مردم هم که هر بلایی سرشان در بیاورید آخ هم نمیگند، اون موقع که نفت 100 دلار و حتی بالاتر از 100 دلار در هر بشکه بود چه گلی سر این ملت زدید؟!! بیچاره حزب الله لبنان و سوریه و حماس و و و و حالا چه خاکی سرشان بزنند، حالا رژیم باید بیشتر از جیب ملت بزند تا بتونه خرج اینها را بدهد.
  0
  11
  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.