آزمایش موشکی ایران؛ «جمهوری‌خواهان خواستار حفظ تحریم‌ها شدند»

در پی انتشار گزارش کمیته سازمان ملل از «نقض» قطعنامه‌ای در ارتباط با ایران پس از انجام آزمایش موشک «عماد»، گروهی از نمایندگان جمهوری‌خواه سنای آمریکا و در عین حال برخی نمایندگان دمکرات، خواستار حفظ تحریم‌های مستقیم علیه تهران شده‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز ده‌ها سناتور جمهوری‌خواه روز چهارشنبه از رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواستند تا تحریم‌ها علیه ایران را متوقف نکند.
 
دست‌کم ۳۶ سناتور از ۵۴ سناتور جمهوری‌خواه از جمله میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت در این بخش از کنگره، در نامه‌ای به اوباما گفته‌اند تحریم‌ها علیه تهران متوقف نشود.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز جمهوری‌خوهان کنگره که از مخالفان توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی به شمار می‌روند، اکنون در پی آزمایش موشکی دو ماه پیش، بار دیگر بر تحریم‌های تهران متمرکز شده‌اند.
آنها از حمایت گروهی از نمایندگان دمکرات نیز بهره می‌برند. برای نمونه سناتور کریس کونز، که ۲۵ آذر ماه گفته اگر شورای امنیت سازمان ملل دست به اقدامی نزدند، آمریکا باید راسا تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران وضع کند.
 
نامه‌ای که خبرگزاری رویترز می‌گوید آن را دیده از آزمایش موشک عماد به عنوان خطری برای نیروهای نظامی ایالات متحده و نیز اسرائیل نام برده است. به گفته امضاکنندگان این نامه «به همین خاطر، اشتباه است که برنامه موشک‌های بالستیک ایران را جدا از برنامه اتمی آن بدانیم».
 
گروهی از ناظران سازمان ملل بر تحریم‌های صادرشده علیه تهران، به تازگی در برآوردی گفته‌اند، آزمایش موشک عماد، با «قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای»، نقض قطعنامه ۱۹۲۹ سازمان ملل در این مورد است.
 
پیش از این محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته بود تهران قطعنامه‌های پیش از قطعنامه ۲۲۳۱ را «فاقد اعتبار» دانسته و خود را موظف به اجرای آنها نمی‌داند.
 
قطعنامه ۲۲۳۱ در پی توافق اتمی ایران وشش قدرت جهانی و در حمایت از آن صادر شده است. البته در این قطعنامه از ایران خواسته شده تا به فعالیت‌هایی که به موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای مربوط شود، دست نزند.
 
ایران همواره اهداف نظامی در برنامه اتمی خود را رد کرده و در عین حال می‌گوید تولید موشک‌هایش برای حمل کلاهک هسته‌ای نیست.
 
اما گزارش کمیته سازمان ملل زنجیره‌ای از واکنش‌ها را در آمریکا در پی داشته و سخنگوی کاخ سفید نیز از احتمال بررسی تحریم‌های جدید علیه ایران خبر داده است.
 
روز ۲۴ آذر ماه سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل، گفته بود واشینگتن بر اعضای شورای امنیت فشار وارد خواهد کرد تا به اقدامی عملی علیه واقعه اخیر دست بزنند.
+31
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  brother25 - لندن، انگلستان
  اگر به خواست جمهوری خواهان (طرفدار اسراییل) باشه ارتش ایران باید تعطیل شود یا همان ارتش زمان قاجاریه بشود
  11
  15
  ‌پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان
  حکومتی که فاسد باشه! بی لیاقتو ورشکسته باشه! با رشوه و اخاذی از مردم حکومت میکنه! سرانش یه مشت متحجر بی سواد آدمکش باشن، فرقی به حال مردمش نمیکنه با تحریم یا بدون تحریم! حکومت فاسد مذهبیو باید مثل غده سرطانی جراحی کرد و از ریشه خشک کرد! ۳۷ سال جز نکبت و بدبختی هیچ پیشرفتی وجود نداشته!دروغو شارلاتانیو کلاشیو رمالیو فقر و فساد به اوج خودش رسیده و ملاها فقط و فقط صورت مسئله را پاک کردند و همچنان پاک میکنند و برای ماندن در قدرت برای دو روز بیشتر چاره ای جز این ندارند! آمار اعدام امسال به بالای ۸۰۰نفر رسیده و شاید بیشتر! اعتماد به ملای ضد انسان هرگز!
  4
  11
  ‌پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.