«داعش» و گفته‌های ترامپ؛ پنجمین مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه آمریکا

آیلا براون، در حال خواندن سرود ملی آمریکا پیش از آغاز مناظره. پنجمین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا میان نامزدهای جمهوری‌خواه آن کشور با تمرکز بیشتر بر موضوع نبرد با «حکومت اسلامی»، گفته‌های دونالد ترامپ در مورد منع ورود مسلمانان به ایالات متحده و مسائل مربوط به امنیت ملی برگزار شد.
 
مناظره انتخاباتی جدید در ۲۴ آذر ماه و در لاس‌وگاس برپا شد.
 
حملات مرگبار پاریس و نیز کشتار سن‌برناردینو به دست زوجی که گفته می‌شود از افراطیون اسلام‌گرا تاثیر گرفته بودند، مسئله افراطی‌گری و گروه‌های افراطی، به ویژه حکومت خودخوانده اسلامی را به یکی از موضوعات اصلی مناظره تبدیل کرد. این مناظره نخستین از این دست پس از حملات اخیر بود.
 
در عین حال نامزدهای جمهوری‌خواه، انتقادهایی را علیه دونالد ترامپ، بخت اول حزب در نظرسنجی‌ها، به خاطر گفته‌هایش در مورد منع ورود مسلمانان مطرح کردند.
 
جب بوش گفته است «ما نمی‌توانیم خود را از مسلمانان عاشق صلح جدا کنیم. چنین انتظاری به معنی سقوط ما است».
 
او افزوده که ترامپ نامزدی آشفته است و برای آمریکا نیز رئیس‌جمهوری آشفته خواهد بود.
در پی تیراندازی در سن‌برناردینوی کالیفرنیا و کشته شدن ۱۴ نفر، این نامزد پیشتاز حزب جمهوریخواه خواسته بود تا ورود مسلمانان به آمریکا موقتا و به طور کامل ممنوع شود.
 
این گفته‌ها انتقاداتی گسترده را علیه او در ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان همراه داشته است و در مناظره ۲۴ آذر ماه از زبان دیگر کاندیداها نیز مطرح شد.
 
مارکو روبیو نیز گفته است چنین چیزی «اتفاق نخواهد افتاد».
 
سناتور راند پال گفته است «اگر ما دینی را ممنوع کنیم، اینترنت را سانسور کنیم، فکر کنم آن موقع است که تروریست‌ها برنده شده‌اند».
 
ترامپ همچنان در نظرسنجی‌ها پیشتاز است و اقبال عمومی گروهی از جمهوری‌خواهان به او افزایش پیدا کرده است.
 
خود او در مورد جب بوش گفته است «او مرد خوبی‌ست، اما ما به مردی قوی احتیاج داریم».
 
کریس کریستی، یکی از نامزدهای حاضر در مناظره گفته است تجربه او به عنوان یک دادستان فدرال ایالات متحده، او را «باتجربه‌ترین گزینه برای مبارزه با تروریسم» می‌کند.
 
آقای کریستی از سرنگون کردن جنگنده روسیه در صورت ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع احتمالی حمایت کرده و گفته، اگر دست او باشد، همین کار را می‌کند.
 
راند پال در مقابل پاسخ داده است «اگر دنبال کسی می‌گردید که جنگ جهانی سوم را راه بیاندازد، نامزدتان را پیدا کرده‌اید».
 
خانم کارلی فیورینا گفته از تجربیاتش در زمینه فناوری و تکنولوژی برای مبارزه با تروریسم استفاده خواهد کرد.
+5
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.