اثری از قطار حامل طلای نازی‌ها 'پیدا نشد'

بررسی کیلومتر ۶۵ راه‌آهن وروتس‌وَف-وابژیخ، محلی که گفته می‌شد قطار طلا در آن مخفی شدهکارشناسان لهستانی می‌گویند که هیچ نشانه‌ای از اینکه قطار حامل طلا و جواهرات آلمان نازی در تونلی در شهر وابژیخ لهستان باشد، یافت نشده است.
 
تابستان امسال پیوتر زوکوفسکی، معاون وزیر فرهنگ لهستان گفته بود که تصاویر رادار از زیر زمین او را ۹۹ درصد متقاعد کرده که قطار ارتش نازی در تونلی در وابژیخ مخفی شده است.
 
به گفته آقای زوکوفسکی این تصاویر نشان می‌داد که قطار به برجک سلاح سنگین مجهز بوده است.
 
اما امروز پروفسور یانوش مادی، عضو فرهنگستان معدن و زمین شناسی کراکوف در یک کنفرانس خبری گفت که در بررسی محل مورد ادعا هیچ نشانه‌ای از وجود قطار پیدا نشده است.
قصر کشونش"تونل ممکن است وجود داشته باشد اما قطاری در کار نیست."
 
بر اساس باور مردم محلی، در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم که روس‌ها به شهر وروتس‌وَف نزدیک می‌شدند، این قطار زره‌پوش حامل طلا در نزدیکی قصر کشونش (کشاز) در حدود سه کیلومتری وابژیخ ناپدید شده است.
 
ابتدای امسال دو وکیل لهستانی و آلمانی، پیوتر کوپر و آندریاس ریشتر مدعی شدند که از محل قطار اطلاع دارند اما برای افشای آن ده درصد از هر آنچه را که یافت شود، می‌خواهند.
یک تونل‌ و آسانسور نیمه‌تمام در زیر قصر کشونشدر مصاحبه خبری امروز، آقای کوپر روش بررسی محل احتمالی قطار را زیر سوال برد و گفت او هنوز هم اعتقاد دارد که قطار در همان محل دفن است.
 
گفته می‌شود اطلاعات مربوط به محل قطار را فردی که در مخفی کردن آن شرکت داشته در لحظه مرگ فاش کرده است.
 
ارتش نازی بین سال‌های ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۵ زندانیان را مجبور به حفر ۹ کیلومتر تونل در نزدیکی وابژیخ کرد و از تونل‌ها بعنوان کارخانه استفاده شد.
 
این تونل‌ها اکنون به جاذبه گردشگری تبدیل شده‌اند.
+10
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.