کمیته سازمان ملل: ایران با آزمایش «عماد» یکی از قطعنامه‌ها را نقض کرده‌ است

آزمایش موشک «عماد» در ایرانیک تیم از ناظران تحریم‌های ایران در گزارشی تازه می‌گوید آزمایش موشک میان‌برد عماد که کمتر از دو ماه پیش توسط ایران انجام شد یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، این تیم در گزارش خود می‌گوید که موشک عماد از قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای برخوردار است و این امر بر اساس بند نهم قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت تخلف محسوب می‌شود.
این گزارش ده‌صفحه‌ای که در روزهای اخیر به کمیته تحریم‌های شورای امنیت تسلیم شده قرار است عصر سه‌شنبه ۲۴ آذر در جلسه تازه شورای امنیت مطرح شود.
 
ایران روز ۱۹ مهر از آزمایش موفقیت‌آمیز یک موشک نسل جدید زمین‌به‌زمین با نام «عماد» خبر داد و گفت که «این موشک قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده و به طور کامل منهدم کند».
مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که موشک عماد، قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارد؛ ادعایی که ایران آن را رد کرده است.
 
تیم کارشناسان ناظر بر تحریم‌های ایران اما، در گزارش تازه خود می‌گوید که این تیم، موشک‌هایی که بتوانند بار مفید ۵۰۰ کیلوگرمی را تا بُرد ۳۰۰ کیلومتر حمل کنند به عنوان موشک‌های دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای به‌شمار می‌آورد.
 
این تیم این‌گونه ارزیابی کرده‌است که بُرد موشک «عماد» بیش از هزار کیلومتر و قابلیت حمل بار مفید آن نیز بیشتر از هزار کیلوگرم است.
 
بنا بر این گزارش، ایران در آزمایش پرتاب «عماد» هم‌چنین از «فناوری موشک‌های بالستیک» استفاده کرده است.
 
گزارش این تیم پس از آن منتشر می‌شود که ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، و آلمان در ماه اکتبر از کمیته تحریم‌های سازمان ملل خواستند تا نسبت به آزمایش موشک عماد اقدام کرده و واکنش نشان دهد.
خبرگزاری رویترز می‌نویسد که هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل هنوز به تماس‌های این خبرگزاری برای واکنش به این خبر پاسخی نداده است.
 
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پس از واکنش‌های منفی قدرت‌های غربی به آزمایش موشک عماد تاکید کرد که «هیچ‌یک از موشک‌های جمهوری اسلامی ایران برای قابلیت هسته‌ای طراحی نشده‌اند».
قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت که ایران را از آزمایش موشک‌های بالستیک منع می‌کند در سال ۲۰۱۰ میلادی تصویب شد؛ این قطعنامه تا تاریخی که در چارچوب توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ ، «برنامه جامع اقدام مشترک» اجرایی شود اعتبار خواهد داشت.
+20
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  united-iran - ملبورن، استرالیا
  وای نه، دیگه نه، مردم دیگه تحمل تحریم دیگر را ندارند، بابا تو رو خدا بکشید بیرون از ملت، دوباره میخواهید یه تحریم جدیدی اعمال بکنید حکومت هم تلافیش را سر ملت بدبخت در میاره، بابا یه نیم نگاهی هم همین بغل خودمان به عربستان بندازید، یه مقدار هم مزه این تحریمهایتان را به آنها بچشانید، به خدا دیگه سیر شدیم، پکیدیم از این همه تحریم.
  7
  14
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۵
  ۳۷
  تامکت - بیرمنگهام، انگلستان
  حالا نمیشد تو این موقعیت حساس موشک تست نکنید، حتما باید ملت از گشنگی همدیگه رو بخورن تا شما بفهمید که این تحریما کمر مردم و خورد کرده،،،، واقعا یعنی یه آدم عاقل تو کل این دولت نیست بگه این کارا تو این زمان حساس درست نیست
  7
  14
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۴
  ۴۸
  brother25 - لندن، انگلستان
  کمیته سازمان ملل غلط زیادی کرده با اون دستور دهنده اش ، درسته روحانی میخنده دیگه پرو نشید
  12
  18
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۹
  ۴۲
  amirbenz - لس آنجلس، ایران
  برین بمرین بابا!!! جمعش کنید، مرگ یکبار شیون هم یه بار. خوبه همین هفته پیش پاکستان رسماً اعلام کرد که موشک با برد بالا و قابل حمل بمب هسته ای رو تست کرد! مثل اینکه شماها واقعاً کور و کرین یا دنیا رو کودن فرض کردین!!! بعدم از کی تا حالا یک کشور برای دفاع از تمامیت ارضی خودش از یک کشور دیگه یا سازمان دوَل (ملل خیالی) اجازه گرفته که این بار دومش باشه؟!!! اصلاً طبق کدوم معاهده بین المللی یک کشور یا چند کشور میتونن برای ایران یا هر کشور دیگه ای قانون وضع کنن و بعد انتظار اجرای اون رو داشته باشن و بعدش هم مجازات تعیین کنن؟!! فکر کردین واقعاً چی هستین شماها امریکا و اروپا که دنیا رو به گند کشیدین؟!! حقشه که ایران بزن زیر همه توافقات قبلی و راحت شیم.
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.