بازتاب گسترده حمله نژاد پرستانه به یک دختر ایرانی‌تبار در شیکاگو

خبرگزاری ایرانشهر - نوشته‌ فیس بوک یک دختر جوان ایرانی آمریکایی از تجربه‌اش درباره رفتار نژاد پرستانه ناشی از حمله تروریست‌های اسلامگرا در کالیفرنیا، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های آمریکا داشته است. شراره دل‌آرا که در شیکاگو ساکن است، تجربه خود را منزجر کننده، تلخ و برآمده از نژاد پرستی عنوان کرده است.
 
بعد از تیراندازی هفته گذشته در سان برناردینوی کالیفرنیا که توسط دو مسلمان افراطی پیرو داعش انجام شده بود. دانلد ترامپ کاندیدای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا در یک سخنرانی خود اعلام کرده بود که نباید به مسلمانان اجازه ورود به ایالات متحده آمریکا داده شود. درست بعد از این سخنرانی بود که وقایع متعددی از اعلام بیزاری و بی احترامی به مسلمانان آمریکا اتفاق افتاد. این بی احترامی ها که تعداد آنها کم هم نبوده است، علیرغم دفاع پرزیدنت اوباما از مسلمانان آمریکا و مبرا دانستن آنها از این حملات تروریستی اتفاق می‌افتد.
    در یکی از این وقایع دختری ایرانی-آمریکایی به نام شراره دل‌آرا دروری مورد فحاشی و بی‌احترامی یک مرد آمریکایی قرارگرفته است. شراره که در بوستون ماساچوست متولد شده است و تمام عمر خود را در آمریکا بوده در فیسبوک خود در این باره چنین نوشته است: در شهر شیکاگو در حالی که به دلیل سرمای هوا شال خود را دور سرم پیچیده بود سوار اتوبوس شدم تا از محل کارم به خانه برگردم. دراتوبوس مردی که ظاهر مرتبی داشت شروع به فحاشی به من کرد. او که مرا با القاب بسیار زشت و نژادپرستانه مورد خطاب قرار می داد از من می خواست که از اتوبوس پیاده شوم.
 
براساس گفته های شراره دیگر مسافران اتوبوس تنها وقتی به او کمک کردند که او شروع به فریاد کشیدن کرده بود. بعد از این بود که راننده اتوبوس آن مرد را از اتوبوس پیاده کرد. شراره که از این اتفاق بسیار ناراحت و سرخورده است در پستی که در فیسبوک خود به اشتراک گذاشته به پیشینه خانوادگی خود و افراد موفقی که در خانواده اش هستند اشاره کرده است و گفته است که تمام خانواده من به انواع مختلف به این کشور خدمت می‌کنند و من آمریکا را وطن خود می دانم و از این کشور نخواهم رفت و از هیچ اتوبوسی پیاده نخواهم شد. وی همچنین اشاره کرده است که شاید دلیل تمام این اتفاقها رنگ پوست و چشم او بوده باشد.
+220
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  روانشناس مشاور - تهران، ایران

  جای بسی تاسف است که درکشوری مانند امریکا که تحت عنوان مهد تمدن وازادی ودموکراسی شناخته شده است-بانوئی محترم تنها بخاطر رنگ پوست وچشم خویش این چنین مورد هتاکی وبی احترامی قراربگیرد!
  32
  124
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Behroozuk - بریستول، انگلستان

  بدون شک در این کشورها هم عوام ساده انگار و کوته نگر که تحت تاثیر سران مطبوعات جهت دار هستند بسیارند. به شخصه تجربه رفتار نژاد پرستانه این روزها رو نسبت به 10-15 سال پیش را چندین برابر حس می کنم. هفته پیش در دقایق اولیه آشنایی با یک خانم انگلیسی با این سوال از وی روبرو شدم "چرا ما شما ها رو می بینیم اولین کلمه ای که به زهنمون میاد تروریست است!!!"
  14
  108
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Payam-33 - ویسلر، کانادا

  وقتی‌ که ۱۰۰۰ نفر (۹۰% ایرانی‌) تو روز عاشورا وسط خیابان‌های لوس انجلس میریزن بیرون با لباس سیاه ، خیابون رو بند میارن و نماز میخونن، چه انتظاری دارین از یه مشت آمریکایی که نمیخوان کشورشون مثل اروپا و انگلیس بشه. وقتی‌ که تو رستوران‌های ایرانی‌ موزیک عربی‌ میزاریم و می‌نویسیم "حلال" و هیچ فرقی‌ بین خودمون و عرب‌ها قائل نمیشیم چه انتظاری دارین؟ من نمیگم که ایرانی‌ بهتر از عرب هست یا عرب بهتر از ایرانی‌. فقط دارم میگم ما با هم فرق داریم و این تفاوت رو کسی‌ نمیتونه منکر بشه.
  32
  130
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  13lack Bird - لندن، انگلستان

  چقد لوس و مزخرف، تا دیروز اون دختر ایرانی‌ بود که با شرکت اپل مشکل داشت حالم این. ما هم ۶ سال داریم خارج زندگی‌ می‌کنیم با همه نو انسانی‌ از هر کشوری هم در ارتباط بودیم هیچوقت از اینجور مشکلات نداشتیم. حالا این وسط ۲ تا احمق مست و نژاد پرست پیدا میشن حرفی‌ میزنن ایشون ناراحت شدن. خوبه که ما خودمون از همه مردم دنیا نژاد پرستر هستیم.
  58
  83
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  خود آمریکا و غرب از تروریسم حمایت می کنند تا به اهداف پلید خود برسند. گروههای تند رو مثل داعش در حمایت غرب بالاخص آمریکا هستند.
  22
  46
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  یک نژادپرست پولدارآمریکائی که کاندید ریاست جمهوری هم هست,یک حرف نسنجیده میزند,حالا حساب کن مردم عادی آمریکا از چه شعور و ادبی برخوردار هستند.من که میگم اکثرشون توخالی,تو هم بگو توخالی.اون از کارتر و حالا این.
  19
  48
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Iran e forozan - لندن، انگلستان

  متاسفانه نژاد پرستى همه جاى دنیا هست کسى که این کارو انجام میده به پیشینه ى شما ، خانواده ، سوادت و هر چیزى که دارى و واسش زحمت کشیدى نگاه نمیکنه فقط ظاهرت رو میبینه .اینجاست که میگن تَر و خشک با هم میسوزه من خودم تو این انگلیس یکبار مورد فحاشى یک بیمار قرار گرفتم و چندتا از دوستانم همینطور، واقعا حس بدى به ادم دست میده 😞
  3
  39
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  oghabe - بازل، سوییس

  شراره خانوم من فکر می‌کنم اگه کلاه خود را قاضی کنی‌ و با نگاهی‌ مملو از حقانیت و بی‌ طرفی‌ به وقایع جهانی بنگری و فرض کنی‌ این عملیات تروریستی در کشور ما اتفاق می‌افتاد چه می‌کردیم و یا وقتی مزدوران کشور ما ۳۸ سال شعار مرگ بر آمریکا سر میدهند.آیا میخواستی رفتار دیگری داشتند در ضمن انفرد که به تو توهین کرده از طرف همان مردم از اتوبوس بیرونش کردن پس زیاد جای گله نداری.اگه یه نفر بر ضدت بوده ۳۰ نفر دیگه کمکت کرده.مورچه را میبینی‌ ولی فیل و نمیبینی.
  19
  81
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  nassau - مالاگا، اسپانیا
  خوب این شال گردنش طوری سرش انداخته که اون یارو فکر کرده که روسری هست ( یعنی‌ فکر کرده این خانم مسلمان دو آتیشه هست مثل این عرب‌ها)
  24
  34
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  akhoond shepeshoo - ورونا، ایتالیا

  نژادپرستی زاییده جهالت است و نژاد پرستان اکثرا از بی شعورترین و بی مطالعه ترین افراد هر جامعه ای هستند. کم نیستند افرادی که در جوامع غربی فقط چشم و گوش بسته اخباری را که از رساناها میشنوند باور میکنند چون هیچکس به انها نمی گوید که داعش و القاعده ساخته و پرداخته دولتهای خودانها است.
  8
  30
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  vahid_ - گلاسگو، انگلستان
  همین خانم های ایرانی و جهان سومی که به غربیا میرسن جدو ابادشون میشه غربی یک عشوه و نازی میان . حالا میرسن به هموتن و آسیایی از نوع خودشون . سس صحبت نکن طرف میفهمه ایرانی هست . از ون طرف برو نبینه مارو میخوره یک دفعه قورتمون میده . کم نیستن که شوهر امریکن دارن .نوش جونتون . بازم عمده برا طرف توجیه کنه که امریکا متولد شده هممون دکتر مهندسیم لول . جا تو بودم میگفتم افغانستان بودم, دیروز رسیدم اینجا که طرف بترکه . بازم نوش جونتون .
  35
  17
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  nejaat2006 - منچستر، انگلستان

  واقعا متاسفم. این برخورد منو یاد ایران انداخت، وقتی که افغان مهاجر که خسته از کار سخت روزانه بود وارد مینی بوس شد و روی یکی از صندلیها نشست. بعدش یک ایرانی گردن کلفت بی فرهنگ هم سوار مینی بوس شد و مستقیم به سمت این پناهنده بدبخت اومد و گفت بلند شو افغانی پدرسوخته. اون بیچاره مجبور شد بلند شه. اگه بلند نمیشد بقیه ایرانی با صلوات اون بنده خدا رو مشت باران میکردند. ایا شما بعنوان یک انسان میتوانید چنین برخورد زشتی را تحمل کنید؟ من برای این بانوی ایرانی متاسفم و نژادپرستی رو محکوم میکنم. امیدوارم که همه انسانها با لطف و محبت در کنار هم زندگی کنند.
  16
  85
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  liberté - مونترال، کانادا
  [::Behroozuk - بریستول، انگلستان::]. اتفاقا ما هم اولین کلمه ای که به ذهنمون میاد استعمار و کودتا و حمایت از دیکتاتورها و غارت منابع طبیعی جهان سوم هست. البته ما حق داریم اینطور فکر کنیم ولی شما اصولا توسط رسانه هاتون شستشوی مغزی شدید.
  3
  16
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  احتراز - دورف، آلمان

  دقیقا من هم یه ماهی‌ هست همین حس دارم، بیرون که میرم احساس می‌کنم آدمها یه جور دیگه منو نگاه می‌کنن. مردم اروپا و آمریکا از فهم سیاسی خیلی‌ پائینی بر خوردارند. هیچ کدومشون از خودش سوال نمیکنه که این تروریستها از کجا آمدند؟!!! . و جواب را باید از دولت مردانشان بپرسند.
  6
  29
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  به همچنین, وقتی به محلی که سالهاست بخاطر کار با آنها سر و کار دارم هفته پیش رجوع کردم, مسوول آنجا در مقابل همه و البته در ظاهر با لبخند و پوزخند, گفت بهتر است کار این مسلمان را قبل از اینکه اینجا را منفجر کند راه بینداز یم. من نیز با لبخند ناخوشایندی فقط گفتم " بهتر است در این مورد چیزی نگویم". اندکی بعد که دوباره پیش آن مسوول رفتم از او پرسیدم " آیت‌الله را میشناسی"؟ آن آمریکایی که سن زیادی هم ندارد گفت " بله منظورت خمینی است"؟ گفتم بعله و او حکم اعدام پدر من را صادر کرد و حالا تو به من بگو اگر او مسلمان بود آیا من هم میتوانم یک مسلمان باشم؟
  42
  28
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ادامه, صحبت ما به درازا کشید و در نهایت صحبت از کارتر و کمک مالی او به انقلابیون کردم و ایشان بلافاصله پاسخ داد که " بعله و انقلابیونی که دولت کارتر کمک کرد که به حکومت برسند, دست آخر دشمن ما شدند و اعضای سفارت ما را به گروگان گرفتند" . من دیگر بخاطر صلاح کار خودم بحث را ادامه ندادم, اما پیش خود فکر میکنم که همین نژاد پرستهای احمقی که به ما امروز ایراد میگیرند که چرا حکومتتان را عوض نمیکنید, همان احمق هایی هستند که رای دادند به پرزیدنت کارتر واو را به کاخ سفید فرستادند تا بانی اینهمه مصیبت, بخصوص برای ما بشود. سوای اینکه ما خواستیم که آخوند را در سال 88 از حکومت ساقط کنیم, اما همین پرزیدنت اوباما بجای کمک فرمودند که ما به امور داخلی دیگران دخالت نمیکنیم.
  39
  31
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ادامه, در ایام اعتراضات 88 که روزانه ده ها کلیپ یوتیوب از وقایع ایران جوانان ما آپلود میکردند, شاید یکی یا دوتا منجمله کشته شدن ندا را در تلویزیون های آمریکایی دیده بودیم. اما چند وقت بعد که بیست یا سی نفر مصری در میدانی در قاهره جمع شده بودند, نیم ساعت یکبار برنامه های تلویزیونی اینجا را قطع میکردند تا مثلا انقلاب مردم مصر را بطور مستقیم و زنده پخش کنند. تا اینکه شاهد بودیم که چند هفته بعد, حسنی مبارک را از حکومت ساقط کردند. شما به این نمیگوویید یک بام و دو هوا؟
  35
  29
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  در ایران در حالی‌ که ارامنه بیش از ۴۰۰ سال است در این کشور زندگی‌ میکنند و به راستگو‌ترین و پاک‌ترین افراد مشهور هستند ، به دلیلِ مسیحی‌ و ارمنی بودن از گرفتنِ پست‌های مهمِ دولتی محروم هستند و کلیسا‌هایشان به شدت تحتِ کنترل است . بهایی‌ها از همه چیز محروم هستند و زرتشتی‌ها با وجودِ اینکه اساسا کلِ کشور مالِ آنهاست مجبور به ترک وطن شده اند . در این کشورِ " اسلامی " مثلِ عربستان ، انواعِ تبعیضِ نژادی ، دینی و قومیتی اعمال میشود .
  12
  37
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  [::Behroozuk - بریستول، انگلستان::]. شما هم میخواستی بگی: اتفاقا منهم وقتی شما را می بینم یاد سیر زمینی آب پز میفتم! :o
  8
  10
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Behroozuk - بریستول، انگلستان::]. در اینجور مواقع باید حاضر جواب بود. خوب بهش میگفتی‌ " چون شما سوادِ سیاسی ندارید " .
  8
  17
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::روانشناس مشاور - تهران، ایران::]. [::روانشناس مشاور - تهران، ایران::]. شما یه مشورت هم به حاکمانِ اسلامی ایران بدهید بد نیست. جایِ بسی‌ تأسف است که در کشورِ ما خیلی‌‌ها به خاطرِ شیعه نبودن و حتا شیعه " خودی " نبودن تحتِ تبعیض که چه عرض کنم ، تحتِ شکنجه هم قرار میگیرند .
  8
  15
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  brother25 - لندن، انگلستان
  آخه دلم سوخت براش یه امریکایی رو در رو بهش توهین کرده ،افتخارش هم به خدمت خانواده موفقش به امریکا بجای ایران است و خواهد بود . باغیرت، خوب اگر یه اشاره هم تو فیسبوک به سخت گیری ویزای ایرانیها بجای پاکستانی و عربستانی میکردی .چیزی ازت کم میشد
  8
  17
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  Behroozuk - بریستول، انگلستان. دوست عزیز می خواستی بهش بگی چون رسانه در دست شماست. وگرنه ما از سیاست استعماری انگلیس بیشتر می ترسیم.
  0
  11
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  leona - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  به لحاظ قیافه و ظاهرم معلوم نیست که من ایرانی هستم خیلی متاسفم که حکومت تروریست آخوندی کاری کرده که این روزها از بابت اینکه از روی ظاهرم کسی نمی تونه حدس بزنه ایرانیم راضی هستم.
  8
  8
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Flames - روتردام، هلند
  leona-لس انجلس ایالت متحد امریکا. اولا همه ما ایرانیها شبیه هم هستیم یجورهایى، مخصوصا خانمها که رنگ موهاشون و طرز ارایش یک مدل هستش، دوما شبیه هم نباشى راه رفتنت داد میزنه ، به دلنگیرى ها تقریبا شوخى جدى بود
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Flames - روتردام، هلند
  sabokbalam-کالیفورنیا ایالت متحد امریکا. چشم نخورى با این جوابى که به مدیرت دادى!!! البته با اینکه بهت توهین کرد و ناراحت شدى،رفتى تملق کردى ، افسوس
  5
  15
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Anarchist - دبلين، ایرلند
  شراره جان، من ۱۵ ساله خارج از ایران زندگی‌ می‌کنم، تو هر جامعه ایی چند تا احمق پیدا می‌شه، اینو رو حساب نژاد پرستی‌ نذار..! تازه تیپتم مدرنه، جدی نگیر..!
  0
  1
  ‌سه شنبه ۰۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.