چند خودروی کلکسیونی خاص در یزد / اولین ژیان وارداتی ایران - عکس

هم وطن خوش ذوق یزدی در کلکسیون خود تعدادی از بهترین و سالم ترین خودروهای کلکسیونی ژیان را جمع آوری کرده است که در مطلب فوق به آن پرداخته شده است.

یک  شهروند خوش ذوق یزدی کلکسیونی از چند خودروی ژیان خاص شامل یکی از اولین خودروهای ژیان وارداتی به ایران ، ژیان مهاری وارداتی و با بدنه کاملا فایبر گلاس و ژیان آکا به صورت استیشن  را جمع آوری کرده که این خودرو ها را می توان از بهترین و سالم ترین خودروهای کلاسیک این مدل ها نامید.
 
به گزارش عصر ایران اتومبیل فرانسوی سیتروئن(یا همان ژیان) در سال ۱۳۴۷ توسط شرکت سایپا در ایران مونتاژ شد.

ودروی ژیان در فرانسه با نام دوژوو معروف است، دو ژوو در زبان فرانسوی به معنای 2 اسب است که بیانگر قدرت دو اسبی این خودرو در مقیاس فرانسوی است.
 
شرکت سیتروئن طی سالیان متمادی یا ایجاد تغییراتی مدل های جدید ژیان را به بازارها معرفی کرد تا بالاخره آخرین مدل آن در سال ۱۹۹۰ به جهان خودرو معرفی شد.
 
 در ایران نیز با وجود مزایای ژیان تولید این خودرو پس از سال 1357 به تدریج متوقف شد به گونه ای که شرکت سایپا رنو 5 را جایگزین این خودرو کرد. پس از آن نیز پراید جایگزین رنو 5 شد.
 
محمد علی اردانی هم وطن خوش ذوق یزدی در کلکیسون خود تعدادی از بهترین و سالم ترین خودروهای ژیان را جمع آوری کرده است که در زیر به آن پرداخته شده است.
 
 خودروی زیر یک ژیان دژوو مدل 1959 میلادی است که به صورت وارداتی به ایران وارد شده است.به گفته مالک این خودرو  با توجه به اینکه تولید ژیان در شرکت سایپا سال ها بعد انجام شده  لذا این خودرو  را که بدنه و موتور آن مربوط به ژیان های اولیه تولید شده در فرانسه است را می توان یکی از اولین مدل های تولیدی سیتروئن فرانسه نامید که به صورت بسیار سالم نیز نگهداری شده است
سند این خودرو که در آن تاریخ شماره گذاری این خودرو مربوط به سال 43 درج شده استژیان آکا  مدل 1966 میلادی که پس از خریداری به صورت کامل و با قطعات اصلی بازسازی شده است. نمونه بالا یکی از سالم ترین خودروهای ژیان آکا در ایران است.نمای عقب خودروی ژیان آکانمای داخلی خودروژیان مهاری مدل 1974 میلادی به رنگ نارنجی این خودرو از نظر فنی و ظاهری در وضعیت خوبی نگهداری شده به گفته مالک،از این خودرو  5 نمونه در ایران است که 4 نمونه آن در دست وی بوده و این نمونه نیز بازسازی کامل شده است.از نکات جالب در این خودرو بدنه فایبر گلاس آن است2 مدل ژیان مهاری بسیار سالم
مدل این خودرو 1359 شمسی است که  جزوء آخرین سری تولیدی مهاری ایران استاین خودرو نیز مدل 1355 شمسی است که در وضیت سالم نگهداری شده استژیان مدل 55 در وضعیت بسیار سالم نگهداری شده و به گفته مالک کار کرد آن زیر 10 هزار کیلومتر بوده و مشابه صفر است.
+109
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  کلکسیون بسیار جالبیست و در اروپا از ارزش خاصی‌ برخوردار است بشرطی که صاحبش با کمپانی سیتروئن بتونه قراردادی جهت نمایش کلکسیون در اروپا ببنده تا بتونه این کلکسیون زیبا را در اروپا در نمایشگاهی به دید مردم بذاره.
  3
  60
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  سلام لبخند - تهران، ایران

  از پراید بهتر بود . ضمنا بد کاری کرد که خبر داد. چند روز دیگه از چنگش در میارن
  2
  54
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  یاد ژیان بخیر ولی چقدر جوک و متلک درباره اش می ساختند معروفترینش هم ضرب المثلی بود که می گفتند هر وقت ژیان ماشین شد باجناق هم فامیل میشه
  14
  18
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  farokhzad - کنت، انگلستان
  خیلى زیبا بودن چقدر تمیز نگه داشته افرین
  0
  15
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.