عربستان: با ۳۴ کشور مسلمان ائتلاف ضد تروریسم تشکیل داده‌ایم‎

محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان، جزئیاتی در مورد اقداماتی که قرار است این «اتحادیه» انجام دهد بیان نکرده استعربستان می‌گوید همراه ۳۴ کشور مسلمان، «اتئلافی علیه تروریسم» تشکیل می‌دهد که مرکز فرماندهی آن در ریاض قرار خواهد داشت. ایران، عراق و عمان در این اتحادیه قرار ندارند.
 
در بیانیه‌ای رسمی که ۲۳ آذر ماه از سوی خبرگزاری رسمی عربستان سعودی منتشر شده آمده است «کشورهای مورد اشاره تصمیم گرفته‌اند اتحادیه‌ای به رهبری عربستان برای مقابله با ترورسیم تشکیل دهند که مرکز فرماندهی آن، برای هماهنگی عملیات نظامی، در ریاض خواهد بود».
 
به جز کشورهای عربی مانند مصر، قطر، امارات متحده عربی، یا عمده کشورهای جنوب خلیج فارس، برخی کشورهای آفریقایی مانند سومالی، گینه یا ساحل عاج، کشورهای آسیایی مانند پاکستان یا مالزی و نیز ترکیه در این «اتئلاف» حضور دارند.
 
عراق، الجزایر، عمان یا ایران در میان این ۳۵ کشور نیستند. در عین حالی‌که عربستان از خود عراق یا سوریه به عنوان کشورهایی که «نبردهایی ضد تروریسم» در آنها صورت خواهد گرفت، نام برده است.
 
خبرگزاری رویترز از قول محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان، نقل کرده است که این «اتئلاف» برای مقابله با تروریسم در عراق، سوریه، لیبی، مصر و افغانستان دست به اقداماتی خواهد زد. با این همه جزئیات بیشتری در این مورد بیان نشده است.
 
از دیگر سو وزیر دفاع عربستان در پاسخ به این پرسش که آیا این اقدامات بر مبارزه علیه گروه موسوم به حکومت اسلامی متمرکز خواهد بود، پاسخ داده است نه فقط آن گروه که «هر سازمان تروریستی که در برابر ما قرار گیرد».
 
عربستان سعودی پیشتر نیز ائتلاف نظامی تشکیل داده بود؛ ۹ ماه پیش، همراه با برخی کشورهای عربی و برای بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی در یمن. نبردها میان حوثی‌ها و متحدان آنها از یک سو و ائتلاف عربی و هواداران هادی از سوی دیگر، با هزاران کشته، همچنان ادامه دارد. حوثی‌ها از حمایت مقام‌های ایرانی برخوردار هستند.
 
در عین حال کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس، گروه حزب‌الله لبنان را گروهی تروریستی می‌دانند و در ژوئن سال ۲۰۱۳ هم‌پیمان شدند که با نفوذ آن در کشورهای پیرامون خلیج فارس مقابله خواهند کرد. حزب‌الله لبنان از مهم‌ترین سازمان‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران به شمار می‌رود.
 
پیش از تشکیل این اتحادیه، ایران، عراق، روسیه و دولت بشار اسد در سوریه، نیز اقداماتی مشترک را علیه گروه «حکومت اسلامی» آغاز کرده بودند. روسیه و ایران در حال حاضر در نبردهای دولت اسد علیه مخالفانش در خاک سوریه حضور دارند. مسکو و تهران نیز می‌گویند به اسد برای مقابله با «گروه‌های تروریستی» یاری می‌رسانند. هر چند حملات هوایی روسیه با انتقاد آمریکا و ناتو روبه‌رو بوده که می‌گفتند عمدتا به گروه‌های «میانه‌رو» انجام شده است و نه گروه‌ «حکومت اسلامی».
 
عربستان سعودی، ترکیه و بسیاری از کشورهای عربی خلیج فارس از مهم‌ترین مخالفان بشار اسد به شمار می‌روند. روابط دولت مرکزی عراق و این کشورها نیز گه‌گاه با تنش همراه بوده است. برای نمونه طی روزهای گذشته و با انتقاد شدید دولت بغداد که خواستار خروج نیروهای نظامی ترکیه از خاک عراق است، این تنش‌ها بالا گرفته است. تهران با ریاض و برخی متحدانش نیز روابطی پرفراز و نشیب دارد.
 
عربستان و کشورهای عربی نزدیک به ریاض از هم‌پیمانان غرب در منطقه به شمار می‌روند؛ واشینگتن در موارد گوناگونی خواستار حضور بیشتر آنها در قطع منابع مالی، جلوگیری از اعزام نیرو یا نبردها علیه افراطیون، به ویژه «حکومت اسلامی» شده‌ است.
+10
رأی دهید
-66

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا

  مُردم از خنده! دم این رهبران عربستان گرم، باعث خنده و نشاط آدم میشن!
  17
  46
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  بسیار خوب.اما پرسش اینجاست آیا این ائتلاف ضد تروریسم علیه شما و داعش،جبهه النصر، و غیره هم میشود؟اکثر تروریست‌ها جولانگه‌شان کشور شما بوده و هست و دلارهای نفتی‌ شما و پول حجاج نگونبخت هم شامل حالشان شده،حال عجبا بیرقدار مبارزه با تروریسم شده اید.اگر شما لالایی بلدید چرا خواباتون نمیبره؟ اگر با تروریسم ناسا زگارید چرا پای همه تروریست‌ها به کشور شما ختم میشود؟
  12
  51
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  عرب‌ها از آنجایی که " فهم " ندارند و همه چیز را بر عکس می‌فهمند . وقتی‌ هم چیزی می‌گویند ، منظورشان بر عکسِ آن چیز است . در اینجا منظور " تشکیل ائتلافِ سازمانِ ترورِ اسلامی " بوده است .
  17
  46
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Anti-depressive - کرمانشاه، ایران

  واقعا خنده داره ..عجب دنیای خنده داری
  6
  27
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  دقیقا همان کشورهایی که مرکز صدور تروریسم هستند ائتلاف تشکیل داده اند.
  8
  30
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۱
  oksir - تهران، ایران
  عجب. عجب !!...
  6
  21
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Cyrus749 - برایتون، انگلستان
  علیه خودشون ائتلاف تشکیل دادن
  6
  22
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سعدی هستم - لندن، انگلستان
  این طرح علیه ایرانه.فقط هم نظامی نیست بلکه مذهبیه. این نتیجه ی جنگ فرقه ای حکومت ایرانه که باعث شد کشورهای اسلامی( عمدتا سنی ) علیه ایران موضع بگیرن. فقط یه مقایسه کنید در زمان شاه وضعیت چطور بود و الان چطور شده.
  8
  21
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  داروخانه یی که هم زهر میسازه هم پادزهر.
  5
  40
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  الف-ب - اوکلاهما، ایالات متحده امریکا
  عرب مادر زادی تروریست به دنیا می اید.
  16
  24
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  hamzehveronique - تهران، ایران
  اعتلاف سران تروریست عنوان بهتری هست
  5
  20
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  هورا, یک روز دیگه به تعطیلات کشور های اسلامی اضافه شد. روز ائتلاف بر علیه تروریسم. به امید تعطیلی تمام ایام! از مخ که تعطیل بودند, چرا کار رو بلکل تعطیل نکنند؟
  4
  16
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران
  عربستان غلط کرد ائتلاف تروریستی می‌کنه،اما ائتلاف ایران با شرق و غرب مبارک هموطنم باشه گوارای وجودش بره حالشو‌ ببره، تکلیفمونو ما با ائتلاف جهانی‌ با شما عربهای تروریست روشن می‌کنیم، خدا کنه ایران باز هم به شرق غرب نزدیکتر بشه تا بهتون بگم.
  2
  6
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.