کلاهبرداری دسترسی به اطلاعات تلگرام دیگران

«با پرداخت 14 هزار تومان، تلگرام همسر یا فرزند خود را چک کنید.» این پیام برای بسیاری از کاربران فضای مجازی و تلگرام ارسال شده است.

این جمله به همراه یک لینک در هفته‌های گذشته در فضای تلگرام منتشر شد و به کاربران اعلام کرد با وارد شدن به این لینک و پرداخت 14 هزار تومان می‌توانید تلگرام هر کسی را که بخواهید رصد کنید. این در حالی است که محمد‌مهدی کاکوان، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ درباره این موضوع به «فرهیختگان» گفت: «این کار قطعا کلاهبرداری است، اما تاکنون پلیس فتا شکایتی مربوط به این موضوع دریافت نکرده است.»

پیغامی که درباره چک کردن تلگرام افراد، این روزها در فضای مجازی دست به دست می‌شود با استقبال برخی از کاربران نیز روبه‌رو شده است، تا جایی که افراد پس از پرداخت کردن 14 هزار تومان متوجه می‌شوند برای کامل شدن پروسه این اقدام و در نهایت دسترسی پیدا کردن به تلگرام دیگران، باید کدی را که برای شخص مورد نظر ارسال می‌شود نیز در اختیار داشته باشند تا بتوانند به اطلاعات او دسترسی پیدا کنند. بنابراین اگر قرار باشد با در اختیار داشتن این کد به تلگرام فردی دسترسی پیدا کنیم، بدون پرداخت این پول نیز می‌توانیم چنین دسترسی‌ای داشته باشیم.

این کار نه تنها کار پیچیده و زمان‌بری نیست بلکه با وارد کردن شماره فرد در تلگرامی که روی هر سیستمی نصب شده، کدی برای شماره مورد نظر ارسال می‌شود و با وارد کردن آن کد در سیستم، می‌توان وارد تلگرام فرد شد. حالا سازندگان این نرم‌افزار نیز دقیقا از همین شیوه سوءاستفاده کرده و با ارائه توضیحاتی که انگار گامی فراتر از تکنولوژی برداشته‌اند، کاربران را به استفاده از چنین نرم‌افزاری ترغیب می‌کنند. نکته قابل تامل‌تر نیز آنجایی است که با وارد شدن به این نرم‌افزار، از کاربر می‌خواهند که فرمی را تایید کنند که تنها برای چک کردن تلگرام فرزند خود می‌خواهند چنین اقدامی را انجام بدهند. پس از تایید این فرم، به مرحله بعدی می‌روند و از آنها خواسته می‌شود کدی را که برای شماره مورد نظر ارسال شده وارد کنند و وارد تلگرام فرد شوند. موضوعی که کاربر، قبل از واریز کردن پول، اطلاعی از آن ندارد و نمی‌داند کدی برای شخص مورد نظر می‌رود و باید برای ادامه کار، به آن کد دسترسی داشته باشد.

به هر حال با چنین شیوه‌ای، هر کاربر، 14 هزار تومان پرداخت می‌کند و وقتی وارد سیستم شده و متوجه می‌شود برای چنین کاری کدی که برای فرد ارسال می‌شود نیز مورد نیاز است، از ادامه این اقدام صرف نظر می‌کند. با توجه به گفته کاکوان که هیچ شکایتی تاکنون در این‌باره به پلیس فتا داده نشده می‌توان نتیجه گرفت هیچ یک از کاربرانی که این اقدام را انجام داده‌اند پس از به نتیجه نرسیدن، پیگیر 14 هزار تومان خود نمی‌شوند. اول اینکه چنین مبلغ کمی ارزش پیگیری قضایی ندارد، دوم آنکه باید در شکایت خود اعتراف کنند قصد داشتند به اطلاعات خصوصی افراد در دسترسی پیدا کنند. بنابراین اینکه شکایتی تاکنون در این باره نشده به این معنی نیست که این نرم‌افزار بین کاربران با استقبال روبه‌رو نشده و متهمان به کلاهبرداری درباره چنین نرم‌افزاری پول خوبی از این راه به دست نیاورده‌اند.

به هر حال پلیس فتا پیگیری کردن چنین موضوعی را مستلزم این می‌داند که شکایتی از کاربران داشته باشد و تا زمانی که شکایتی دریافت نکند خود را ملزم به پیگیری نمی‌داند. این در حالی است که در این مورد، علاوه‌بر کلاهبرداری از کاربران، نفس دسترسی به اطلاعات شخصی افراد جرم محسوب می‌شود و به تبع آن، تبلیغ چنین اقدامی نیز جرم است. از سوی دیگر کاربرانی که چنین اقدامی انجام داده‌اند نیز می‌گویند لزومی نمی‌بینند برای این مبلغ کم، خود را درگیر مراحل رسیدگی به شکایت کنند.
+4
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  سلام لبخند - تهران، ایران
  خوب این هم نوعی کلاهبرداری و جزو جرایم محسوب میشه . پس با این حساب اگر قتلی اتفاق افتاد نباید دنبال قاتل بگردند تا کسی شکایت کنه !!! گویا پلیس فتا نمیخواد زیاد خودشو خسته کنه .
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.