مجازات آهنگر بلخ: دوباره ایرانی آمریکایی ها قربانی شدند

مقاله ای از احمد صدری در وبسایت گاردین
یک آمریکایی پاکستانی تبار افراطی به عربستان سعودی می رود و با یک پاکستانی شستشوی مغزی داده شده افراطی وهابی ازدواج می کند. این زوج به آمریکا می آیند و به یک مهمانی اداری به مناسبت کریسمس حمله می کنند و ۱۴ نفر را می کشند.
 
حدس بزنید چه کسی قرار است برای این جنایت نفرت انگیز مجازات شود؟ ایرانی آمریکایی ها، که هرگز چنین ایدئولوژی افراطی نداشته و تا آن جایی که می دانیم هیچ ارتباطی هم با این یا دیگر اقدامات تروریستی در هر کجای جهان نداشته اند.
 
اقدام مجلس نمایندگان آمریکا در تصویب طرح موسوم به "قانون بهبود برنامه روادید متقابل و ممانعت از سفر تروریست ها" یا "اچ آر ۱۵۸" یادآور یک داستان قدیمی ایرانی درباره حاکمی است که می شنود آهنگری در شهر بلخ، در شمال افغانستان کنونی، جرمی مرتکب شده و برای اجرای قانون، دستور بازداشت و زدن گردن او را صادر می کند.
 
اما از آن جا که بلخ بسیار دور بود، حکم حاکم زدن گردن هر آهنگری را مجاز می کرد. با این وجود جلادان نتوانستند آهنگری در روستاهای اطراف پیدا کنند. تنها کسی که پیدا کردند یک مسگر در شهر شوشتر در غرب ایران بود. از این رو، حاکم غیور ما دستور اعدام مسگر بیچاره را داد، تا مبادا جرم آهنگر بلخ بی مجازات بماند (گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری).
 
مجلس نمایندگان آمریکا دقیقا آن داستان را به قانون بدل کرد. اگر این مصوبه در مجلس سنا هم تصویب شود و به امضای رییس جمهوری برسد، ایرانی آمریکایی ها از استفاده از برنامه روادید متقابل بین ۳۸ کشور که اجازه سفر و اقامت تا ۹۰ روز بدون ویزا را می دهد، محروم خواهند شد.
 
حتی اگر بپذیریم که ملاحظات امنیتی مجازات جمعی را توجیه می کند، "اچ آر ۱۵۸" هیچ مجازاتی برای پاکستانی ها و سعودی های با تابعیت دوگانه در نظر نمی گیرد. در عوض، ایرانی آمریکایی ها و افراد با تابعیت دوگانه از عراق، سودان، و سوریه و تمام افرادی که طی پنج سال گذشته از این چهار کشور دیدن کرده اند، دیگر نمی توانند بدون ویزا به آمریکا سفر کنند.
 
چرا؟ به دو دلیل: یک، این که کسی باید مجازات شود. دو، این که هیچ کس برای هدف گرفتن ایرانی آمریکایی ها متحمل هزینه ای سیاسی نمی شود. این مساله در شرایطی رخ می دهد که هیچ جا ثابت نشده است ایرانی آمریکایی ها یا حتی اتباع ایران در فعالیت های تروریستی در آمریکا یا اروپا نقش داشته باشند. آنچه که اکنون می گذرد نباید با ترور مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از ایران توسط حکومت در دهه ۹۰ میلادی یکی دانسته شود.
 
اما چرا هر بار که پای سعودی ها به مساله تروریسم کشیده می شود، از مخمصه در می روند؟ زیرا در میان نخبگان سیاسی آمریکا و خانواده های متنفذ شامل بوش و ترامپ محبوبیت دارند.
 
همه درباره آل سعود و حملات تروریستی یازدهم سپتامبر دو هزار و یک می دانند. همه می دانند که سعودی ها دهه ها مروج ایدئولوژی تند وهابی بوده اند که امروز تبلور آن در طالبان، القاعده، داعش، بوکوحرام، و ده ها گروه تروریستی دیگر از چچن و بلوچستان تا چاد قابل مشاهده است. با این وجود سعودی ها مصون به نظر می رسند.
 
تصویب بازی گونه "اچ آر ۱۵۸" نمایشی برای پرمشغله نشان دادن مجلس نمایندگان آمریکا بود، بدون این که ذره ای بر امنیت شهروندان آمریکا اثری بگذارد. این مصوبه سفر افرادی را که هیچ ربطی به تروریسم ندارند محدود می کند، اما مظنونان به فعالیت های تروریستی به تحرکات خود بدون محدودیتی ادامه خواهند داد.
"اچ آر ۱۵۸" شامل افرادی می شود که به طور مستقیم بین آمریکا و سوریه سفر می کنند، اما مصوبه این واقعیت را نادیده می گیرد که عملا هیچ کس مستقیم وارد سوریه نمی شود: افراد مسوول جذب نیرو در داعش معمولا از طریق ترکیه به سوریه وارد و از آن خارج می شوند. چرا طرحی را ارائه نکنیم که برای سفر این افراد محدودیت ایجاد کند؟ زیرا ترکیه عضو ناتو است و مواجهه با آنها پرهزینه خواهد بود.
 
این ماجرایی قدیمی است. ایرانی ها هیچ نقشی در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ نداشتند، در حالی که ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربای آن سه شنبه خونین، اهل عربستان سعودی بودند.
 
ولی بعد از حملات یازدهم سپتامبر صدور ویزای دانشجویی برای اتباع سعودی محدود نشد، بلکه این محدودیت در مورد دانشجویان ایرانی اعمال شد. به نظر می رسد ما یک بار دیگر بهترین قربانی هستیم. مجلس نمایندگان آمریکا ناتوان از یافتن آهنگر بلخ قصد زدن سر مسگر شوشتر را دارد.
+327
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران

  نماینده ایران در سازمان ملل باید سریعا از دولت آمریکا برای این تصمیم توهین آمیز نسبت بایرانیان توضیح بخواهد
  11
  78
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  nimaaa - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  جامعه ایرانیهای امریکا بسیار روشنفکر هستند و به دور از عقیده و افراطیگری دارند زندگی میکنند و از قشر موفق جامعه امریکا هستند
  11
  80
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  farokhzad - کنت، انگلستان

  خوب با این قانون مشت رژیم کثیف اخوندى رو میشه چقدر جاسوس تو این سالها فرستاد خارج کشور و چقدر ادم فروش رفتن ایران براى خود شیرینى کلى از هموطنان مبارزمون رو فروختند اگر واقعا سیاسى هستید چرا ایران میروید بعد از گرفتن پاسپورت خارجى چرا؟! جوانان ما در زندان عمرشان را سپرى کنند تو بیایى بجاى اونها خودت را جا بزنى تا پاسپورت گرفتى برى ایران بعد بیایى تعریف هم کنى با بیشرمى تمام که چه دخترهاى رو مخ زدى ابله این درست هست؟! ایرانى که ادعاى بى طرفی میکند خائن تَر از اخوند هست شرم بر اینجور افراد
  85
  40
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  این مقاله بسیار جالب بود و با عقل جور درامد
  5
  64
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  karaji - کرج ، ایران

  یادمون باشه که ما هزینه غلط ۱۳۵۷ را میدهیم و همیشه ایرانی‌‌ها از دور فحش و ناسزا و تهدید نثار آمریکا و غرب کرده اند و از طرفی‌ بهای نزدیکی‌ به روسیه هم از نظر دور نبایستی باشد !!
  23
  51
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  faramarz65 - تهران، ایران

  بله خوب میدونید عربستان و اون شاهزاده های مفت خورشون چقدر در امریکا و اروپا سرمایه گذاری کردن !!!!!!!!! کافیه یک نگاه به لیست شرکت های بزرگ بندازین تا درصد سهام اونا رو ببینید .
  5
  70
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  ۲ دلیل واسه این کار آمریکا هست. دلیل اول خیلی از سیاسیون آمریکایی‌ از عرب‌ها و طرفدارای اسرائیل پول میگیرند معلومه عربستان سعودی رو نمیذارند تو لیست. دلیل دوم دولت ایران هست که همش میگه مرگ بر آمریکا و از فلسطینیا طرفداری می‌کنه، عرب‌ها از فلسطین حمایت نمیکنند در نتیجه خودشونو در گیر با اسرائیل نمیکنند ولی‌ ما شدیم کاسه داغتر از آش میایم پول مفت میدیم به فلسطین‌ها آخر کار هم وقتی‌ بشون احتیاج داریم ایران رو ولن میکنند در میرند ضررشو ما می‌کنیم و اینجوری الکی‌ واسه خودمون دشمن درست می‌کنیم.
  10
  65
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  دیوید۰۷۰۷ - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا
  امریکا و غرب از اندیشه و هوش و نبوغ ایرانیها هراس داره،غرب میدونه که عربها همونقدر که پول دارن همون. قدر هم فاقد هوش و اندیشه سیاسی هستن،پس اصلا جای تعجب نداره که همچین سیرکی راه بندازن،هرچند بعید مدونم این مصوبه به مرحله اجرا در بیاد
  18
  33
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Vejdan bidar - امستردام ، هلند

  تا زمانی‌ که این رژیم ناخلف جمهوری کثیف اسلامی در کار است ،این بلاها از زمین و زمان واسه ما ایرانی‌‌ها میباره ، روحت شاد شاهنشاه.
  19
  48
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  liberté - مونترال، کانادا
  دلارهای سعودی در جیب عده ای خود فروخته میره که نتیجه اش رو در مقاله های آبکی در حمایت از سعودیها میبینیم. اما آفرین به نویسنده این مقاله. ترس اساسی کارتل های نفتی ظهور دموکراسی در ایرانه. این است که سال 88 اباما رفت با اونا نه با ما. این است که سال 57 خیزش دموکراسی خواهانه ملت با علم کردن آخوندهای نفوذی و سایر لاشخوران به انحراف کشیده میشه. این است که ملی شدن صنعت نفت باعث ترس شدید استعمار میشه و نظام پادشاهی مشروطه رو از طریق یک کودتا به سلطنت مطلقه تبدیل میکنه. دشمن اساسی مردم هستند حالا مردم آمریکا باشه یا ایران. تقابل در سراسر جهان میان 99 درصد مردم و 1 درصد مفت خور است. ترس اینها از مردم ایران همین سطح سواد بالا و سابقه طولانی دموکراسی خواهی ما از دوران مشروطه هست. برای همین عواملی چون آخوندها و دلواپسان رو در داخل برای سرکوب گذاشتن و در خارج هم با سیاه نمایی و ایرانی هراسی سعی در سرکوب این خواست تاریخی و تحقیر مردم ایران دارن . آخوندها همدست با کارتل های نفتی هستن تا نذارن حاکمیت به دست ملت برسه وگرنه نفت بی نفت. دقت کنید بچه هاشونم همه اون ور مشغول الواتی هستن.
  7
  22
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  وحید خان - کیف، اوکراین

  گور بابای آمریکا.نمیرم اونجا(((((
  10
  56
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  وحید خان - کیف، اوکراین

  بذارید همون عرعرستانیها رو راه بدن(((((
  8
  49
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  alibabartabrizly - تبریز، ایران

  متاسفانه تا زمانی‌ که ما رهبرانی نادانی‌ مثل خرمنه آیی و یا الاخ منه آیی داریم چوب ندانم کاریها و سیاست غلط این‌ها رو می‌خوریم چرا که درست چند روز بعد از توافق هستی‌ پرچم آمریکا رو آتیش زدند و شعار "مرگ بر آمریکا" رو سر دادند. و پیکر و عکسهائی اوباما رو آتیش زدند و کلی‌ از مدارس رو تعطیل کردند و با اتوبوس مردم رو ریختند جلویی سفارت تا در روز اشغال سفارت آمریکا تظاهرات کند .و اون ازگل هم گفت روابط با آمریکا یعنی‌"نفوذ" و ممنواع است به خاطر ضررهأی بیشماری که دارد و منفعتی که اصلا ندارد این‌ها هم ( آمریکای ها) به طبع با ما با خصومت رفتار خواهند کرد " مرگ بر خامنه آیی ملعون"
  12
  37
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  ابوسفیان بیرونی - آمستردام، هلند

  کاری که ایرانیان خارج از کشور میتونن انجام بدهند اینه که اطلاع رسانی کنند در هر جا که میتونند راجع به این قضیه . من از محل کارم شروع کردم و همینطور گروههای اجتماعی . من هیچ علاقه ای شخصا به سفر به امریکا ندارم ولی شرایط شغلی من به صورتیه که محل کارم من رو هر سالی دو سه مرتبه به اونجا میفرسته و همینطور همکاران هلندیی دارم که برای گردشگری و تفریح به ایران سفر کردند و این شرایط شمل حال اینها هم خواهد شد و الان خیلی نگران هستند که این قانون نهایی بشه وکلی گرفتایهای بعدش. دوستانی که سفر کاری به امریکا داشتند و درگیر ویزا بودند میدونن که چه داستانی داره ویزا گرفتن از اینها مخصوصا بعد از این دسته گلهایی که این حـ... مسلمونها به آب دادن این اواخر .
  4
  24
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  رقص پرواز - پراگ، چک

  این یعنی همه ایرانی ها تروریست هستند مگر اینکه خلافش ثابت شود!!! این تحریم توهین به مردم ایران هست....
  5
  64
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  غریبه_021 - تهران، ایران

  ممنون از این اقا که با قلم خودشون اعتراض کردن به این بی عدالتی . اما کاش این اعتراضات به جایی برسه واقعا دلم میسوزه برای خودم و تمام هموطنانم که مجبوریم تقاص جرم نکرده پس بدیم فقط به جرم اینکه ایرانی هستیم. ما ایرانیها مثل بچه یتیم میمونیم همیشه دیوارمون کوتاهترینه همیشه تو سری میخوریم
  6
  31
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  persianshadow1 - برایتون، انگلستان
  دشمنى اخوندهاى ابله و امریکاییهاى کله پوک فقط به ضرر مردم ایران تموم شده و بس، اخوندها که گله اى هر سال به بهانه شرکت در سازمان ملل میرند امریکا ککشون هم نمیگزه
  4
  22
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  احتراز - دورف، آلمان
  حالا تو اون آمریکا چه خبره؟ به فلان اسب حضرت عباس که نمیذارند ما بریم.
  13
  32
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  درود بر آقای احمد صدری کامل و عالی بود
  13
  19
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  من هم دارم به این باور میرسم که هدف ایران و ایرانی است نه حکومت ایران! . به نظر میرسد که اتفاقا این حکومت منافع بسیاری را برای تصمیم گیرندگان آمریکایی تضمین میکند، یکیش مدیریت اعراب حوزه خلیج فارس، بااستفاده از ایران به عنوان ایجاد عامل تشنج و تفرقه در منطقه.
  2
  30
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  derbanco - تورنتو، کانادا
  باید این چرایی سیاست خارجی منفعل و ورشکسته و پر هزینه رو از دولتمردان داخلی حساب پس کشید که چرا اینهمه هزینه های ابلهانه حتی هزینه بلاهت دیگران را باید بدهیم . :)
  2
  8
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  perspolisi - سیدنی، استرالیا
  [::karaji - کرج ، ایران::]. با شما موافقم دوست عزیز، همچنین مردم آمریکا هم چوب سیاست های غلط دولتشون رو میخورن. مثل اینکه ماجرای سپتامبر ٢٠١١ درس عبرتی برای دولتهای غرب نشده. متاسفانه هر جایی که صحبت از پول و قدرت هست انسانیت و شرف از بین میره
  0
  7
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  farahnoush - ساری، ایران

  به نظر من این مسئله تقصیر امریکایی های ایرانی تبار است ! اگر امریکایی های ایرانی تبار مانند یهودی های امریکا با پول و نفوذ خود یک لابی قدرتمند و متحد همچون ایپک میساختند برای دفاع از حقوق مردم ایران و خود نه ج ا!!! کسی به خودش اجازه نمی داد امروز در امریکا فیلم های ضد ایرانی و دروغین همچون ٣٠٠ بسازد و خلیج فارس را إنکار کند ! و یک إستاد دانشگاه هاروارد علنا بدون اینکه بازخواست بشود بخواهد جلوی ورود امریکائیان ایرانی تبار به مشاغل حساس سیاسی ، اقتصادی ، علمی و تجاری امریکا گرفته شود ! یا یک سیاستمدار امریکا ، امریکائیان ایرانی تبار دروغگو بداند و بگوید. دارای دی ان ای فریبکاری هستند ! و بسیاری از تبعیض های دیگر که به امریکائیان ایرانی تبار با این همه خدمت به جامعه امریکا روا میشود!عملا با این قانون کنگره امریکا ، امریکائیان ایرانی تبار تبدیل به شهروند های درجه سوم کرده است ! . هر چند این قانون بیشتر باعث جذب امریکا ئیان ایرانی تبار از هر قوم و مذهب به ایران میشود ! قضیه ١١ سپتامبر باعث شد بسیاری از نسل دوم و سوم امریکائیان ایرانی تباری که خود را ایرانی نمی دانستند دوباره جذب ایران بشوند
  1
  25
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.