فریدون های عصر اینترنت

ایران وایر , شراگیم زند
سحر قریشی 27 سال دارد و از 22 سالگی وارد عرصه سینما شده است. او مدتی در رشته مدلینگ مشغول بوده و احتمالا به خاطر ظاهر خود توجه کارگردانی را جلب کرده و دعوت به کار شده است. او سبقه ی تئاتر و تحصیلات سینمایی ندارد اما در عرصه ی بازیگری کم و بیش موفق میشود و از چهره ای گمنام به هنرپیشه ای شناخته شده تبدیل میشود. در همه جای دنیا چهره های زیبا اگر شانس همراهشان باشد و جلب نظر کارگردان و تهیه کننده ای را بکنند میتوانند بدون داشتن تحصیلات و سابقه بازیگری وارد دنیای بازیگری شده و چه بسیار از انها از همین طریق به شهرت و محبوبیت میرسند. بازیگران خوش چهره ای که حتی اگر استعدادی نداشته باشند و تبدیل به ستاره نشوند عکس کلوزآپشان بر سر در سینما میتواند تضمینی برای فروش بیشتر فیلمهای درجه دو باشد. حالا رضا رشید پور به بهانه ی ممنوع الکار شدن این بازیگر در تلویزیون از او دعوت کرده است که به برنامه اش بیاید. سحر قریشی در برابر دوربین رشید پور راحت است، فضل فروشی نمیکند و حرفهای قلنبه نمیزند. خودش است و ادعایی به جز چیزی که هست ندارد. مجری در انتهای برنامه چند تصویر به او نشان میدهد که از میان انها سحر قریشی «کاپولا» و «تارانتینو» را نمی شناسد و همین موجی علیه او در این دنیای مواج مجازی به راه می اندازد که بر روی بلندترین قله های این موج تعدادی بر روی تخته های روشنفکری با لذت تمام موج سواری میکنند.در این میان گاه سحر قریشی را لمپن و بی سواد و بی مغز میخوانند و به حال او افسوس میخورند و گاه ابراز تاسفی میکنند برای آن دو میلیون نفری که صفحه ی اینستاگرام این بازیگرنما! را لایک زده اند و البته ابراز انزجار میکنند از سیستمی که در آن  بازیگری که کاپولا را نمیشناسد توانسته به سینما راه پیدا کند... بیت الغزل این نقدهای هوشمندانه هم اشاره به برنامه ی میخک نقره ای فریدون فرخزاد و با حضور شهره است ...انگار همه خود را در قامت فریدون فرخزاد میبینند و بودن در این جایگاه به قدری لذتبخش است که دیگر فراموش میکنند که فریدون فرخزاد وقتی دانش و سطح اطلاعات شهره را به چالش کشید و مورد انتقاد قرار داد که او ترانه ای دغدغه مند خوانده بود و فریدون به او گفت چطور ممکن است کسی چنین ترانه ای را بخواند و بعد از اوضاع جهان انقدر بی خبر باشد...؟
 
حتی در ادا در آوردن هم دقیق نیستیم...سحر قریشی کجا در طول مصاحبه اش مدعی چیزی بیش از ان چیزی که هست شده بود که حالا بخواهیم نقش جذاب فریدون فرخزاد را در برابرش بازی کنیم؟ ما فریدون های عصر اینترنت هستیم...عصر کلمه های ولنگار که کسی مسئولیتی برای بر زبان اوردنشان ندارد. عصر نقد رادیکالی که در فحش و لجنمال کردن خلاصه میشود...هرچه چارواداری تر یعنی گوینده خفن تر و درد کشیده تر و فهمیده تر و چپ تر و یاغی تر و پر لایک تر!

حضور این دختر با همین سطح از دانش و اطلاعات در سینمای هیچ کجای جهان فاجعه و نشانه ی فساد و رانت و زد و بند در سینما نیست...فساد و رانت اگر هم وجود داشته باشند در جای دیگری باید نشانه هایش را رصد کرد و در جای دیگری باید فریاد کشید... ماهرویان عرصه سینما در هیچ کجای دنیا بر اساس دغدغه های سیاسی و سطح سواد سینمایی شان انتخاب نمیشوند و هزاران سحر قریشی در سراسر دنیا هستند که عکسهایشان زینت بخش سر در  سینماهاست و میلیونها هوادار دارند... اینها هیچکدام فاجعه نیست... فاجعه جایی ست که کسانی با دغدغه روشنفکری به جای اینکه معترض به این باشند که این بازیگر چرا باید در تلویزیون ممنوع التصویر باشد معترض به این هستند که این بازیگر چرا اصلا در سینمای ایران باید نفس بکشد!
+51
رأی دهید
-73

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  دایره مینا - کراکف، لهستان

  با نویسنده این مقاله -آقای شراگیم زند -به هیچ وجه موافق نیستم ! از همانجایی که گفته "به خاطر ظاهر خود توجه کارگردانی را جلب کرده " !!! خوب مرد ناحسابی ! ایشان همچنان نه برای من بلکه برای بسیاری گمنام است دلیل این گمنامی هم این است که ایشان در حرفه ای فعالیت می کنند که باید حتی اگر هم بی سواد وارد آن شده باید سطح سواد خود را تا حدی بالا ببرد که در یک برنامه گاف های متعدد ندهد پس معلوم می شود که ایشان با تکیه بر همان چیزی ! که داشته و همه مان می دانیم ! ! وارد شده و بدون هیچ دانش افزوده ای بر نادانسته های خود می خواهد کماکان در این رشته بماند و این مشکل خیلی بزرگی است ! نه بنده فریدون هستم و نه خیلی های دیگر که او را به نحوی انتقاد کرده اند اما فرق آدم با استعداد را با آدم بی استعداد همگان به سرحت می توانند تشخیص دهند ایشان چه فیلم قابل توجهی بازی کرده که کسی حتی اسمش را هم بداند ?! حتی اسم ایشان هم برای من آشنا نبود چه برسد به فیلم های درپیتی شان !
  34
  88
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  دیوید۰۷۰۷ - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا
  اقا چرا انقدر شلوغ میکنید ماجرا به این سادگی رو،کدوم فرخزاد کدوم موج سواری،هممون میدونیم متاسفانه دخترخانمهای ایرونی به شدت حسود و دچار بیماری خود بزرگبینی و اعتماد به نفس کاذب هستن،البته نه همشون،.....اون دو میلیون نفری هم که کانت مخالف یا بی ادبی گزاشتن شک نکنید ۹۹ درصدشون دخترن.
  50
  32
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  رقص پرواز - پراگ، چک

  تاسف بار این است که قلم بدستانی کم دانشی و مطالعه نداشتن یک به اصطلاح هنرمند رو توجیه کند. شاید در برنامه « دید در شب» خیلی صادقانه جواب دادن، ولی کم دانشی ایشون حداقل در زمینه کاری خودشون تعجب اور بود!!! نویسنده محترم که منتقدین رو فریدون های اینترنت خطاب میکنید ظاهرا خودتون برای دید در روز نیاز به چراغ دارید، متاسفانه آفت جامعه ما عدم مطالعه و اگاهی هست.
  15
  94
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  aarian - تهران، ایران

  کاربر محترمی که دلیل این حرفهای بی‌ اساس خانم قریشی را "دختر ایرانی‌" بودن ایشان می‌بینید، لطفا فراموش نکنید ۶۰% دانشجوهای مملکت ما "دختر ایرانی‌" هستند. اولین زنی‌ که مدال برتر ریاضیات را در جهان تصاحب کرد یک "دختر ایرانی‌" بود. اولین زن برنده جایزه صلح نوبل از خاور میانه هم یک "دختر ایرانی‌" بود. با سوادی یا بیسوادی، عقده‌ای بودن یا روشنفکری جنسیت ندارد. ایشان که با تکیه بر چهره به شهرتی رسیده حتا زیبایی چهره‌اش هم مادرزاد نیست و به کمک پزشکان زیبایی به اینجا رسیده است چه انتظاری دارید از کلامشان. مائیم که باید درست قضاوت کنیم.
  11
  65
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Payam-33 - ویسلر، کانادا
  آقای چی‌ چی‌ زند، زیاد گریبان بار این عدم چاک نکن، اگر ایران یه کشور آزاد بود مثل اروپا و آمریکا امثال این خانم و امثال الهام چرخنده‌ها حتا پورن استار هم نمیشدن. اینها فقط با ضابطه و . به اینجا رسیدن. مثألت در مورد شهره و فرخزاد هم اینجا هیچ مصداقی نداره، الان ساله ۲۰۱۵ هست اثر آگاهی‌ و اینترنت و اطلاعات. وقتی‌ یه بازیگر در این حد هست معلومه که چطور بازیگر شده
  8
  20
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Payam-33 - ویسلر، کانادا
  [::رقص پرواز - پراگ، چک::]. همانطور که سحر قریشی بازیگر هست، ایشون هم نویسندست!
  4
  19
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  farokhzad - کنت، انگلستان
  زمانیکه دکتر فریدون فرخزاد این حرفها را میزد این به اصطلاح روشنفکرهاى احمق به او میپریدن حالا که از دست رفته قدر او را میدانیم ایکاش فریدون هاى فرخزاد ها را در زمان حیات شان در یابیم و مبارزه کنیم با انهایکه میخواهند حرف نزنند مشتى حسود ابله
  0
  15
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  liberté - مونترال، کانادا
  دنیا هنر در دید این نویسنده یعنی سیستم هالیوود ! کی گفته بالا امدن بی سوادها و بی لیاقت های زیبارو اگه در هالیوود انجام بگیره پس باید در ایران هم انجام بشه؟! کار غلط غلطه میخواد هر کجای دنیا که باشه. پروسه انتخاب استعداد ها باید بر اساس شایسته سالاری باشه نه ذاعقه جنسی کارگردان و تهیه کننده. این زیبارو سالاری درواقع نشانه اوج انحراف در هنر هست.
  1
  17
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  kiyanzx1 - استکهلم، سوئد
  خوشبختانه یا بدبختانه جامعه امروز ایران را روشنفکران کوچک و بزرگ از زن و مرد پر کرده اما اینکه این روشنفکران با خوندن چهار سال لیسانس میگرند بعد اچز مز و هاح و اج بهم نگاه میکنند و یا چهار تا کتاب در حوزه رشته مورد نظر خودشون میخونند و بعد اسم روشنفکر میزارند رو خودشون جاى بسى تامل دارد ! زمان عن قلاب هم طرف با دو تا اعلامیه چپ میشد یا طرفدار احزاب چپ اسلامى میشد و اسم روشنفکر رو خودش میزاشت ! اما اینکه روشنفکرى را با عقلانیت براى ارتقاء سطح جامعه امیخته کنیم هنر کردیم ! یادمون نره گوگوش ، بهروز وثوقى ، هم تحصیلات اکادمیک هنرهاى نمایشى و بازیگرى نداشتند اما چهرهاى تک و موفقى در دوران خودشون در این وادى بودند !! اگر کسى استعداد هنرى یا در عرصه دیگه مثل ورزش داره حتما با پارتى بازى بالا نمیاد استعدادش باعث میشه موفق بشه ، اینکه برود مطالعه کنه حتما خوبه اما نباید مورد سرزنش و بى مهرى واقع بشه ! چشمهارو باید شست و باید جور دیگرى نگریست !!
  10
  9
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  من با شراگیم زند در مورد خواسته های نامعقول هواداران کاملا موافق هستم اما در مورد اینکه خودش هم اصل موضوع را فراموش کرده مشکل دارم. جناب شراگیم اصل موضوع بازیگر و بازیگری است. اصلا با دانش کاری نداریم با سادگی کاری نداریم اما آیا سحر قریشی بازیگر است؟ وقتی اصل این موضوع در سینمای ایران زیر سوال باشه اذهان مردم ناخودآگاه به هر سو خواهد رفت. من میتونم حدس بزنم رابطه او را به سینما آورد. یکی دیگر می تواند تصور کند سحر قریشی پول داده اومده سینما و هزاران تفکر و قضاوت دیگر چون این خانم با حضور بی صلاحیتش در سینما یک اصل را زیر سوال برده، پس هر قضاوتی را باید تحمل کند. یک فیلم داشت که قرار بود لهجه شمالی را تقلید کند و پلان در حیاط خانه ای بود که تمام ساکنین دور آن جمع می شدند. از لهجه شمالی و ترکی و مشهدی و لری و همه چیز را میکس کرده بود تا مثلا نماد یک شمالی باشد. من وقتی این بازی ضعیف و آن پشتیبانی کارگردان را که میبینم که حتی بدون تذکر و برداشت دوباره همانطوری فیلم را تمام کرده به اکران درآورده چطور می توانم باور کنم این خانم هنرپیشه است و صلاحیت داشته به سینما راه پیدا کرده؟
  5
  13
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  حالا شما انتظار دارید بیام اعتراض کنم چرا در صدا و سیما راهش نمیدهند؟ زندگی شخصی اش هم پر از علامت سوال بود خصوصا در همان بحبوحه طلاق که در برنامه زنده تلویزیونی بحث آن باز شد و همسرش صحبت کرد. حالا دارم کلکسیونی از دروغ در این برنامه میبینم که با آن برنامه زنده تلویزیونی زمین تا آسمان تفاوت دارد! برای این دروغگو به صدا و سینما اعتراض کنم؟ وقتی خودشیفتگی از سر و رویش میبارد و در همه لحاظ می خواهد آزادانه لباس بپوشد و عکس بگیرد اما در برابر خانم طاهریان کنایه می اندازد که شاید به اون پیشنهاد بیشرمانه زیاد شده؟ دروغ میگه که من به حجاب اعتقاد دارم (هرچند خودش هم حجاب ندارد و عرف حجاب آنطوری نیست که او خودش را به نمایش گذاشته) و در آخر هم به آنصورت زشت صدف طاهریان را خطاب قرار می دهد! برای این دو شخصیتی دروغگو خود شیفته نابازیگر به صدا و سیما اعتراض کنم؟ اگر سحر قریشی ساده است که چرخشی از این ساده تره خخخخخخ
  4
  4
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  آقای چی چی زند! شما اول برو سطح فرهنگ خودت رو به اون حدی برسون که سگ های بیچاره ی خیابونی رو توی ترکیه با لگد نزنی، که بعدش حتی ترک های ترکیه با نگاه های عاقل اندر سفیه بهت نگاه کنند! بعد بیا اینجا از بی فرهنگی و بی سوادی یکی دیگه دفاع کن!.
  2
  11
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  cardenas - تهران، ایران
  اگه بجای این خزعبلات و ماله کشی درباره اطلاعات غلط مثل دانستن زبان انگلیسی روحانی و کاریزمای احمدی نژاد می نوشتی بهتر بود. تو لمپن تر از قریشی هستی بچه و ماله کشی هم بلد نیستی.
  0
  15
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.