هاشمی: برای بررسی انتخاب رهبر آینده گروهی تعیین شده‌است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت که هم‌اینک گروهی برای بررسی انتخاب رهبری «در صورت پیشامد حادثه» تعیین شده‌است.
 
هاشمی رفسنجانی در این گفت‌وگو که روز یک‌شنبه ۲۲ آذر از سوی خبرگزاری کار ایران، ایلنا، منتشر شده با اشاره به وظایف مجلس خبرگان گفت: «هر وقتی که بنا شد رهبری عوض شود یا نباشد و کس دیگری بیاید، دوباره باید کار عمده‌ای انجام دهند.»
 
وی افزود: «البته دارند آماده می‌شوند و مطالعه می‌کنند و گروهی را گذاشتند که دارند افراد را بررسی می‌کنند تا آنهایی را که صلاحیت دارند که اگر بعداً حوادثی پیش آمد، بتوانند برای رأی‌گیری مطرح کنند. کار خبرگان عمدتاً همین است.»
 
براساس اصول ۱۰۷ و ۱۱۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی انتخاب و برکناری رهبر با مجلس خبرگان رهبری است.
 
اکبر هاشمی رفسنجانی اواخر سال گذشته چندین بار درباره «آینده رهبری» در ایران صحبت‌هایی کرده و در این مورد گفته بود شاید تشکیل یک شورای چندنفره مفید باشد.
 
وی بهمن ماه سال گذشته نیز در گفت‌وگو با روزنامه جمهوری اسلامی در خصوص تعیین جانشین برای علی خامنه‌ای گفته بود: «اگر خبرگان به وظیفه خودشان درست عمل کنند، در صورت نبودن یک فرد مناسب حتماً می‌توانند شورایی کنند. چون قانون شورا شدن هم باز است.»
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز یک‌شنبه نیز در گفت‌وگوی خود با ایلنا با ذکر این‌که «در قانون اساسی، رهبری را از اول شورایی نوشتند» تأکید کرد که در زمان انتخاب رهبری جدید «آیت‌الله خامنه‌ای و من طرفدار رهبری شورایی بودیم.»
 
علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی، هنگام آغاز به کار دوره آتی مجلس خبرگان رهبری ۷۷ سال سن خواهد داشت. 
 
از ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ که علی خامنه‌ای توسط مجلس خبرگان رهبری، به جانشینی آیت‌الله خمینی انتخاب شد، شایعاتی پیرامون بیماری او رواج یافت و سال گذشته نیز بستری شدن او در بیمارستان برای جراحی رسانه‌ای شد.
 
پیش از این، قربانعلی دری نجف‌آبادی، از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری گفته بودکه «خدا رهبری را حفظ کند و به ایشان طول عمر دهد انشاالله. اما به هر حال باید برای بعد از ایشان به فکر باشیم.» 
 
مجلس خبرگان رهبری که مسئولیت تعیین رهبر آینده را برعهده دارد هفتم اسفند سال جاری انتخابات پنجمین دوره خود را برگزار می‌کند.
 
اکبر هاشمی رفسنجانی اوایل ماه جاری از کاندیداتوری احتمالی خود در انتخابات پیش روی مجلس خبرگان رهبری خبر داد. 
 
پیش از این و چند ماه پس از آنکه دولت حسن روحانی کار خود را آغاز کرد، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و عضو مجلس خبرگان رهبری، هشدار داد: «عده‌ای که سنگر اول را فتح کرده‌اند، در پی تصرف مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی هستند.» 
 
هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگوی روز یک‌شنبه خود با ایلنا تأکید کرد که «رهبری مال همه، و پدر کل جامعه، یعنی مسلمان، غیرمسلمان، چپ و راست است و باید مرجعی که ایشان را تعیین می‌کند، متعلق به همه باشد و هر چه پیکره خبرگان، تنوع بیشتری داشته باشد، اعتبار رهبری بالاتر می‌رود.»
+17
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  زمان شاه همه فقط می خواستن شاه بره و ملت احساساتی عقل خودشونو دادن دست امثال سنجابی و بازرگان و مجاهدین وطن فروش و به کشور خودشون گند زدن و وسیله اجرای اهداف امریکا و غرب شدن . الانم نشستن امثال این پیر خرفت برای ایندشون تصمیم بگیرن. تا زمانیکه خرافات در ایران وجود داره و ملت هم برای رهائی از شر اسلام هیچ کاری انجام نمی دن و حتی 10 دقیقه مطالعه هم نمی کنن که حتی با این کار خون هم از دماغ کسی نمی یاد باید دیگران براشون تصمیم بگیرن پس جای گله و شکایت هم نیست.
  3
  50
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  ملت بجای گوش دادن به این اراجیف صد من یک غاز که 1400 سال است از مغزهای بیمار و فسیلی تراوش میکند باید به فکر خود و اجتماع خود باشد. این آئین و طرز فکر از ابتدا اشتباه و باعث توسعه خرافات و بدبختی جوامعی است که گریبانشان را گرفته. پیش بسوی رهائی از چنگال این کلم بسران مسموم و مریدان احمقشان! :o
  4
  23
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.