سالگرد هجرت پیامبر اسلام و داستان عنکبوت

سه روز آخر ماه صفر در ایران تعطیل رسمی است، ایامی که با سالگرد درگذشت پیامبر اسلام آغاز و به سالگرد در گذشت امام هشتم شیعیان ختم می شود. تعطیل این روزها و سوگواری در آن، رسم ایرانیان است وگرنه در خارج از ایران و در ممالک سنی مذهب، سالمرگ پیامبر را دو هفته دیرتر، یعنی دوازدهم ربیع الاول می دانند که با زادروز او نیز، به روایت اهل سنت، مصادف است. در این روز، میلاد او را جشن می گیرند و گرامی می دارند نه آنکه به سوگ کوچ او از این جهان بنشینند. اما همین روزها با مناسبت بزرگ دیگری برای همه مسلمانان، چه شیعه و چه سنی نیز همزمان است که گرچه اهمیت زیادی دارد و گاهشمار رسمی مسلمانان،‌ تاریخ هجری را رقم زده، کمتر توجهی به آن می شود و عامه مردم از آن بی اطلاعند.
 
در همین سه روز بود که به گواه مورخان مسلمان، پیامبر اسلام پس از آنکه برای در امان ماندن از توطئه سران قبائل برای قتل او، از مکه گریخت و راه هجرت به مدینه را در پیش گرفت، در غاری در کوه ثور در جنوب این شهر پنهان شد و سه روز همراه با ابوبکر در این غار ماند.
 
روایت رایج این است که وقتی کسانی که مامور قتل پیامبر شده بودند به خانه اش ریختند و به جای او، دامادش علی را در بسترش یافتند، در جستجوی او برآمدند و به در غار که در چهار کیلومتری مسجدالحرام واقع است رسیدند اما هنگامی که دیدند که بر دهانه غار، هم عنکبوتی تار تنیده و هم کبوتری روی شاخه ای لانه کرده و تخم گذاشته است، به این نتیجه رسیدند که محال است پیامبر وارد این غار شده باشد و رفتند. از ابوبکر نقل شده که هنگامی که جستجوگران بر دهانه غار ایستاده بودند، آن قدر به او و پیامبر نزدیک بوده اند که اگر زیر پایشان را نگاه می کردند، آن دو را می دیدند.
 
ماجرای تار تنیدن عنکبوت بر دهانه غار به عنوان یکی از معجزات دوران زندگی پیامبر اسلام در فرهنگ و ادبیات ملتهای مسلمان جای گرفته، هرچند پاره ای از علمای معاصر همچون شیخ محمد آلبانی، شیخ احمد شاکر، شیخ یوسف قرضاوی، شیخ عبدالصبور شاهین و شیخ محمود عاشور در صحت آن ابراز تردید کرده اند. تردید آنان نیز بیشتر بر پایه قواعد علم رجال بوده که در آن میزان اعتبار فردی بررسی می شود که روایت از او نقل شده. از دید این علمای معاصر و همفکرانشان، داستان عنکبوت در اصل نه از زبان پیامبر یا ابوبکر بلکه از قول نزدیکان آنان یا افرادی از ساکنان مکه نقل شده است که اعتبارشان مورد تردید است. اینان همچنین به آیه ای در سوریه توبه استناد می کنند که به باور مفسران به همان دوران پنهان شدن پیامبر در غار اشاره می کند: وایده بجنود غیرمرئیه، یعنی او را با سپاهیانی نادیدنی پشتیبانی کردیم، در حالی که عنکبوت و کبوتر، دیدنی بودند و نه نادیدنی.
 
اما قرینه دیگری که این تردید را پررنگتر می کند، داستان کاملا مشابهی نزد یهودیان است.
در عهد عتیق، ماجرای فرار داوود از توطئه شائول پادشاه یهودیان برای قتل او شباهت زیادی به داستان هجرت پیامبر اسلام دارد. میکال دختر شائول که همسر داوود بود به او می گوید که اگر شبانه نگریزد، ماموران پدرش تا صبح او را به قتل خواهند رساند. داوود می گریزد و هنگامی که ماموران شائول برای قتلش به سر بستر او می آیند،‌ به جایش مجسمه ای می یابند که با لباس و پوست بز پوشانده شده است.
تعقیب و گریز داوود و شائول سالها به طول می انجامد که حکایات آن مفصل در کتاب شموئیل در عهد عتیق روایت شده و از جمله یکی از حکایتها مربوط به پناه گرفتن داوود و یارانش در غاری در صخره های وعول در دشت عین جدی است که در دو کیلومتری بحر المیت در کرانه باختری قرار دارد. یکی از علمای یهود به نام ابن سیرا که از مفسران و شارحان تورات است در کتاب خود به نام الفبا نوشته که خداوند عکنبوتی را مامور می کند تا تاری بر دهانه غار بتند و هنگامی که شائول و سپاهیانش به غار می رسند و تار را می بینند، اطمینان حاصل می کنند که داوود وارد غار نشده و داوود از خطر می رهد. این حکایت میان یهودیان بر سر زبانهاست.
 
به دور از متون دینی و حکایتهای ادیان ابراهیمی، داستان مشابهی نیز در اساطیر اسکاتلند هست که به رابرت بروس،‌ پادشاه اسکاتلند در هفتصد سال پیش مربوط می شود. این داستان که قرنها در ادبیات شفاهی اسکاتلندیها سینه به سینه نقل شده در کتاب داستانهای پدربزرگ، نوشته سر والتر اسکات نویسنده نامدار اسکاتلندی نیز ذکر شده است. بنابر این داستان، رابرت بروس پس از شکست در یکی از جنگها در غاری پناه می گیرد و عنکبوتی بر دهانه غار تار می تند. عنکبوت با این کار هم از خطر نجاتش می دهد و هم بردباری و پشتکارش در تنیدن تار، الهامبخش رابرت بروس می شود تا بار دیگر عزم خود را جزم کند و بتواند انگلیسها را در نبرد معروف بنکبرن (در مرکز اسکاتلند)‌ شکست دهد.
 
در اسکاتلند و ایرلند چندین غار هست که مردم محلی معتقدند داستان رابروت بروس در آن رخ داده است. مانند غار پادشاه (King's Cave) در جزیره اران اسکاتلند، غار شاه رابرت بروس در نزدیکی دهکده لاکربی در اسکاتلند، غار بروس در نزدیکی بلکهویدر در اسکاتلند و غار بروس در جزیره رتلین ایرلند شمالی.
+60
رأی دهید
-70

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  فرار نه هجرت !! اعراب همیشه حسادت به یهودیان داشتن بخاطرهمین هم بیشتر داستانهاشون و دینشون از نخوردن گوشت خوک و ختنه کردن و دهها مورد دیگه رو هم از اونها کپی کردن !!
  33
  120
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آریان هامبورگ - هامبورگ، آلمان

  یک دین تمام دروغ که حتی روایاتش هم از گذشته های دور دزدیده شده. اسلام تنها حرفی که برای گفتن دارد و از خودش هست همین سکسولوژی و همخوابی با زن و کودک است
  37
  128
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سورتمه - سورتمه، بلژیک

  بزرگترین دشمن فکر و مغز انسان دین و مذهب است! اینها همش داستان و خالی بندیست! چه دینی چه کشکی چه بهشتی و چه جهنمی! اینها رو درست کردند تا خودشان مشغول چپاول از دیگران باشند و مردم رو سرگرم این خرافات کنند! این همه ادم مظلوم از بدو بشریت تا الان در جنگ و خونریزی ستمکاران کشته شدند! پس کجاست عدالت! کی میخواد انتقام این همه ظلم رو از ظالم بگیره! اگر بخواد انتقام ظلم ستمگران رو بگیره بیاد قبل از ایجاد ظلم جلوی اون رو بگیره! از نظر قران همه انسانها در برابر خدا برابرند! چه برابری میان یک کودکی که از شدت گرسنگی داره تو افریقا میمیره با کودکی که از بدو تولد در ناز و نعمت بزرگ شده است! از بچگی تو گوشمان خواندند اگر این کار بشود یا نشود تقدیر الهی است ! بابا چه تقدیری! تقدیر و گناه یک کودک سرطانی چیست! گناه قوم ایزدی که دارن به زنانشان تجاوز میشه و مردانشون رو در سوریه قتل عام میکنند چیست! ووو
  27
  121
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  اصحاب کهف - بروکسل، بلژیک

  تمامی قرآن از روی کتب دیگر نگاشته شده و توسط سلمان فارسی نه خود محمد..
  34
  125
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  سرم درد گرفته از خواندن اینگونه مزخرفات برم بیرون یه خورده هواخوری نفسی تازه کنم.
  14
  90
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  عموعقلی - پاریس، فرانسه

  طبق روایات پیامبر ابوبکر وعایشه ویک بدوی در این سفر با هم بودند ودقیقا در فیلم محمد نشان داده شده است چیزی که من نمیتوانم قبول کنم این است که اگر محمد وآن چند نفر داخل غار شدند شترهایشان را کجا بستند که تعغیب کندگانشان نتوانستند ببینند اگر میگویید که خداوند شترها را غیب کرد پس چرا محمد وآن چند نفر را نیز با شتر ها غیب نکرد تا دیده نشوند ومجبور بشوند بروند داخل غار
  10
  71
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  Mammal - لندن، انگلستان

  اسم صحیح این روز باید بگذارند "ال فرار" چون عموهای محمد هم می‌خواستند بکشندش. این دین فقط بخاطر پول دراوردن درست شده یک مسلمان واقعی‌ از دید ملاها باید در طول عمرش چپ و راست به اینها پول بدهد تا کلید نامرعی آن بهشت را داشته باشه
  13
  67
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  بوزرجمهر - تهران، ایران

  اسلام سراسر دروغ و فریب و شعار و مردم کشی وشادی کشی است.روایات بنی اسراییل را قصص الاولین خود ساخته و روایات راداویراف نامه و ملحقات زرتشت را (که زرتشتیان از خو د درآوردند و نه سرود زرتشت بوده گاتاها تنها منتسب به زرتشت است که خرافه در آن جایی ندارد)در باب بهشت و دوزخ و برزخ را کپی کرده و در قرانش آورده.در کتب دینی زرتشت پل چینوت همان پل صراط اسلامیست.به علاوه اینکه روایات شهوت رانی محمد نیز زبان گویای خود محمد است که از جانب الله اش زبان میراند.آیات قتال و مردمکشی نیز باز زبان گویای محمد است از سوی خدای تشنه بخون آدمیزاد.آری الله خدای مصنوع و ساخته محمدی خون بسیار دوست میدارد.سر بریده مخالفانش را دوست میدارد و به کتیزی رفتن و بردگی رفتن انسان های آزاد مورد علاقه و سفارش ذات باری تعالی است.مرده باد هر آیین اهریمنی.
  7
  51
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  sarang6 - ژنو، سوییس
  چرا هیشکی راجع به مسیح نمیگه؟. دین باید با مستنداتش قضاوت بشه نه با داعش و آخوند. همونطور که مسیحیت با امریکا و غرب قضاوت نمیشه.
  22
  11
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  سلمان فارسی جنایاتی را که در تورات بود به نام محمد کپی کرد با این تفاوت آن جنایات مثل-- سنگسار-- در یهودیت انجام نشد!!!!! ولی‌ در عرعرستان-و ایران خرابشده ی آن آن آن قلابی صورت گرفت!!!
  10
  31
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران
  سه پند زرتشت,مفید و مختصر انسان ساز کامل است این کنب و احادیث و شر ور هارا بریز دور و مغزت را پک نکن
  5
  17
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  oksir - تهران، ایران
  سبحان الله . الله اکبر . الله اکبر . ..
  8
  5
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا
  [::اصحاب کهف - بروکسل، بلژیک::]. اصلاً روایت هست که حضرت دکمهء (کنترل+آلت+دیلیت) رو زدن و سلمان فارسی رو تبدیل به سلمان انگلیسی کردند!
  1
  12
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.