اردوغان: ترکیه نیروهای خود را از عراق خارج نمی‌کند

در ادامه تنش بین آنکارا و بغداد بر سر حضور نیروهای ترکیه در شمال عراق، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، روز پنجشنبه ۱۹ آذر گفته است که آن کشور نیرو‌های خود را از نزدیکی موصل خارج نخواهد کرد.
 
عراق ترکیه را متهم کرده است که بدون اجازه بغداد نیروهای نطامی‌اش را در اردوگاه «بعشیقه» در نزدیکی موصل مستقر کرده است. عراق پیشتر سفیر ترکیه در بغداد را فراخوانده بود.
 
این در حالی است که رجب طیب اردوغان گفته است، نیروهای نظامی ترکیه که به این اردوگاه اعزام شده‌اند ماموریت رزمی ندارد و برای آموزش پیشمرگه‌های کرد عراق در این اردوگاه حضور دارند.
 
نخست وزیر ترکیه می‌گوید، این نیرو‌ها بنا به درخواست نخست وزیر عراق در سال گذشته، به منطقه اعزام شدند.
 
رجب طیب اردوغان تصریح کرده است: ممکن است شمار نیرو‌ها در این اردوگاه کم یا زیاد شوند و این به شمار نیروهای پیشمرگه‌ای که برای آموزش در این اردوگاه حضور دارند، بستگی دارد.
 
نخست وزیر ترکیه گفته است: درخواست برای خروج سربازان در این برهه زمانی «غیر قابل بحث» است.
ترکیه پیشتر نیز اعلام کرده بود که نیروهای خود را از شمال عراق خارج نخواهد کرد.
 
چند روز پیش، مولود چاووش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه، در مصاحبه‌ای با کانال ۲۴ ترکیه، گفت «همه در عراق حضور دارند. هدف همه هم روشن است... آموزش و ارائه تجهیزات در حال انجام است. حضور ما در عراق مخفیانه نیست».
 
هفته گذشته گزارش‌ها در خصوص حرکت یک هنگ زرهی ترکیه به اردوگاه «بعشیقه» در شمال موصل در استان نینوای عراق تنش‌های اخیر بین آنکارا و بغداد را پدید آورد.
+13
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Gachboy1980 - وین ، اتریش

  مال تو مالِ مال مردم بیت المال؟!. جنگنده روسیه رو با اینکه تو خاک سوریه بود ، سرنگون میکنین ، هرچند دلگرم به ناتو و غرب بودین ، چون ذاتا جرات همچین حرکتی رو نداشتین و ندارین ، بعد تو خاک عراق نیرو میفرستین و دو قورت و نیمتم باقیه؟ والا رو و برم بشر هی،،،،
  11
  64
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  اینها ترک هستند و نمی‌فهمند حضورِ نظامی در یک کشورِ دیگر بدونِ اجازه مردم و روسای آن کشور یعنی‌ " اشغال گری " ! ملتِ ارمنی با حماقت‌های اردوغان ، امروز از هر روز سر افراز تر است زیرا همه می‌بینند " شرافتِ این ملت " تا چه حد است !
  17
  63
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  اردوغان من زیاد دنبال این دعوای خاورمیانه نیستم چون می دونم نفرتم و اختلاف نظرم از تو و عربها به نفع رندانه ولی تو یک احمق به تمام عیاری اگر سنیها ایران رو می پذیرن (که بصورت تاریخی ایران کاتالایزور فرهنگی بهتری در میان اهل سنته تا سنیها در میان اهل تشیع) بعدش هم عراقیها شما رو می پذیرن و میزارن راحت اردوگاه بزنی (مخصوصا باکینه ای که با داعش درست کردی). اگر هم قصدت دو شقه کردن هلال ایران تا لبنان توسط ساخت یک حکومت کردی با قدرت اول پیشمرگه هاست بدون که در زمان نه چندان دراز کردها ایرانیها رو میپذیرن ولی با تو به دشمنی میفتن (دلیلشم مشترکات فرهنگی و تاریخ و قومی و دریای آزاد و اقتصاده) حتی مناطق کرد نشین علیهت می شن دلیلشم اینه که در مناطق کرد نشین عراق عملا محیط مناسبی رو برای تولید مخالفان قومی کردت صدها سال بوجود آوردی. کردها از آخوندها شاید متنفر باشن ولی بنوعی ایرانی مسلکی دارن و آخر آخر ماجرا خودشون رو از همه به ایرانیها نزدیکتر می دونن. اگر هم دنبال نفت مفت کردهایی، یواش یواش بین کردها برای فروش نفت مفت بخاطر کینه ها و فساد اختلاف میافته ادامه...
  8
  34
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  خلاصه ماجرا و جمع بندی، دولت آذربایجان وانمود میکنه باهاته مردمش نه ارمنیها که جای خود اوکراین که حال و روز خوشی نداره روسیه که نپرس اروپا که هیچوقت هیچوقت هیچوقت یک ترک رو بخاطر نه منافع نه منطق بلکه بخاطر فیس افاده اروپایی، اروپایی حساب نمیکنه یونان و قبرس و عربها هم که جای خود دارن (خوب اون موقع که ینیچریهات تو زمان عثمانی خون میریختن باید فکر نفرت و کینه شتری عرب رو هم میکردن همون موقع که صفویها فرش طلا برای اهل سنت و خانه کعبه می فرستادن) نتیجه اینه به پانترکها در برابر ناسیونالیزم واقعی دهها دهه بها دادین (ترکیه کم امکانات برای تبلیغ ناسیونالیزم نداره ولی خوب چون مبدا تاریخ رو از سلجوقی تبلیغ میکنن و عملا مجبورا هویت بخش اعظمی رو فراموش کنن و ناخواسته افراطی ها آتش رو تند می کنند) و چون در تاریخ همیشه راه حل نظامی در پیش گرفتین خوب بزودی آتش به ترکیه خواهد افتاد (فکر می کنید ترکیه چقدر ترکیب قومیتیش با سوریه متفاوته) یادت نره سال گذشته که میدان تقسیم به آشوب کشیده شد هیچ اروپایی پشتت نبود پس برای ناتو نقش حیاط پشتی سربازخونه رو داری از ما گفتن! امضا ترک ایرانی.
  7
  22
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  samak - پاریس، فرانسه

  حرکت یک هنگ زرهی ترکیه برای استقرار در نواحی موصول تنها برای مراقبت و استمرار تبادلات تجاری با داعش است. آنچه در این میان مسخره است این است که در این "هیری ویری" ترکها بقیه دنیا را خر گیر آورده اند .
  6
  32
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  brother25 - لندن، انگلستان

  بله تو عراق به ایست و از نفتکش ها محافظت کن تا از داعش بشکه ای ۱۵ دلار میخرند
  6
  32
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سعدی هستم - لندن، انگلستان

  [::romano - تهران، ایران::]. ابتدا بگم که من پانترک نیستم اما وقتی میبینم مردم اینجوری توسط رسانه های حکومتی بازی داده میشن ناراحت میشم .دوست عزیز در اینترنت این رو سرچ کن " چرا اردوغان هنوز محبوبیت دارد؟". این مطلب رو رسانه های ایران منتشر کردن( توی سایت پارسینه و چند تای دیگه ) و از طرف ترک ها نیست.این مطلب رو کامل بخون تا متوجه واقعیتی که هست و دروغ هایی که رسانه های ایرانی میگن بشی. گذشته از مسائلی که در مورد ترکیه گفتی و اصلا صحت نداره جا داره بدونی بعد از سرنگونی جنگنده ی روسی و تحریم ترکیه ، کمپین حمایت از ترکیه در برابر روسیه توسط مردم و تجار مسلمان در تمام دنیا بر پا شده که علاوه بر مسلمان ها ، ترک تبار ها هم ازش حمایت کردن و استقبال بی نظیری ازش شده میتونی در سایت های انگلیسی و عربی ببینی. از طرف هزاران شبه نظامی ترک تبار در چچن ، داغستان ، کریمه و فدراسیون روسیه اعلام وفاداری و حمایت کاملشون رو از ترکیه اعلام کردن و گفتن اگه روسیه به ترکیه حمله کنه از ترکیه با همه ی وجود پشتیبانی میکنن( روس ها این تهدیدات رو جدی گرفتن).
  50
  12
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  [::سعدی هستم - لندن، انگلستان::]. همشهری من تحت تاثیر رسانه ایران نیستم یکم واقع بین باش پذیرش ترکیه و ترکاش از سوی چچن و اروپا همونقدر مزحکه که بگوییم چچنیها با ترکهای آذربایجان در ایران همراهی میکنن یا اروپا از ترکهای ایران هم پشتیبانی میکنن! ما آذریها متاسفانه مدتهاست واقع بینی و هویت فرهنگیمون رو بخاطر حکومت زورگو و مونولوگ از دست دادیم و عملا با ملت خودمون در سرتاسر ایران در افتادیم در حالیکه اگر کسی چشم چپ به آذربایجان بکنه همین بچه های اصفهان جزو اولین نفرایین که کنارمون خواهند مرد (شک نکن دلیلش 80 هزار شهید جنگ تنها از این استانه) . اروپا مردمان بزرگ و سختکوشی داره ولی مثل خود ما اختلافات فرهنگی وجود داره که نهایتا مارو آدم دست دوم میدونن(نه همه خود ما هم همین رفتار رو با برخی ملل داریم) جالبه ملت اسلاو از زیباترین و سفیدپوسترین ملل دنیا هستن ولی در سیستم نژادپرستی اروپایی یک سفید دست سه حساب میشن.ادامه ...
  5
  17
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  همشهری واقع بین باش اردوغان وقتی از قبل ایران داره همه جوره مثل مبارزه با مواد مخدر، اقتصاد ،انرژی، همکاری ضد تروریست، ترازیت کالا و. میخوره غلط میکنه برای کشور و مردم ما در اوج تروریست و با 15 کشور پیزوری که نمیتونن حتی مرزهای خودشون رو کنترل کنند مشکل می تراشه (آخه مرد حسابی اروپایی عثمانی میشه؟)جدای نفرت من از حکومت ایران واقعا این ترکیه و عربها شورشو در آوردن و ملت ایران باهاشون خیلی صبور بوده و هی منطقه رو به هرج و مرج و کثافت کاری میکشن(قرنهاست چون متاسفانه سنت و امت رو فرای ملیت می دونن) ولی بخدا اگر نیروی ایران نبود الان این وحشیهای وهابی خود کردستان و بغداد رو هم گرفته بودن اونوقت مشکلی جهانی میشد که حل کردنش تا 50 سال غیر ممکن بود (یک لحظه فکر کن ایران در این نقطه آسیا نبود و میزان گسترش این تروریزم رو هم بعدش متصور شو) اینها سعی شون رو اول عراق بعد در سوریه کردن وقتی کم آوردن مجددا با داعش کردن (داعش یک ثروت اختشاش خدادادی برای غرب اسرائیل و سنیهای تندرو حساب میشه). برادر به مقبره الشعرا تبریز نگاه کن آذری ترک هرچی میخوای باش ولی انسان و آزاده باش چون پدرانمان.
  5
  16
  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.