یک زن پناهجوی سوری و هفت فرزندش درآب‌های یونان غرق شدند

قاچاقچیان انسان با دریافت پول از پناهجویان آنان را با قایق از سواحل ترکیه به یونان می‌فرستنددر آخرین مورد از حوادث غم انگیزی که در جریان سفر دریایی پناهجویان قایق سوار به اروپا روی می‌دهد، هشت عضو یک خانواده پناهجوی سوری در آب‌های یونان غرق شده اند.
 
روز پنجشنبه، ١٩ آذر (٩ دسامبر)، مقامات یونانی گفتند که روز گذشته، یک قایق حامل حدود پنجاه پناهجو که از ترکیه عازم سواحل این کشور بودند در شرق دریای اژه غرق شد و دوازده سرنشین آن، از جمله هفت کودک، جان خود را از دست دادند. دوازده تن دیگر از سرنشینان این قایق هنوز ناپدید هستند و بقیه نجات یافته‌اند.
 
کشتی‌های گارد ساحلی و نیروی دریایی یونان، یک فروند هلی‌کوپتر و کشتی نجات متعلق به سازمان مرزبانی اتحادیه اروپا برای یافتن ناپدیدشدگان همچنان به جستجو در سواحل جزیره فارماکونیسی یونان ادامه می‌دهند.
 
گارد ساحلی یونان گفته است که هنگام وقوع این حادثه، دریا آرام بود اما به گفته سرنشینانی که نجات یافته‌اند، قایق کوتاه مدتی پس از ترک سواحل ترکیه به مقصد یونان، دچار مشکل شد و نفوذ آب به داخل قایق، آن را سرانجام غرق کرد.
 
این قایق از جمله حامل یک خانواده سوری بود که با گریختن از جنگ داخلی آن کشور، امیدوار بودند بتوانند در کشورهای اروپایی پناهندگی بگیرند. مادر این خانواده و هفت فرزندش در این حادثه جان خود را از دست دادند.
 
پدر خانواده به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که آنان از مناطق تحت تسلط گروه دولت اسلامی (داعش) گریخته بودند. او قاچاقچیان انسان را مسئول مرگ اعضای خانواده‌اش دانسته و به کسانی که در صدد هستند از همین طریق عازم اروپا شوند توصیه کرده است دست به چنین اقدامی نزنند. این شهروند سوری گفته است که ماندن در سوریه، با وجود جنگ داخلی، بر قبول خطرات و مصائب چنین سفری ترجیح دارد.
تقریبا همه پناهجویان پس از رسیدن به یونان برای حرکت به سوی اروپای غربی و شمالی عازم مرزهای آن کشور می‌شوندروز گذشته، کمیساریای پناهندگان سازمان ملل گفت که یونان دروازه ورود اکثر پناهجویان به کشورهای اتحادیه اروپاست و در سال جاری، بیش از هفتصد و هفتاد هزار پناهجو وارد این کشور شده‌اند. بسیاری از آنان با قایق از سواحل ترکیه عازم یونان می‌شوند که با خطرات قابل توجهی همراه است. به گفته سازمان ملل، در سال جاری، دویست پناهجو در نتیجه غرق قایق‌های حامل آنان جان خود را از دست دادند و بیش از ١٢٠ نفر دیگر همچنان "ناپدید" محسوب می‌شوند.
 
اکثر پناهجویان مایل نیستند در یونان، که با دشواری اقتصادی مواجه است، اقامت کنند و پس از ورود به این کشور عازم مرز با مقدونیه می‌شوند تا با عبور از کشورهای حوزه بالکان، خود را به کشورهای مرفه‌تر اروپای غربی و شمالی برسانند.
 
برخی از کشورهای واقع در مسیر حرکت پناهجویان، تنها به شهروندان سوری، افغان و عراقی اجازه عبور می‌دهند و از ورود بقیه که آنان را "مهاجران اقتصادی" می‌دانند، جلوگیری می‌کنند. به این ترتیب، هزاران تن از شهروندان کشورهای دیگر در داخل یونان در کنار مرز به سر می‌برند و بین این افراد و ماموران پلیس یونان گاه درگیری‌هایی هم روی می‌دهد.
 
روز گذشته، بیش از سیصد مامور پلیس یونان برای دور کردن پناهجویان از منطقه مرزی وارد عمل شدند که بین آنان و این افراد درگیری روی داد. شماری از این پناهجویان از ایران هستند.
+26
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  Imod.barbekan - منامه، بحرین

  مسبب تمام ویرانیهای خاورمیانه ولایت فقیه هست که یک مشت مزدور و خودفروخته رو به بردگی گرفته و پول نفت ایران را به بهای ویرانی کشورهای مسلمانان صرف میکنند
  44
  69
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Shahin.Orel - تهران، ایران
  پدر خوانواده توضیح نفرمودن , در شرایط جنگ چرا صاحب ۷ فرزند شدن که ببرن بندازن رو دوش اروپا ؟
  65
  63
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  خامنه ای .بشاراسد حیا کن . میهنشان را رها کن ..
  28
  43
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  [::Imod.barbekan - منامه، بحرین::]. بابات عربستانی سعودی رو یادت رفت بگی‌؟
  14
  34
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  دایره مینا - کراکف ، لهستان
  [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. شاهین !باز زدی به صحرای کربلا ?! آنموقع که ایشان در فکر توزیع وگسترش نسل بشر و حشر ونشر و زاد و ولد و ازدیاد موالید و تذکره و سجل احوال بودند آنموقع جنگی نبوده که !
  20
  25
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  bg_m - صوفیا ، بلغارستان
  [::Imod.barbekan - منامه، بحرین::]. جناب عرب زاده اگر تمام مشکلات رو ایران درست میکنه اون موقع کشور شما عرعرستان فقط خرما بین مسلمانها تقسیم میکنه . شما هرجاه که جنگ و ترور است رو نگاه کنید نقش عرعرستان رو خیلی واضع و پررنگ میبیند از ۱۱ سپتامبر تا همین حمله اخر طرف یا عربستانیه یا با عربستان رابته داره از جنگ افغانستان تا بوسنی یمن عراق سومالی پاکستان کشمیر نجریه چچن سوریه .و و و همه جاه تروریستاه از طرف اربابت همایه میشه یکیش همین خود تو که میخای مثلا تو بلوچستان تا خبری شد سریع بهش نقش دینی بدی و سریع فتوا جهاد بدی
  8
  14
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  bg_m - صوفیا ، بلغارستان
  [::Imod.barbekan - منامه، بحرین::]. [::Imod.barbekan - منامه، بحرین::]. در ضمن اگر ایران بقول تو فقط در خاوار میانه مشکل ایجاد میکنه .عرعرستان تمام دنیا رو بگند کشیده فقط با یک کار عرعرستان موافقم که چهره واقعی دین تازی رو توسط نمایندهاش مثل طالبان بوکوحرام داعش نصره القاعده و و و. به تمام دنیانشون میده
  8
  13
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.