تهران امنیتی شده اما مردم ناراضی نیستند

ایران وایر , شیما شهرابی
درخت کریسمس، چراغ‌ها و گوی های رنگی، جوراب و کلاه بابانوئل، همه را مغازه دار در یک پلاستیک بزرگ گذاشته و به دست مریم داده. پلاستیک بزرگ را به زحمت از پله‌های ایستگاه مترو «هفت‌تیر» پایین می‌برد که صدای مردی را از پشت سرش می‌شنود: «خانم چند لحظه صبرکنید.»
 
سرش را که بر می‌گرداند، مرد بلند قدی را با پیراهن و شلوار معمولی می‌بیند که بی سیم به دست دارد و با شخص دیگری با لباس یگان ویژه خیلی آرام صحبت می‌کند: «تا من را دیدند، مرد لباس شخصی جلو آمد و گفت ببخشید برای تامین امنیت مترو، ما باید از وسایل تون بازدید کنیم.»
 
مریم در کیسه را باز می‌کند: «همه وسایل را بیرون آوردم و نشان شان دادم. از من پرسیدند وسایل را از کجا خریدی؟ من هم گفتم خیابان میرزای شیرازی و برای این که اسم مغازه را فراموش کرده بودم، فاکتور خرید را بیرون آوردم ونشان شان دادم.»
 
آن ها وسایل را چند دقیقه‌ای از مریم می‌گیرند و بعد از یک ربع ساعت بر می‌گردند: «گفتند چک کن همه وسایلت باشد. همه وسایل بود، من هم راهی شدم.»
 
مریم تنها کسی نیست که در چند روز اخیر در اماکن عمومی مثل مترو با ماموران امنیتی و یگان ویژه برخورد داشته است. بسیاری از شهروندان در اماکنی مثل مترو، ایستگاه‌های قطار، سالن‌های سینما و تآتر، ورزشگاه‌ها و میدان های اصلی شهر شاهد حضور ماموران امنیتی هستند. پس از حمله تروریستی «داعش» به یک سالن کنسرت در پاریس، خبرهایی مبنی بر حمله داعش به ایران به سرعت در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام که این روزها محبوب‌ترین اپلیکیشن مورد استفاده ایرانی‌ها است، منتشر شد.
 
10 روز پیش خبر گروگان گیری توسط داعش در بازار موبایل تهران در شبکه‌های اجتماعی چرخید. این خبر را خبرگزاری فارس نیز منتشر و سپس تکذیب کرد. چند روز بعد هم خبر بمب‌گذاری در ایستگاه مترو «حقانی» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و بر سر زبان‌ها افتاد؛ خبری که پلیس را برای انجام تحقیقات بیش تر وادار به تعطیلی این ایستگاه کرد.
 
بمب‌گذاری در این ایستگاه مترو را مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ تکذیب و تاکید کرد که پایتخت در امنیت کامل است و دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی با اشراف کامل اطلاعاتی بر فضا، با یک دیگر همکاری دارند. این مرکز اعلام کرد پلیس با شایعه‌سازان و افرادی که اقدام به انتشار چنین خبرهای کذبی در فضای مجازی می‌کنند، برخورد خواهد کرد.

بعد از این شایعات، ماموران امنیتی و یگان ویژه بیش تر از قبل در اماکن شلوغ  شهرها دیده شدند.
سردار «حسین ساجدی نیا»، فرمانده انتظامی تهران بزرگ هفته گذشته درباره علت حضور گسترده پلیس در سطح شهر به پایگاه خبری پلیس گفت: «به جهت آمادگی بیش تر پلیس برای مقابله با هرگونه تهدید احتمالی، نیروهای پلیس در سطح شهر تهران در حال تمرین عملیاتی هستند. حضور پلیس در سطح شهر باعث افزایش احساس امنیت و ایجاد آرامش شهروندان می‌شود.»
 
«علی» دیروز برای دیدن فیلم «جامه داران» به سینمایی در غرب تهران رفته است: «قبل از ورود به سینما، هر بسته‌ای که دستت بود، چک می‌شد.»
 
برای او عکس العمل مردم در این باره جالب بوده است: «بسیاری از مردم را دیدم که با ماموران هم دل هستند و به راحتی وسایل شان را به ماموران نیروی انتظامی و یا امنیتی نشان می‌دهند.»
 
ماموران امنیتی و یگان ویژه در میادین مهم شهر تهران، ایستگاه‌های مترو، قطار و اماکنی از این قبیل بیش تر دیده می‌شوند. فاطمه یکی از کسانی است که روز گذشته سوار قطار تهران- یزد شده است: «تمام ساک‌ها و چمدان‌های مسافران را در راه آهن باز می‌کردند و کامل می‌گشتند. بعضی از مسافران را هم بازدید بدنی کردند.»
 
قطار تهران – یزد به همین خاطر بیش تر از یک ساعت تاخیر داشته است. فاطمه می‌گوید: «مسافران خیلی اذیت شدند. ماموران همه چمدان ها و ساک ها را خالی می‌کردند و مسافران باید از نو ساک هایشان را می‌بستند؛ آن هم در ایستگاه قطار.»
 
وضعیت زائرانی که برای مراسم اربعین در کربلا حضور داشتند هم با سال گذشته قابل مقایسه نیست. خسرو، هم امسال و هم سال گذشته در این مراسم حضور داشته است. او به «ایران‌وایر» می‌گوید: «امسال بارها بازدید بدنی داشتیم و وسایل مان را موقع بازگشت از عراق بارها چک کردند. سر مرز خیلی معطل شدیم چون این‌همه مسافر را یکی یکی چک می‌کردند. به اسباب بازی هم حساس بودند و قبل از بازدید، از همه مسافران می‌پرسیدند که آیا در وسایل شان اسباب بازی هست یا نه؟ آن هایی هم که اسباب بازی داشتند، بیش تر معطل می‌شدند چون باید اسباب بازی‌ها به طور کامل چک می‌شدند.»
 
«حسین ذوالفقاری»، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور روز گذشته از کشف چند بسته مشکوک در مرز ایران و عراق خبر داده و به مسافران توصیه کرده است که ساک‌های خود را بازبینی کنند و در صورت دیدن وسایل مشکوک، به ویژه اسباب بازی، به سرعت ماموران امنیتی را در جریان بگذارند.

او توضیحی درباره خطر اسباب‌بازی‌ها نداده اما «سعید منتظر المهدی»، سخن گوی نیروی انتظامی به «تسنیم» گفته است:«با توجه به گزارش‌های اعلام شده، اخیرا موارد مشکوکی در عروسک‌های عراقی مشاهده شد که خوش بختانه توسط پلیس ایران کشف شده است.»
 
پیش از این، خبرگزاری «فرات نیوز» گزارش داده بود نیروهای امنیتی عراق در مسیر زائران عراقی، در حد فاصل بغداد به «بعقوبه»، حدود ۱۸ عروسک بمب‌گذاری شده را کشف کرده‌اند. «احمد شوهانی»، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت و گو با سایت «خانه ملت» توضیحات بیش تری درباره این اسباب بازی‌ها  داده است: «مأموران در بازرسی از اسباب‌بازی‌ها متوجه شدند که در بدنه این محصولات یک نوع چاشنی انفجاری دستی کار گذاشته شده که پس از استفاده از آن، منفجر می‌شدند. البته خوش بختانه تاکنون در این رابطه با هوشیاری مأموران و بازرسان، هیچ اتفاق خاصی رخ نداده و نخواهد داد.»
 
او اعلام کرده این اسباب‌بازی‌ها بیش تر به شکل هلی‌کوپتر هستند و به طور رایگان در خاک عراق بین زائران توزیع شده‌اند. شوهانی گفته است از توزیع‌کنندگان این محصولات اطلاعی ندارد.
 
مریم بعد از شنیدن اخبار اسباب‌بازی‌های خطرناک متوجه می‌شود که چرا کیسه وسایلی را که برای جشن کریسمس خریده، توسط ماموران امنیتی در مترو تهران چک شده است: «اول که جریان را نمی‌دانستم، احساس خوبی ندا شتم اما الان که می‌دانم جریان چیست، حسم فرق کرده. اول احساس کردم که ای بابا، دیگر به خودشان اجازه می‌دهند ما را در خیابان‌ها بگردند و زندگی شخصی و خصوصی نداریم اما حالا احساس می‌کنم نیروهای امنیتی دارند از ما محافظت می‌کنند.»
+139
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  چرا باید ناراحت شوند خیلی هم خوبه کشوری که در معرض حمله تروریستی قرار داره باید سطح هشدار امنیتی در آن بالا بره البته شاید به یک نوعی نمایش هم باشه ولی به هر حال برای امنیت لازمه
  20
  142
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mahdi_n130 - منچستر، انگلستان

  یعنی واقعا عجیبترین، بی فرهنگترین و نامردترین مردمان دنیا ما ایرانی ها هستیم، الان شاکی هستند که چرا انقدر مامور ریخته داخل شهرها، چندروز پیش هم مطلبی در این مورد بود که کسایی که داخل ایران بودن نظرات منفی داشتند، حالا خدایی نکرده اگر بمبی منفجر بشه داخل ایران همه میگن که پس ماموران چه غلطی میکنند، از مردم دفاع میکنند فحش میخورن، محافظت نکنند فحش میخورن، بدبختا با جونشون بازی میکنند، حداقل در این مورد کار درستی انجام میدن، همین منچستر در پیت ما از بعد از حمله پاریس شده پادگان، هفته پیش بخاطر کیف یکی از بچه ها که داخل دانشگاه جا مونده بود کل دانشگاه رو تعطیل کردن و فرداش پیام دادن و معذرت خواهی کردن که آلارم اشتباهی بوده. خداوکیلی ما ایرانی ها دیگه خیلی داستانیم، بعضی چیزها نه ربطی به اسلام داره نه آخوندا، انسانیت شخصیه، فرهنگ خانوادگیه.
  30
  123
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  brother25 - لندن، انگلستان

  درود فراوان به امنیت تو ایران و به کوری چشم مخالفین
  42
  120
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  خدایا با چه احمقهایى شدیم ٨٠ میلیون !!! !؟؟؟ یارو رفته سر بریدن گاو رو ببینه زخمى شده حالا از صاحب گاو شکایت کرده !! با وجود اینکه باید گفت چشمتون کور دندتون نرم !! نامه فدایت شؤم براتون که نفرستاده بودن !!! حالا حکایت یه سرى احمق هستش که نمیگه شاید بمب گذار از همین بسته هاى خرید استفاده کنه و کلى بیگناه رو بفرسته هوا !! خانمم ایرانى نیست بهش عکس ها رو نشون دادم و میگم دلیلش هم امنیت هستش که ببینم چه نظرى داره !! گفت افرین !! اینجورى شهروندان با خیال راحت تردد میکنن !! اونوقت ملت عتیقه میان به این حرکات با ارزش خرده میگیرن !!! جدا خودمونیما مثل اینکه یه چیزیمون میشه ها !!! بعد خیلیها دلشون خوشه که این عتیقه ها بیان إرضاع مملکت درست کنن !! مخشون تعطیله بابا !!! سلامت باشین !!
  7
  22
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  دیوید۰۷۰۷ - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا

  با وجود تمام بدی ها و پلشتی ها که رژیم از بن فاسد جمهوری اسلامی ایران داره اما امنیت در ایرانی که وسطا مهد تروریست جهان یعنی خاورمیانه است واقا قابل تحسین،
  5
  32
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا
  داعش هم ته دلش غنج میزنه که به ایران هم حمله کنه ولی وقتی تو «یوتیوب» ویدیوهای خرداد ٨٨، بعداز تقلب انتخاباتی احمقی نژاد رو می بینه فکر میکنه «رژیمی که با مردم خودش اینکار رو میکنه ببین با ما چه میکنه»!! اینه که مثل هاپو پشیمون میشه!
  6
  23
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  faramarz65 - تهران، ایران

  خیلی هم خوبه .. وقتی تهدیدی وجود داره این چیزا کاملا لازمه .
  2
  32
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  اینقدر که بی امنیتی هست و پر از افراد شرور حالا هم که ترس این داعشی های پلید بهش اضافه شده مردم باید هم از وجود این امنیت راضی باشند
  3
  14
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  صاحب نظر - گوتبرگ ، سوئد
  پلیس امنیتی ایران خیلی‌ قوی و سریع عمل می‌کنه همیشه، تعداد زیاده نیروی کاری امنیت رو بالا برده...
  0
  17
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.