داووداغلو روسیه را به «پاکسازی قومی» در شمال سوریه متهم کرد

احمد داووداغلو، نخست‌وزیر ترکیهاحمد داووداغلو، نخست‌وزیر ترکیه، روز چهارشنبه ۱۸ آذر روسیه را متهم کرد که در سوریه مشغول به «پاکسازی قومی» و «تقویت» نیروهای «حکومت اسلامی» (داعش) است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، نخست‌وزیر ترکیه که در استانبول با خبرنگاران خارجی گفت‌وگو می‌کرد اظهار داشت: «روسیه می‌کوشد در شمال [منطقه] لاذقیه پاکسازی نژادی انجام دهد و تمامی جمعیت ترکمن و سنی‌مذهب را که روابط خوبی با رژیم [سوریه] ندارند از آنجا بیرون براند».
 
وی افزود که روسیه قصد دارد شمال غرب سوریه را از «عناصر نامطلوب» پاک کند تا بدین‌وسیله امنیت پایگاه‌های هوایی و دریایی خود در لاذقیه و طَرطوس را تضمین کند.
 
شمال غرب سوریه که شامل مناطق لاذقیه و طرطوس می‌شود از مناطق اصلی علوی‌نشین و وفادار به رژیم بشار اسد است؛ رژیمی که در مبارزه با مخالفان خود هم‌اکنون از حمایت روسیه برخوردار شده‌است.
ترکمن‌های شمال سوریه که از اقلیت‌های این منطقه هستند از حمایت سیاسی ترکیه برخوردارند.
 
احمد داووداوغلو روز ۲۹ آبان نیز روسیه را متهم کرده‌ بود که به «بمباران شدید روستاهای ترکمن‌نشین در شمال سوریه» دست زده است و در این رابطه سفیر روسیه را هم احضار کرده‌ بود.
 
آقای داووداوغلو این اتهامات خود را روز چهارشنبه نیز تکرار کرده و در مورد اقدامات روسیه گفت: «آنها می‌خواهند که از جمعیت عرب سنی یا ترکمن دیگر هیچ‌کس در آن قسمت از سوریه باقی نماند. قصدشان این است.»
 
ترکیه پیش از این گروه‌های کُرد سوری را هم به اذیت و آزار و اخراج ترکمن‌ها از مناطق زیر کنترل خود در شرق و شمال شرق سوریه متهم کرده بود.
 
دولت ترکیه که خواستار کناره‌گیری بشار اسد است، همچنین از مدت‌ها پیش خواهان اعلام حریم هوایی پرواز ممنوع در منطقه نزدیک به مرزهای خود در داخل سوریه است.
«تقویت داعش» در شهری در نزدیکی مرز ترکیه
احمد داووداغلو، نخست‌وزیر ترکیه، روز چهارشنبه در ادامه سخنان خود در استانبول هم‌چنین افزود که حملات هوایی روسیه در سوریه که از اواخر ماه سپتامبر آغاز شده به این خاطر که نیروهای «میانه‌رو» مخالف بشار اسد را هدف قرار می‌دهد، «تقویت» جهادی‌های داعشی را در پی داشته‌ است.
 
به گفته نخست‌وزیر ترکیه، این «تقویت» به‌ویژه در اطراف شهر اَعزاز در نزدیکی مرز با ترکیه رخ داده است و بمباران «میانه‌روها» در اعزاز، قدرت گرفتن داعش در این شهر را به دنبال داشته است.
 
داووداغلو در ادامه گفت که داعش هدف تنها ۱۰ درصد از بمباران‌های روسیه در سوریه بوده‌ است و ۹۰ درصد این بمباران‌ها «نیروهای میانه‌روی» مخالف اسد را هدف گرفته است.
 
او در ادامه گفت که اقدامات روسیه هم‌اکنون بر طرح‌های مشترک ترکیه با ایالات متحده و شورشیان «میانه‌روی» سوری برای بازگرداندن امنیت به مرزهای جنوبی ترکیه تأثیر منفی گذاشته است.
 
نخست‌وزیر ترکیه در این ارتباط گفت که این امر وضعیت جدیدی را به‌وجود آورده که ترکیه قصد دارد درباره آن با هم‌پیمانان خود به گفت‌وگو بنشیند.
 
روسیه این اتهامات را رد کرده و ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، هدف از این حملات را نابودی گروه موسوم به «حکومت اسلامی» (داعش) و سایر «تروریست‌ها» در سوریه اعلام کرده است.
آمادگی ترکیه برای همکاری با روسیه برای پیشگیری از رخدادهای «غیرعمدی»احمد داووداغلو روز چهارشنبه در بخش دیگری از سخنانش گفت که ترکیه آماده است تا با روسیه جهت جلوگیری از تکرار رخداد ۲۴ نوامبر (سوم آذر) همکاری کند.
 
ارتش ترکیه بامداد سه‌شنبه سوم آذر یک هواپیمای جنگی روسی را در مرز سوریه سرنگون کرد که این رویداد پیامدهای زیادی داشته و به موضوعی پرتنش در روابط مسکو و آنکارا تبدیل شده‌است.
 
نخست‌وزیر ترکیه در ادامه سخنانش هشدار داد که رویارویی‌هایی از این دست بدون هماهنگی مناسب ممکن است در آینده نیز پیش بیاید.
 
وی افزود که «اگر هر کسی برای خودش اقداماتی بکند همیشه از این دست تقابلات غیرلازم و غیرعمدی پیش خواهد آمد».
+23
رأی دهید
-66

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  baba bekheyal - اسپارت، ایران
  جات میسوزه ،بوش میاد
  5
  20
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  جناب داوود اوغلو وقتی داعش داشت کردهای ایزدی را قتل عام میکرد و شهر کوبانی در شرف سقوط بود تو و اون ارباب عثمانیت داشتید با دمتون بادوم میشکوندید حالا که نوبت ترکمنهای چته و راهزن و بی‌ هویت سرسپرده شما رسیده عرعر می‌کنید.کردها تروریستن و ترکمنها نیستند .راستی‌ نفت داعشی بشکه‌ای چنده؟
  7
  80
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  اسداله میرزا - کلن، آلمان
  سال ۲۰۱۵ هم مثل سالهای گذشته داره به آخر میرسه و تصاویری که در ذهن ملتهای تمام دنیا ضبط شد به قرار زیر است : دیدن ده‌ها ویدئو بریدن سر انسانها جلوی دوربین و یه زنده زنده سوزاندن آنها ، مهاجرت روزانه هزاران انسان بی‌ چاره و دردمند به اروپا و قصه دردناک سردرگمی و آوارگی از ترکیه تا اینجا ، کشتار ملت بدبخت سوریه و در آخر هم اختلاف بین دیکتاتورها مثل پوتین و اردوان یا علی‌ گدا و عربستان !!
  3
  14
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  نکته جالب اینکه اگر ترکمان های سوریه و همچنین ترکمن های عراق صحبت کرده باشید خواهید دید که با وجود دهه ها جدایی بعد مرزبندی های بعد از جنگ جهانی اول و سیاست آسیمیلاسیون در کشور های ایران و عراق و سوریه همچنان از لحاظ فرهنگی و زبانی هویت مشترک خود را با ترکهای آذربایجان را حفظ کرده اند. نگاه کنید به ویکیپدیا.
  9
  9
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  حیف . یوکی عزیز جای عکس نگذاشته . تا عکس رجب اردوان وهمسرش باروسری درکنار همسربشاراست و خودبشاراسد و اردوان بغل بشاراسد نشسته وچطور دستش راروی دست اسد و دست دیگرش را روی دست خود روی دست اردوان گذاشته و چه خنده وشادی . حالا . دیگ به دیگ میگه روت سیاه
  5
  7
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  eskiimoo - هلسینکی، فنلاند

  پس اسم این کاری شما چندین دهه ست با کردها می کنید چیه، همه حقوقشون رو سالهاست که انکار میکنید . حتما باید دست زور بیاد بالا سرتون آقای نژاد پرست؟؟
  5
  26
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.