طرح مجلس نمایندگان آمریکا سفر بدون ویزا را محدود می کند

مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده است که محدودیت های تازه ای را بر شهروندان کشورهایی که بدون ویزا به این کشور سفر می کنند اعمال می کند؛ تغییری که به طور بالقوه می تواند بر شهروندان ایرانی الاصل این کشورها که عمدتا اروپایی هستند هم تاثیر بگذارد.
 
براساس این طرح شهروندان این کشورها که بعد یک مارس ۲۰۱۱ به سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند نمی توانند بدون ویزا به آمریکا بروند.
 
در این طرح مستقیما از ایران نام برده نشده اما شامل کشورهایی می شود که از نظر دولت آمریکا "حامی تروریسم" هستند و ایران در این فهرست قرار دارد.
 
به علاوه شهروندانی که تابعیت دوگانه این چهار کشور را دارند هم باید برای سفر به آمریکا ویزا بگیرند.
مارس ۲۰۱۱ زمان شروع اعتراضات و قیام عمومی در سوریه است که ظرف یک سال تبدیل به جنگ داخلی شد.
 
این طرح با ۴۰۷ رای در مقابل ۱۹ رای تصویب شد و پیش از آنکه رسمیت یابد باید در مجلس سنا هم تصویب شود و به امضای رئیس جمهور برسد.
 
آمریکا با ۳۸ کشور جهان قراردادی دایر بر معافیت شهروندان آنها از ویزای آمریکا دارد و تخمین زده می شود که سالانه ۲۰ میلیون نفر از این کشورها به آمریکا سفر می کنند.
 
بلژیک و فرانسه که بیشتر عاملان حملات اخیر پاریس شهروندان آنها بودند جزو این برنامه هستند.
بنابه گزارش ها قانونگذاران آمریکایی عمدتا نگران هزاران شهروند کشورهای اروپایی هستند که گرایش های رادیکال دارند و به عراق و سوریه رفته اند.
 
مایکل مکال رئیس کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان کنگره در بیانیه ای پیش از تصویب طرح گفته بود: "متوقف کردن این افراد هدف طرح است. ما مجبوریم که امنیت برنامه معافیت از ویزا را بهبود بخشیم تا تروریست ها به خاک ما نرسند."
 
این طرح از کشورهایی که همچنان مایل به مشارکت در برنامه معافیت از ویزا هستند می خواهد گذرنامه های خود را به تراشه هایی حاوی داده های بیومتریک شهروندان مجهز کنند، اطلاعات مربوط به گذرنامه های مسروقه را گزارش دهند و اطلاعات مربوط به مظنونان تروریستی را در اختیار آمریکا بگذارند.
این طرح با انتقاد گروه لابی شورای ملی ایرانیان آمریکا و نیز اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا روبرو شده که آن را "تبعیض آمیز" خوانده اند.
+26
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  احتراز - دورف، آلمان
  خودشون داعش طالبان همه این گروه‌های تروریستی به وجود آوردن بعد عواقبش گریبانگیر مردم میگیره. تو روحت خمینی یه حرف راست زدی اونم این بود شیطان بزرگ آمریکا.
  6
  22
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.