عزت‌الله سحابی: برنامه‌های شاه به نفع ایران بود و ما متوجه نمی‌شدیم

افشین سحاب - سایت خودنویس
عزت‌الله سحابی، فعال سیاسی مخالف رژیم شاه و از نیروهای ملی-مذهبی که مدتی ریاست سازمان برنامه و بودجه را در دولت مهدی بازرگان در دست داشت، در کتاب خاطرات* خود نوشته که بسیاری از برنامه‌های محمدرضا شاه، از نظر اصولی به نفع ایران بوده اما اغلب مخالفان، از جمله خودش، این را متوجه نمی‌شدند.
 
سحابی می‌نویسد: «بسیاری از کارشناسان صدیق اذعان می‌کنند که تعدادی از برنامه‌های شاه از نظر اصولی به نفع ایران بود. مثلاً وقتی که قرارداد ۱۹۷۵ میان شاه و صدام حسین بسته شد، دو دولت امضاء کردند، در دو مجلس نیز تصویب شد و به سازمان ملل رفت و بسیار در آن محکم‌کاری شد. این قرارداد خیلی به نفع ایران بود و خطی را به عنوان خط مرز تعیین کردند که قسمت پرعمق اروندرود بود. شرق این خط به ایران تعلق گرفت ولی ما این را متوجه نمی‌شدیم».
 
سحابی درباره خریدها و ساخت‌وسازهای نظامی رژیم سابق ایران نیز با ذکر مثال پایگاه‌های هوایی وحدتی و شاهرخی، نوشته است: «از دهه ۴۰ رژیم شاه در غرب کشور شروع به ایجاد استحکاماتی نمود. پایگاه وحدتی و پایگاه شاهرخی که در حقیقت شهری زیرزمینی است و فرودگاه آن نیز زیر زمین است. من خود در زمان جنگ پایگاه وحدتی دزفول را دیدم. هواپیماهای جت اف-۱۴ از زیر زمین با سرعت تمام بیرون می‌آمد و به هوا می‌رفت یا از بالا می‌آمد،‌ چتری پشت آن باز می‌شد و یک‌راست به زیر زمین می‌رفت؛ تشکیلات عظیمی بود».
    
مهندس سحابی افزوده است:‌ «در آن روزها یعنی حاکمیت مطلقه شاه، بیشتر دوستان و حتی خود من می‌گفتیم شاه خیانت می‌کند و می‌خواهد جنگ اصلی ما را که باید اسرائیل باشد، به جنگ با اعراب بدل کند! باری انقلاب شد و عراق به ایران حمله کرد، آن روز دانستیم که در اساسنامه حزب بعث «وحدت سرزمین‌های عربی زبان» یک اصل شمرده شده است. سرزمین‌های عربی زبان منظور همین استان‌های عربی زبان بود که در ایران است. یعنی ایلام، گیلان‌غرب و خوزستان. پس عراق به طور ذاتی به ایران نظر داشت و می‌خواست قسمتی از ایران را ضمیمه خاک خود نماید. شاه این را فهمیده بود و در غرب استحکامات می‌ساخت اما ما به او ناسزا می‌گفتیم».
 
عزت الله سحابی مسأله منابع طبیعی را مثال آورده و نوشته است: «منصور روحانی وزیر کشاورزی وقت، یک زمان اعلام کرد که باید هشت میلیون رأس دام، از مراتع کشور خارج شود والا مرتع از بین می‌رود. خود شاه نیز در سخنرانی خود گفت حیوان شریری به نام بز وجود دارد که ریشه‌های گیاهان را می‌کند. این حیوان باید از بین برود. من در زندان این مطالب را در روزنامه خوانده بودم و پیش خود تحلیل می‌کردم که شاه با این کار می‌خواهد روستاییان را وابسته نماید».
 
او افزوده: «روستاییان از بز، پشم و شیر به دست می‌آورند و از همه چیز و حتی شاخ و گوشت آن استفاده می‌کنند. این حیوان اساس زندگی روستاییان است و آنان با همین حیوانات و زندگی ساده‌شان از دولت مستقل‌اند. و ما فکر می‌کردیم شاه می‌خواهد به این دسیسه روستاییان را به دولت وابسته کند».
 
سحابی در ادامه می‌نویسد: «در حالی که پس از انقلاب هنگامی‌ که به عنوان نماینده مردم به مجلس راه یافتیم، در کمیسیون برنامه و بودجه مسوولین وزارت کشاورزی پس از انقلاب به کمیسیون می‌آمدند، برخی از آنان مسوولان سازمان جنگل‌ها بودند و می‌گفتند باید سی میلیون رأس دام از مراتع خارج شود، تا کنون مراتع از بین رفته است و برای احیای باقی‌مانده آن این کار باید انجام بشود، و ما دانستیم که واقعاً در کنار گود بودن و شعارهای بزرگ دادن با مسوولیت اجرایی داشتن تفاوت دارد».
----------------
* جلد دوم خاطرات مهندس سحابی (سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۹) به نام «نیم قرن خاطره و تجربه» که در ایران اجازه چاپ نیافته، از سوی نشر خاوران پاریس منتشر شده و در کتاب‌فروشی‌های خارج از کشور در دسترس است. متن بالا از صفحات ۲۶ و ۲۷ کتاب مذکور نقل قول شده‌اند.
+444
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  greatpersian1 - وین، اتریش

  افسوس که گذشته دیگه برنمیگرده
  17
  303
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  karkas - اصفهان، ایران

  ننگ به این ناملی منقلی ها
  24
  223
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  جناب خان - لیدز، انگلستان

  با درود؛ نوش دارو پس‌از مرگ سهراب ، خائنین به ملت و مردم حالا قدر شاه مردم دوست و مملکت دوست را فهمیدند.
  25
  302
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  بخندم یا گریه کنم!؟
  14
  250
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  نه آقا، شوخیتون گرفته. شاه که خائن بود. مگه میشه اینهمه آیت الله و آخوند، صادقانه خدمتگذار باشند، اوونوقت شاه هم آدم خوبی باشه؟ نه، نمیشه، من که میگم شاه خائن بود. اصلا اگه شاه خائن نبود، کارتر اونهمه پول میداد به آخوندا که برنده بشن؟
  17
  198
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  روانشناس مشاور - تهران، ایران

  خداوند روح ان بزرگمرد را قرین رحمت خویش قرار دهد که جزاعتلای نام ایران وخدمت به ایرانی اندیشه ای دیگر درسر نداشت. بزرگمردی که اندیشه اش فراتراز عصر ودوران خویش بود وقصد داشت کشورقدرتمندی با اتکا به فرهنگ غنی ایرانی وعلم وتکنولوژی روزپایه ریزی کند وبه جهانیان معرفی نماید.اگراورا فرزند خلف کورش کبیر بدانیم وبنامیم سخن به گزافه نگفته ایم.ان بزرگمرد قصد احیای مجدد امپراتوری افسانه ای هخا منشی را درسر می پروراند لیکن....... افسوس وصد افسوس که دو دست پلید جهالت وخیانت مردم ان زمان از استین هیولائی به نام خمینی بیرون امد وتمامی ارزوها وامیدهای ان بزرگمرد را نقش بر اب کرد وایران به اعماق سیاهچاله خرافات -جنگ وویرانی پرتاب شد وحتی اگر صدسال نیز ازفاجعه بهمن57بگذرد اثار ان همچنان بر روح وجسم وجان ایرانیان باقی خواهد ماند.........افسوس وصد افسوس.......خودکرده را تدبیرنیست!!
  20
  265
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان

  کار هر کس نیست خرمن گفتن، گاو نر می‌خواهد و مرد کهن. کسانی که انقلاب کردند فکر کردند اداره کشور مثل مدیریت یک چلوکبابی هست، از قدیم گفتند همیشه کار را باید به کاردان سپرد.
  15
  197
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  kiyanzx1 - استکهلم، سوئد

  یک مملکتو به فنا دادید با توهمات خودتون بدونه اینکه تحقیق کنید بررسى کنید حالا امدید اظهار پشیمانى میکنید واقعا ننگ بر شما !! شما که ادعاى روشنفکرى داشتید امثال : سازگارا ، ابراهیم یزدى ، بازرگان ، و دیگر احزاب چپ و راست اسلامى، عن قلاب راه انداختید یک اخوند بیسواد عقده اى انداختید جلو ،شما و ملت بدبخت هم مثل بز افتادند دنبالش !! ننگ بر شما !! ننگ!!
  15
  223
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  رقص پرواز - پراگ، چک

  پشیمانی چه سود!!! خیلی دیر از خواب بیدار شدید!!!
  13
  189
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  افسوس که احزاب و گروههای مخالف شاه در آن زمان کند ذهن و کور دل بودند. وفقط دنبال براندازی و به نان و نوا رسیدن خود و عده ای خائن هم بدنبال اجرای اهداف شوم بیگانگان بودند .چون نوکر صفتی در ذات و جودشان مثل حزب توده کثیف و مجاهدین ضد خلق خائن.
  14
  177
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  الاغ نفهم - بندرعباس، ایران

  خاک بر سرت عزت الله خائن به ایران عزیز . روحت شاد محدشاه عزیزم نور به قبرت بباره . نور به قبر بابات بباره . زنده باد شاهزاده ایران . درود بر ملکه ایران .
  18
  176
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان

  این کشور خائن و چاپلوس بیسواد امامزاده پرست زیاد دارد و به این راحتی‌‌ها درست بشو نیست
  19
  197
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  حال که به جای یک حرکت بجا!! کاهش قدرت شاه و افزایش قدرت پارلمان ایران-یع یع----اسلام اسلام و خمینی در راحت جان میدهیم --به راه انداختید و ننگینترین فاجعه تاریخ ایران!!!! این حرفهایت را بگذار در یک کوزه پر از پهن-نوش جان کن!!
  22
  75
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  simairani - کاشان، ایران

  چه بهائی سنگینی‌ برای این آگاهی‌ پرداخت کردی. نه تنها تو بلکه آحاد ملت ایران گران پرداخت کرد.
  12
  174
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران

  به همه اونهایی که سال ۵۷ بدون اینکه حتا بدونند چی‌ میگند عربده جمهوری اسلامی سر می‌دادند و حالا مثل . پشیمونند باید بگم صحت خواب! همه بعد از ۴۰ سال فهمیدند که چه شکری خوردند.
  16
  101
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران

  مرتیکه خائن وطن فروش، شما ملی مذهبی‌های بی‌ شرف از عوامل اصلی‌ نابودی ایران بودید. عنصر‌های پلیدی همانند تو و بازرگان و ابراهیم بی‌ شرف یزدی کبریت ابتدائی وطن سوزی را روشن کردید. ننگ بر شماها
  16
  101
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Asghar Torobche - تهران، ایران

  تازه بعداز ۳۰ سال بز رو فهمیدین بعد از ۵۰ سال چیزهای مهمتری رو میفهین
  11
  99
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  simairani - کاشان، ایران
  مرسی‌ ممل.
  14
  33
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  بی‌ پول شده؟پول لازم داره؟شاه به فکر از دست ندادن گیلانغرب بود اما در مورد بحرین تدبیری نیندیشید و بغض وطنپرستانی مانند پزشکپور رو ندید؟ دم خروس یا قسم حضرتِ عباس؟
  112
  18
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  فارسان - مرکزی، ایران

  هر چی می کشیم از دست روشنفکران (بز مغز )دهه چهلو پنجاه می کشیم از مصدق چی ها و ملی منقلی ها بگیر ید تا توده ای و مجاهد و فدایی و مذهبیون آدم خوار ....!!!!
  19
  89
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  جوانانی که هزار هزار فریب مجاهد و چپ را خورده و در تابستان ننگین ۶۷ قربانی این صد پدرها شدند قابل جبران؟؟آخرین نگاه ندا !! و هزاران ننگ‌ و نفرتی که این عنقلاب آفرید‌آیا قابل گذشت؟؟ نه!! و نه!!
  21
  76
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Liberte - ارومیه، ایران

  دختر او بنام هاله سحابی فردای روز فوت پدرش در بهشت زهرا توسط لباس شخصی ها با ضربه لگد و شوک حاصله نیز در گذشت.
  10
  66
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  be_pa.khaste - هارلم، هلند

  همین اشغال‌های مثل تو ایرانو بد بخت کردن با ادا روشن فکری
  14
  73
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  کجائید مخالفان شاه فقید ? .اینهم از ندامت کسیکه درخود رژیم و ضدشاه بود . تو که جیره خوار ولی نعمت هستی ? ای بزرگ ماندنی . تاریخ بعدها ثابت خواهد کرد که چه بزرگ مردی را ملت از دست داد . افسوس وهزاران افسوس
  23
  75
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  freedomforiran - لندن، انگلستان

  لعنت بر شما خائنین به ایران عزیزم نام شما خائنین در تاریخ ایران ثبت خواهد شد که چه سهم عظیمى در نابودى ایران داشته اید. درود به روان پادشاه عزیزم که تمام تلاشش براى ایران و ایرانى بود.
  11
  55
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان

  بالاخره این ۸ میلیون راس دام خارج شد و پناهنده به آمریکا و اروپا و نه به کوبا. ویتنام. چین و شوروی. ننگ بر شما خائنین ملی‌ منقلی هموار کننده راه دجال هندی زاده خمینی برای اشغال ایران.
  11
  59
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  آقاى عزت الله سحابى شما به عنوان یکى از مخالفان شاهنشاه ایران در مطلبتون به غلط کردن افتادین. شما فرزند یدالله سحابى از بنیانگذارن نهضت آزادى ایران مایع ننگ پدرت هستى!! خدا بیامرزدت ولى مخالفتت فقط از راه کوردلى بوده وبس. خانم هاله سحابى زندانى سیاسى و مدافع حقوق زنان عرض مرا بپذیر که از پدر کور دلت ایراد میگیریم خودت تقاص پدرت را در این رژیم پس دادى!!! مردانى که فکر میکردند آینده سازان این مملکت هستند ولى فقط در خیال خامشون و بیچاره مون کردند. چى دارى بگى!!! فریب خوردند !!! روحانیون اینطور خودشون را نشون ندادند!!! چى دارى بگى!! خودت قربانى حکومتى شدی که امثال پدرت بوجودش آوردند.
  10
  62
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  paydar22 - لاهه، هلند

  همین شما اندیشمند و روحانیون خود فروخت بود که ایران را تکه تکه کردید الان هم مگویم روحانیون خوب خوبش هم بر ضد ایران و ضرار ایران هست امیدوارم تا قبل از دیر شود اینها روحانیون کنار زده شوند
  8
  46
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Liberte - ارومیه، ایران

  [::فارسان - مرکزی، ایران::]. سخت در اشتباهی. مصدق می خواست دموکراسی که با زحمت بسیار و با مجادله سخت با روحانیون شیعه بدست اومد ه بود و توسط رضاه شاه برچیده شده بود رو برگردونه ،متاسفانه کودتای 28 مرداد پسر رضاشاه هم به اون خاتمه داد و نتیجه بازگشت ملایان در سال 57 شد. خود این سحابی هم نتیجه خیانت خود به شاپور بختیار رو دید.
  40
  18
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Daneshjou - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  ملت ایران از داشتن روشنفکران باسواد و با بصیرت هم شانس نیاورد تا آنها را در جاده ى آزادى و خوشبختى هدایت کند. روشنفکران ما چه مذهبى و چه غیر مذهبى با چرندیاتى که اغلب از لوله وافور، پیپ و چپق و تفنگ بیرون آمده تا از ذهنى آگاه، نقاد، با بصیر ت و صلحجو، ملت نادان، احساساتى و دم دمى مزاج را به سیاهچال مذهب که آخوندها ١٤٠٠ سال در حسرت رسیدن به آن بودند هدایت کردند و حالا فریاد ننه من غریبم و ننه من پشیمانم این حضرات منور الفکر به آسمان بلند شده است.
  4
  55
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - اورلاندو، ایالات متحده امریکا
  واقعا هم نادان بودید وگرنه این اوضاع کشور نبود انقلابیون نادان سر هر موضوعی می خواستند با شاه مخالفت کنند حتی در کارهای خوب او مثل انقلاب سفید یا خرید تسلیحات جنگی و می گفتند این هم اسلجه می خواهیم چکار بجای این کارها شاه بره جاده واسه روستاییان بسازه . متاسفانه امروز هم این تفکر ضد ایرانی هم ادامه داره و یک عده بخاطر دشمنی با جمهوری اسلامی با نیروگاه هسته ای هم در ایران مخالفت می کنند در حالی که نمی فهمند ایران از دوران شاه دنبال این موضوع بوده و در آینده هم هر حکومتی بیاد ما نیاز به نیروگاه هسته ای داریم همانطور که اردشیر زاهدی می گوید: اسرائیل چهل سال است که این را دارد و کسی حرفی نمی‌زند . هندوستان و پاکستان این دو امضاء نکردند. این حق و حقانیت ایران است و باید به شما بگویم که گول نخورید و باید به شما بگویم که این اختلافات نباید آنچه را که مربوط به ملت و خواهران و برادران ما است از بین ببرد این مال تاریخ و آینده کشور است گول نخورید که کاری بکنید که ایندگان به ما فحش بدهند
  27
  14
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  ارین کیان - دویسبورگ، آلمان

  این آقا اقرار کرده بعضی‌‌ها هنوز نمیخواهن قبول کنند
  5
  40
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بچه تهرون - تهران، ایران

  حالا خوبه این بابا به غلط کردن افتاده اون سازگارا که هنوز میگه اگر زمان به عقب برگرده من دوباره همه کارهامو تکرار میکنم.بی تدبیری یک مشت جاه طلب و قدرت طلب مملکت رو به دست جاهلان انداخت .نام این جاه طلبان به همراه اسکندر و‌چنگیز مغول در دفتر تاریخ ایران ثبت خواهد شد.
  3
  42
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  brother25 - لندن، انگلستان

  عجب پس همه مدارک سرویسهای امنیتی خارجی(CIA , MI6) دروغه که شاه مقتدر ایران رو اوردند سر کار و بعد با اوردنگی انداختند بیرون ،و اون برنامه ها مال شاه نبود از طرف نظامیها و متفکرین ایرانی بود که اجرا شد
  44
  8
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  فارسان - مرکزی، ایران
  لیبرته تهران جوک می گی یا مزاح می کنید!!! دمکراسی!!! اونم اتحاد با روحانیت واپس گرا و مرتجع شیعه!!!نخندون مارو
  8
  23
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ایران عزیز - هیوستون، ایالات متحده امریکا

  گفتن این قضایا دیگه دردی از ما دوا نخواهد کرد مگر اینگه زخم هایمان جریحه دارتر شود به قول هموطن عزیزم نوش دارو پس از مرگ سهراب
  4
  26
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۴:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی

  مشخصا تو این نوع اخبار جای برخی کاربران خیلی خالیه! آلو کجایی؟ حرف از خدمات شاه شده! نمیای مردم کشورت را آگاه کنی؟ فدای آغا؟ رشتی؟
  6
  30
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران

  خاک بر سرت کنن بادنجون دور قابچین خمینی.مردک الان بعد 40سال فهمیدی؟احمق تو نبودی که سایت انرژی اتمی رو در اصفهان و جاهای دیگه تعطیل کردی؟ابله احمق شما ها به شاه و وطن و بختیار و مصدق و جبهه ملی خیانت کردید.ای مردک خائن مذهبی نفهم بفهم که تو و دوستانت شامل مجاهدین خلق و توده ای با خمینی ائتلاف کردید و مملکت گل و بلبل رو دادید دست این آخوند دروغزن.وخوب مزدتونو داد.زد پشت سرگین گاه همهتون شوتتون کرد.مرگ بر تو و سنجابی و دیگر خائنین به وطن.مرده باد شتر پلنگی بنام ملی مذهبی که تو و سروش مرگ قرائت جدید اسلام نوید آنید.کثافت ها
  4
  42
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران مظلوم - سوست، هلند

  با همین طرز فکرتون سه نسل را سوزاندید حالا میگوید ما اشتباه کردیم! بقول معرف خودتان کردید که لعنت بر خودتان باد
  3
  34
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  علی غفاری - تهران، ایران

  افسوس خوردن فایده دارد یا ته ؟نمیدانم فقط یادمه شاه در یک مصاحبه گفت فقط ده سال وقت نیاز است تا به مراحل پیشرفت و ترقی کامل برسیم
  3
  32
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  چرا برق آ رفت ی - پاریس، فرانسه

  Mammal - لندن، انگلستان. عزیز با شما موافقم،اینطور گفته میشه: . کار هر کس نیست خِرمن کوفتن/گاو نر میخواهد و مرد کهن
  2
  28
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. ایران نیازی به نیروگاه هسته‌ای ندارد آن پروژه در زمان شاه فقط برای تولید بمب اتمی‌ بود چون از دو طرف احساس خطر میشد، عراق و روسیه، عراق را که دیدیم که شروع کننده جنگ بود و خیلی‌ نزدیک بود که بمب اتمی‌ بسازد و استفاده کند، روسیه را هم که دیدیم که درست بعد از انقلاب ایران به افغانستان لشکر کشید و آنجا را فتح کرد به امید آنکه به زودی به ایران حمل کند. اما تولید برق اتمی‌ که با ساخت نیروگاه اتمی‌ اصلا قابل توجیه نیست. بر اساس آمار دولت از کل تولید برق سهم تولید برق اتمی‌ فقط ۱.۵% هست، ایران ۲۰% تولید مازاد برق دارد، حالا اگر این نیروگاه بوشهر نبود به هیچ عنوان کمبودی در تولید برق نبود، ضمنا با پولی‌ که بابت نیروگاه بوشهر و تاسیسات غنی سازی در کل کشور خرج شده و خرج‌های کلان دیگری هم که بابت نگهداری، از بین بردن زباله و غیر به دنبال دارد، میشد در هر شهری چند‌ها نیروگاه برق درست کرد. حالا فکر می‌کنید در ایران برق کم داریم یا چیز‌های دیگر؟
  3
  16
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  Mammal - لندن، انگلستان
  [::چرا برق آ رفت ی - پاریس، فرانسه::]. مرسی‌ عزیز برای تصحیح آن شعر، موفق باشید.
  1
  6
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  jalali58 - بیرجند، ایران

  مردم از روی خوشی انقلاب نکردن از دست فساد شاه و عواملش انقلاب کردن. حالا یک سری برنامه مفید هم دو دوره اون انجام شده، خیلی به حساب خودش نزارین
  50
  6
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مترلینگ - منچستر، انگلستان

  خرس بعد شش ماه زمستان خوابی بیدار میشه این اقا بعد ٣٧ سال !!! به کلیه خرس های قطبی یه سور زده خرفت بی خرد دودش هم تو چشم مارفت حالا از غلط کردیم کار درست نمیشه یه قرون به اخوند بده اگه تونستی پس بگیری
  3
  28
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  [::jalali58 - بیرجند، ایران::]. رژیمی-اسلامی منفور .....اوضاع شما که بد نیست چه در داخل چه خارج ایران!!! باید پاچه خواری -آن قلاب وملا-- را بکنید.و رنگ سیاه بر قبل!! تا روزی برسد!!!
  5
  26
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا
  [::الاغ نفهم - بندرعباس، ایران::]. واقعا لقبت روی اسمت است ا.... که پشت سر مرده مرحوم سحابی که خدمتکار ایران بود و حتا دختر آن بزرگوار در راه آزادی و دموکراسی ایران از دنیا رفت. واقعا جای تأسف داره که شما را ایرانی‌ بدانیم که فرق دوغ و دوشاب را ندانید.
  18
  18
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا
  [::بوزرجمهر - تهران، ایران::]. [::بوزرجمهر - تهران، ایران::]. تو بوزرجمهری؟ یا یه چیز دیگه که حرمت این ملت و مملکت و مردانش را نگاه نمی‌داری. یا اینکه کaسh لیس اخوندأی که همین هم هست که بری دستبوس علی‌ گدا و حسن کلیدساز
  4
  20
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  Motalleb - ایران، ایران
  آفرین که اینقدر با شعور شده که متوجه اشتباه خودش است بر خلاف بعضی از احزاب و مردم که هنوز در خواب غفلت میباشند .
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  Emam Zaman - قم، ایران
  از اینکه اعتراف کرده اید ، ممنونیم، ولی‌ شماها خمینی را داماد ایرانیان کردید و شاه وطن دوست را آواره خارج...! حال پس از سپوختن ملایان در . ما، بیرون آوردن . بسیار کاری سخت و غیر ممکن مینماید، شما حتا دختر خود را در این کار به ف‌‌..دادید !
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران مظلوم - سوست، هلند
  . [::jalali58 - بیرجند، ایران::]. آقای عزیز شما کجا بودید که می گین مردم به خاطر فساد شاه انقلاب کردند !مگر شما ۳۴ سال ندارید؟ بعدش هم الان مردم ما خیلی خوشبخت هستند با انقلابی که کردند الان نصف بیشتر این آدمها که انقلاب کردند زیر خروارها خاک خوابیدن مگر سال ۸۸ را فراموش کردید مردم را کشتند وسرکوب کردند این آخوندها مثل شاه نیستند رحم ندارند. پیر و جوان نمی شناسند!
  0
  18
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  یک مشت خس و خاشاک با دادن منفی‌ خود ارضایی فکری می‌کنن و خودشون رو چگوارا و گلسرخی دنیای مجازی میپندارن.اینقدر منفی‌ بدید که منفی‌ گاهتون جر بخوره.‌ره به جایی‌ نبرده و نمیبرید .فقط مثل رجوی چی‌ها و ولیعهد چی‌ هاو میر حسین چی‌ ها خودارضایی فکری می‌کنید و بس.
  41
  8
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  liberté - مونترال، کانادا
  مشکل شما این بود و این هست که نوکر کارتل های نفتی و بانکی و تسلیحاتی بین المللی هستید.
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.