علی مطهری: شیطنت های احمدی نژاد از عوامل وقوع حوادث ۸۸ بود

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: نباید از واژه فتنه سوءاستفاده کرد تا از این طریق یک جریان سیاسی را از میدان به در کرد.
 
به گزارش «انتخاب»، علی مطهری نماینده مردم تهران روز یکشنبه در نشست «جمهوری اسلامی از آرمان تا واقعیت» در دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این‌که «هر مکتب و جهان‌بینی باید آرمان‌گرا باشد تا پیروانش دچار بیهودگی نشوند»، اظهار کرد: آرمان انقلاب اسلامی حاکم کردن دین اسلام در ایران و در تمام دنیاست و این آرمانی است که خود اسلام نیز بر پیگیری آن تأکید دارد و در این آرمان مسأله عدالت، آزادی و استقلال مورد توجه قرار می‌گیرد.
 
وی با طرح این پرسش که «مقصود از عدالت، آزادی و استقلال در اسلام چیست؟»، اظهار کرد: از آغاز پیروزی انقلاب درباره این مفاهیم اختلاف نظرهایی وجود داشت، مثل بحث‌هایی که میان گروه‌های چپگرا و اسلامی در این زمینه بوجود آمده بود. اما لازم است اشاره کنم که برعکس تزهای سرمایه‌داری و سوسیالیستی درباره این سه مفهوم دین اسلام می‌گوید در جامعه توحیدی تفاوت وجود خواهد داشت و آن‌چه در این جامعه وجود ندارد تبعیض است. شکاف عمیقی که میان طبقات در جامعه سرمایه‌داری بوجود آمده است متأثر از وجود تبعیض در آن جوامع است اما در جامعه اسلامی تبعیضی وجود نخواهد داشت.
 
به نوشته ایسنا، وی با اشاره به این‌که «عدالت از نظر اسلام اهمیت فراوانی دارد و به نوعی مقیاس دیانت قرار می‌گیرد»، اظهار کرد: مرحوم شهید مطهری می‌گوید عدالت مقیاس دیانت است و آن‌چه عدل باشد توسط دین بیان می‌شود و نه آن‌چه که دین می‌گوید عدل باشد. اگر در جامعه‌ای عدالت وجود نداشته باشد تضاد طبقاتی بوجود می‌آید که طی آن یک طبقه که از رانت‌ها استفاده کرده است سیر سیر خواهد بود و طبقه‌ای که از فشار محرومیت‌ها رنج می‌برد گرسنه گرسنه.
 
این نماینده مجلس با اشاره به تأثیرات نبود عدالت در یک جامعه اظهار کرد: در چنین جامعه‌ای که عدالت رخ‌نمایی نکند، انسان‌ها نسبت به نظام عالم و عدل الهی بدبین خواهند شد و در نتیجه اندیشه وجود بخت و اقبال و تأثیر آن در زندگی انسان‌ها پیش می‌آید.
 
وی با اشاره به ویژگی‌های یک حاکم اسلامی برای ایجاد عدالت در جامعه، اظهار کرد: کسی می‌تواند احکام اسلامی را در جامعه پیاده کند که از عیوبی که در مردم وجود دارد بری باشد، بنده شهوت،‌ جاه و مقام نباشد و به قولی هر مصلحی اول باید خودش صالح باشد تا بتواند جامعه را اصلاح کند.
 
وی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به مفهوم آزادی، اظهار کرد: آزادی از شعارهای انقلاب اسلامی است و آزادی را می‌توان به آزادی انسانی و حیوانی تقسیم کرد تا آن‌چه که امروز به عنوان آزادی بیان، عقیده و اندیشه می‌دانیم را جزو آزادی‌های انسانی دانست که باید به تأمین آن در جامعه توجه ویژه‌ای شود.
 
در ادامه این نشست پرسش و پاسخ دانشجویی از علی مطهری برگزار شد که طی آن این نماینده مردم تهران در پاسخ به پرسشی درباره کیفیت کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: این نشست‌ها همان‌طور که از نام‌شان مشخص است باید واقعاً بستر آزاداندیشی باشند. همانطور که در صدر اسلام مجالس مشابهی برگزار می‌شد که حتی در آن افراد خدا و پیغمبر  را هم زیر سوال می‌بردند اما برخورد امامان معصوم(ع) با آن‌ها توأم با نرم‌خویی بود و در حال حاضر نیز نباید قیدی را برای آزاداندیشی در نظر گرفت و من به خط قرمزهای مصنوعی در این زمینه اعتقادی ندارم و آن را مناسب نمی‌دانم.
 
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر ارزیابی‌اش از وجود عدالت و آزادی در جامعه امروز اظهار کرد: در پیگیری مسأله عدالت پس از انقلاب در مقاطع مختلف متفاوت عمل کردیم به طوری که در زمینه عدالت اقتصادی به نسبت گذشته کوشیدیم تا بهره‌مندی روستائیان را از امکانات بیشتر کنیم اما در جنبه‌های دیگر عدالت‌خواهی به طور کامل موفق نبوده‌ایم.
 
وی ادامه داد: در مورد آزادی بیان نیز باید بگویم که در برخی دوره‌های آزادی بیان قابل قبول بوده است و در بعضی دوره‌ها نه. در دوره اصلاحات از حد خوبی از آزادی بیان برخوردار بودیم و در دوره دولت نهم نیز تا اندازه‌ای آزادی بیان قابل قبول بود.
 
مطهری افزود: در دوره جنگ و زمانه استقرار نظام شاید آزادی بیان از جهاتی محدود شد، اما باید در نظر داشته باشیم که این برخورد در شرایط بحرانی جنگ انجام شده بود و امروز نباید چنین مواردی را ملاک برخورد با مطبوعات و آزادی بیان انجام داد. کما این‌که امروز نیز از نظر آزادی بیان در شرایط خوبی قرار نداریم.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا هنوز هم به محاکمه تمامی عوامل مقصر در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 اعتقاد دارد یا نه، اظهار کرد: در مورد حوادث سال 88 من از ابتدا معتقد بودم که این حوادث یک مقصر ندارد و برای آن می‌توان سه ریشه را در نظر گرفت. یکی خطاهای برخی دستگاه‌ها، دیگری شیطنت‌های آقای احمدی‌نژاد و نیز عدم تمکین به قانون توسط آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی که آن‌ها باید زودتر اعتراض خود را پایان می‌دادند. باید کارهای تمام افراد تأثیرگذار در آن شرایط در نظر گرفته شود و بعد درباره آن حوادث تصمیم‌گیری کنیم نه این‌که سه نفر را به حبس ببریم و آن‌ها را به آمریکا و اسرائیل وصل کنیم و بعد هم بگوییم هر وقت که بخواهیم آن‌ها را آزاد می‌کنیم.
 
این نماینده مجلس همچنین در پاسخ به پرسشی درباره این‌که عدالت‌خواهی و معیار بودن عدالت را در ایران امروز چگونه می‌بیند؟ اظهار کرد: نمی‌توان گفت در جامعه ما عدالت وجود ندارد؛ چراکه محال است جامعه‌ای بدون وجود عدالت برپا بماند. آن چیزی که مهم است اندازه و میزان عدالت در یک جامعه است که در حال حاضر ما در وضعیت ایده‌آلی قرار نداریم و آن‌چه که از عدالت به دنبال آن هستیم بالاتر از اوضاع فعلی است. نباید در جامعه امروز شاهد این باشیم که برخی برای پنج میلیون تومان وام مشکلات فراوانی را متحمل شوند و عده‌ای دیگر به راحتی صدها میلیون تومان را بدست آورند.
 
وی در پاسخ به پرسشی درباره این‌که آیا واژه فتنه به دستاویزی برای حذف رقیب توسط یک جریان خاص نشده است؟ اظهار کرد: هرجا حق و باطل با هم مخلوط شوند فتنه بوجود می‌آید. در حوادث سال 88 هم واقعاً چنین اتفاقی افتاد و تشخیص حق و باطل مشکل بود و به نظرم می‌توان برای آن حوادث واژه فتنه را استفاده کرد و من شاید اولین نفری بودم که برای این توصیف آن حوادث این واژه را استفاده کردم اما آن چیزی که اهمیت دارد این است که نباید از این واژه سوءاستفاده کرد تا عده‌ای را از میدان به در برد.
مطهری در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این‌که آیا گروه‌های کمونیستی نیز می‌توانند در دانشگاه‌ها فعالیت کنند یا نه؟ اظهار کرد: بر اساس مبانی انقلاب گروه‌های کمونیستی نیز می‌توانند فعالیت داشته باشند همان‌طور که امام خمینی(ره) نیز گفته بودند کمونیست‌ها هم حق فعالیت دارند اما از اسلام مایه نگذارند و تابلوی خود را بلند کنند. به نظر من گروه‌های کمونیستی در دانشگاه‌ها هم باید بتوانند با تابلوی خود فعالیت کنند اما در حال حاضر قوانین موجود چنین امکانی را فراهم نمی‌آورد هر چند که مبانی انقلاب این اجازه را به گروه‌های کمونیستی می‌دهد.
 
وی همچنین در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان درباره خواهش تعرفه خودروهای خارجی، اظهار کرد: به نظر من به نفع کشور است که تعرفه خودروهای خارجی کمی کاهش داده شود تا هم مردم حق انتخاب داشته باشند و مجبور به خرید خودروهای داخلی نشوند و هم خودروسازان داخلی به سمتی حرکت کنند که کیفیت محصولات خود را بالاتر ببرند که این امر مطمئناً در آینده به نفع کشور خواهد بود.
 
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره این‌که رابطه با آمریکا تا چه اندازه اهمیت دارد؟،‌ اظهار کرد: رابطه ما با ‌آمریکا از ابتدای انقلاب قرار نبود که قطع شود ولی سیر حوادث به سمت تسخیر سفارت آمریکا رفت که در نتیجه آمریکا رابطه‌اش را با ایران قطع نمود. مهم این است که ما از مواضع اصیل خود در مواجهه با هیچ کشوری عقب‌نشینی نکنیم و در این شرایط برقراری رابطه با آمریکا یا قطع این رابطه موضوع اصلی نیست و مهم این است که ما با تأکید بر اصول خود با هر کشوری وارد رابطه شویم و از نظر من اگر با توجه به این شرایط وارد رابطه با آمریکا شویم انقلاب به پایان خود نخواهد رسید و نفس برقراری رابطه با آمریکا به شرط اینکه از شعارهای خود عقب‌نشینی نکنیم ایرادی ندارد.
 
این نماینده مجلس در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا سر دادن شعار مرگ بر آمریکا اعتقادی دارید یا نه، اظهار کرد: مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر سیاست‌های آمریکا و تا زمانی که آمریکا از اسرائیل حمایت می‌کند به نظر من ایرادی ندارد که از این شعار استفاده شود.
 
وی درباره نظارت بر نمایندگان مجلس نیز اظهار کرد: مجلس هم‌اکنون قانون نظارت بر نمایندگان را به مرحله اجرا گذاشته است و در مورد شفاف‌سازی درآمدهای تبلیغاتی نیز این موضوع در کمیسیون مربوطه در حال بررسی است. من در مجلس هشتم با قانون نظارت بر نمایندگان مخالفت کرده بودم؛ زیرا در آن قانون آمده بود اگر نماینده کاری خلاف امنیت ملی انجام دهد مورد مواخذه قرار می‌گیرد و از آن‌جایی که ممکن بود هر حرفی که نماینده به میان آورد مخالفت با امنیت ملی تلقی می‌شود با آن قانون مخالفت کرده بودم.
 
مطهری در پاسخ به پرسشی درباره نتیجه نهایی پرونده پدیده شاندیز، اظهار کرد: اطلاعات من از این پرونده کامل نیست اما باید بگویم که شاندیز با سرمایه اولیه و فروش سهامش توانست شهرکی را بسازد و در دوره‌ای نیز فعالیت‌هایش متوقف شد اما در حال حاضر می‌تواند به کار خود ادامه دهد اما اجازه تبلیغاتی ندارد و اینطور که من اطلاع دارم مدیریت خوبی داشته است اما ظاهراً برخی دستگاه‌ها و شخصیت‌ها با ادامه کار این مجموعه مخالف بوده‌اند.
+35
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  alvares - زوریخ، سوییس
  نماینده مجلس گویا از ایران هیچ خبری ندارد، گاو پهلویه اینها پرفسور است،مرتیکه از تبعیض و نابرابری تو ایران دیگه الاغ هم فهمیده که همه چی‌ آنجا روی تبعیض و پارتی بازیست، حالا هی‌ برای مردم خواب زده عر عر کنید، عمرتون به سر رسیده.
  1
  18
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  اقای علی مطهری گرامی .باوجوداحترام خاصی که برای شماقائلم . خواهشن ریشه را دریابید . احمدی نژاد را اقا" رهبر" چون نظراتش ازهمه باو نزدیکتربود بکرسی ریاست جمهوری رساند . باراول اشتباه . چرا باردوم بازبکرسی ریاست جمهوری رسید . کی در این رژیم تصمیم گیرنده است .ایا جز رهبر که حرف اول واخر رامیزند کس دیگری هم شما سراغ دارید ....چه کسی قاتل جوانان کهریزک رابا 200 هزارتومان بخشید ? چرارهبر درمورد مساله اختلاس خاوری میگوید ..این مساله راانقدرکش ندهید ? چراباید همه ارگانهای مملکت زیر نظر یک شخص انهم یک اخوند باشد? ایا رهبر شما .با رای مردم رهبر شد ?
  9
  22
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. با توجه به کامنت‌های قبلی‌ شما --این کامنت شما باعث تعجب بود!!--- یعنی‌ شما نمیدانید تمام این نوع نظرات نوعی سوپاپ اطمینان برای رژیم است؟؟ آیا نظر او در مورد حجاب را نمیدانید که گفت مبارزه با بد حجابی موفق نبوده!!!!!ونظر پدر کثیفش در مورد ایرانیت!!‌
  4
  8
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. علی مطهری:---- آرمان انقلاب اسلامی حاکم کردن دین اسلام در ایران و در تمام دنیاست و این آرمانی است که خود اسلام نیز بر پیگیری آن تأکید دارد و در این آرمان مسأله عدالت، آزادی و استقلال مورد توجه قرار می‌گیرد.
  4
  8
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  هر کثافتکاری که احمدی‌نژاد کرد برخلاف نظر خامنه یی نبود ---این اشغال هم اگر ایرانی‌ بود اول انتقاد از پدر ضد ایرانش و بعد مگر میشود یک ضد رژیم به نمایندگی مجلس برسد!!!!!!!!
  4
  9
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  CanIR1393 - کانادا، کانادا
  این آقای مطهری خودش هر روز به ضرغامی گیر میداد که به اندازه کافی مسابقات فوتبال سانسور نمی شه. ضرغامی خودش طریف می کرد که این آقای مطهری هر روز میاد و یه صحنه فوتبال رو با حرکت آهسته پخش میکنه و میگه تو فلان ردیف یه خانومی تو فلان ثانیه استین کوتاه پوشیده. دوران مطهری ها دیگه تو این مملکت تمام شده.
  0
  3
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  parvin55 - مادرید، اسپانیا - پروین جان .درسته فرزند ایت الله مطهری بود و مخالف رژیم شاه و حامی انقلاب هم پدروهم پسر ..خب ادم مذهبی مخالف حجاب است .اما در مجلس یک تنه عجیب ایستاده وحرف های خوبی هم میزند . ما سرجنگ با همه نداریم .مثلا عزت اله سحابی . مخالف شاه و زمان مهدی بازرگان رئیس سازمان برنامه وبودجه .الان درکتاب خاطراتش . اظهارپشیمانی وازشاه فقید تمجید کرده . ایا سحابی باخمینی همراه نبود? دراخر من طرفدار خاندان پهلوی . که ادم کش نیستیم . ودرفردای ایران امیدوارم هیچ عقیده ائی بصرف اعتقاداتش زندانی نشود .اقای سحابی خودش حالا روشن شد چون فعال سیاسی بوده . اقای مطهری الان توی رژیم است . وبدانید . سرنگونی رژیم همین ها خیلی افشاگریها خواهند کرد. ما درفردای ایران . نمیتوانیم همه مردم تا ملت درصحنه ویا نظامیان بسیجی وسپاهی را داربزنیم .الان سانسور وداربست دررژیم هست وهیچ اطلاعی تاجوان 37 ساله نمیداند. زیرا شستشوی مغزی داده شده . باید اگاهشان کرد وخودشون بما بپیوندند . یا بمساجد نروند .نه بازور نیزه.
  0
  4
  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. عزیز---- باور کن در این رژیم هیچ انسان صادقی نیست و هر گفته ی مخالف آنها هم یک نقشه برای آینده است.و اینکه به جهان بگویند بله شما میگوئید دیکتاتوری هست؟؟ چگونه اینها میتوانند مخالفت کنند و مجازات نشوند!!۳۷ سال جنایت کافیست.
  1
  6
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  parvin55 - مادرید، اسپانیا - پروین جان . اقای کاظمینی بروجردی . سالها درزندان ودربدترین شرایط زندان تا سکته قلبی . کسیکه مخالف شاه فقید بود . وحشمت اله طبرزدی . زندان وازاد شد .اما حالا بارژیم مبارزه میکند . ناصرذرافشان .5 سال زندان درقبل ازانقلاب و 5 سال زندان درزمان خمینی . درکانون وکلا و یک فعال سیاسی وتحصیلکرده وبحق میجنگد وحرفهایش را میزند وعجیب سر نترسی دارد . همه اینها مخالف شاه فقید بودند . اما زمان وتاریخ .نمونه عزت سحابی ها راروشن و اقرار میکنند که شاه فقید سازنده ومیهن پرست واقعی بود ..کلا .قبول کن . اخوندها را باطرح انگلیس ونقشه ودسیسه درگوادلوپ 2 وامریکا خمینی راراهی ایران کرد .والان خوداشون هم فهمیدند که ماردر استین پرورش داده اند وروسیه مکار ازهمه بیشتر با پرورش حزب توده و همراهی با مذهبیون به هدف پلید خود ش روسیه هم رسید..دین ومذهب دست اویز غرب وشرق .برای اهداف پلید خود بودند . زیرا مغایرت باخرد واگاهی دارد . هرچقدرمردم را در مذهب خودشان غوطه ورسازند . منافع استعسمارگران بیشتر میشود ..ایران روی طلا خوابیده .پس دزد ان بیشماری داریم
  0
  2
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.