هشت توصیه ی روغنی

اسیدهای چرب امگا سه برای رشد طبیعی بدن ضروری هستند. پزشکان معتقدند کمبود مصرف روزانه ی این نوع از اسیدهای چرب و به جای آن مصرف امگا شش عامل ابتلا به بیماری های بی شماری است.
 
1- از روغن های گیاهی استفاده کنید. روغن زیتون، کانولا، و سایر روغن ها با پایه ی گیاهی از جمله روغن های سالم و مناسب برای بدن و خصوصاً سلامت قلب محسوب می شوند. سعی کنید سالاد سبزیجاتتان را با روغن زیتون و کمی سرکه طعم دار کنید.
 
2- از روغن های ترانس بالا اجتناب کنید. توصیه ی پزشکان این است که پیش از خرید روغن ها و کلیه ی محصولات غذایی حتماً برچسب ها و مواد به کار رفته در تولید محصول را به دقت مطالعه کنید. در هنگام بررسی مراقب روغن های ترانس بالا در محصولات باشید؛ ببینید که در مواد اولیه ی محصول از روغن های هیدروژنه استفاده نشده باشد.
 
3- مراقب غذاهای رستورانی باشید. حتماً می پرسید در رستوران ها که مواد اولیه ی به کار رفته در غذاها و خوراک ها جایی قید نمی شود چه کنیم؟ توصیه ی ما این است که در رستوران ها از سفارش و مصرف غذاهای سرخ شده، بیسکوییت ها و کیک ها اجتناب کنید.
 
4- حداقل هر روز یک منبع خوب از امگا 3 در برنامه ی غذایی تان بگنجانید. روغن ماهی (مانند سالمون، و ماهی تن)، گردو و روغن کانولا همگی منابع بسیار غنی از اسیدهای چرب امگا سه هستند، این ها دقیقاً چربی هایی است که خود بدن به تنهایی قادر به تولید آن ها نیست؛ بنابراین باید در رژیم غذایی فرد گنجانده شود. توجه کنید که روغن های گیاهی امگا سه بیشتری نسبت به ماهی دارد.
 
اسیدهای چرب امگا 3 برای رشد طبیعی بدن ضروری هستند. پزشکان معتقدند کمبود مصرف روزانه ی این نوع از اسیدهای چرب و به جای آن مصرف امگا 6 عامل ابتلا به بیماری های بی شماری است. از سوی دیگر پژوهش ها نشان داده، امگا 3 موجود در روغن ماهی می تواند فشارخون و سطح تری گلیسرید خون را پایین بیاورد. همچنین رژیم حاوی امگا سه، به بهبود بیماری های آرتریت روماتوئید و آرتروز کمک می کند.
نتایج پژوهش ها کاهش احتمال ابتلا به حمله ی قلبی و مرگ ناشی از آن را از فواید مصرف این روغن دانسته اند. البته برخی پژوهش ها نیز ناقض این نتایج بوده اند؛ بنابراین به نظر می رسد که در این زمینه نیازمند انجام پژوهش های بیشتری هستیم. پژوهش هایی نیز بر روی اثر چربی های مفید بر روی بیماری های آسم، سرطان، افسردگی و پسوریازیس در حال انجام است اما آن چه مسلم است این که رعایت رژیم غذایی متعادل و میانه رو می تواند به همه کمک کند.
 
5- مصرف گوشت قرمز و لبنیات را کم کنید. سعی کنید تا حد امکان انواع لوبیا، دانه ها، آجیل ها و گوشت سفید خصوصاً ماهی را جایگزین گوشت های قرمز و لبنیات کنید.
6- میزان مصرف یا دوز مصرف امگا سه را با پزشک هماهنگ کنید. دوز مصرف روزانه امگا سه به طور دقیق مشخص نشده است، انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می کند در هر روز یک گرم متشکل از EPA+DHA برای بیماران قلبی کافی است. دوز بیشتر _ بین دو تا چهار گرم در هر روز _ برای افرادی با سطح تری گلیسرید پایین تر مناسب است.
7- مکمل غذایی جایگزین غذاها می شود؟ برخی از افراد سعی می کنند به جای گنجاندن منابع غنی امگا سه در برنامه ی غذایی شان، نیاز خود را با مکمل ها تأمین کنند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید؛ توصیه می کنیم حتماً پیش از تهیه و مصرف این مکمل ها با پزشکتان مشورت کنید و اجازه دهید پزشک با بررسی سطح چربی خون در مورد دوز مصرف شما تصمیم گیری کند.
8- مصرف مکمل های امگا سه برای کودکان ممنوع است مگر این که تحت نظارت پزشک متخصص باشد.
+3
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  ensanam arezoost - خارگ، ایران
  فکر کنم روغن کنجد خالص اگر از همه اینها بهتر نباشد پایین تر هم نیست، عالیه
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.