سایه یگان ویژه روی سر ورزشگاه‌های کشور

ایران وایر , رضا خادمی
 شاید دوباره از خودتان بپرسید که آیا قرار است بازهم مقابل ورودی‌ ورزشگاه‌ها با سیل نیروهای امنیتی مواجه شویم؟ هیچ بعید نیست؛ دو هفته از افزایش نیروهای امنیتی در ورزشگاه‌ها می‌گذرد. نه سازمان لیگ و نه فدراسیون فوتبال در قبال این حضور عجیب و دور از انتظار نیروهای امنیتی در ورزشگاه‌ها واکنشی نشان نداده‌اند اما «رضا حسنی خو»، مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان در مورد آن توضیح داده است: «با توجه به اقدامات تروریستی اخیر در اروپا و خاورمیانه، ضریب امنیت در ورزشگاه‌ها را افزایش دادیم.»
 
حدود دو هفته‌ای می‌شود که فضای کلان‌شهرهایی مانند تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و اهواز کمی تغییر کرده است. همه‌چیز از بعد از حملات تروریستی در پاریس آغاز شد. متروها، مراکز خرید و مناطق پر رفت‌وآمد، به ویژه در پایتخت لبریز از نیروهای امنیتی شده است.
 
«حسین ساجدی‌نیا»، رییس پلیس پایتخت به «ایسنا» گفته است: «حضور پلیس در سطح شهر باید سبب ایجاد آرامش و احساس امنیت در شهروندان شود و روزهای اخیر نیز پلیس برای مقابله با هر نوع تهدید احتمالی در سطح تهران تمرینی عملیاتی را آغاز کرده است.»
 
ساجدی نیا البته مدعی شده که این فقط یک «تمرین» است: «در این تمرین عملیاتی، نیروهای یگان ویژه، یگان امداد، واحدهای ۱۱۰، نیروهای نامحسوس زن و مرد، تیم‌های چک و خنثی‌سازی بمب و... حضور دارند.»
 
اما به نظر نمی‌رسد همه چیز فقط یک تمرین باشد؛ مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان بعد از حملات تروریستی به پاریس به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفت: «ورزشگاه‌های ایران از امنیت بالایی برخوردار هستند و مسابقات در کمال امنیت و آرامش برگزار می‌شوند.»
 
در وزارت ورزش و جوانان حرف از یک تهدید شفاهی (البته غیرموثق) وجود دارد؛ انجام فعالیت‌های تروریستی در ورزشگاه‌ها. هرچند هرگز در ورزشگاه‌های ایران به جز در روزهایی که مقامات بلندپایه کشوری قصد ورود به آن ها را دارند، از گیت‌های بررسی استفاده نمی‌شود اما همواره تماشاگرانی که می‌خواهند وارد ورزشگاه شوند، به بهانه وارد نکردن ترقه و نارنجک‌های دست‌ساز مورد بازرسی قرار می‌گیرند.
 
سال‌ها است که در تمامی ورزشگاه‌های دنیا تماشاگرانی که قصد ورود به ورزشگاه‌ها (به ویژه در لیگ‌های اروپایی و رقابت‌های بین‌المللی مانند «جام جهانی» یا «جام ملت‌ها») را دارند باید مورد بازرسی دقیق بدنی قرار بگیرند. اما این اتفاق در ایران درست از زمانی شروع شد که بحث تهدیدهای گروه تروریستی «داعش» به راه افتاد.
 
حالا دو هفته از روزهایی که تک‌تک تماشاگران برای ورود به ورزشگاه‌ها باید مورد بازرسی دقیق قرار بگیرند، می‌گذرد. نیروهای یگان ویژه نیز در ورزشگاه‌ها حضور دارند و این حضور در تهران معنی پررنگ‌تری می‌گیرد.  در ورزشگاه آزادی (به‌عنوان مهم‌ترین ورزشگاه کشور) یگان ویژه غرب استان تهران مسوولیت امنیت و حفاظت فیزیکی ورزشگاه را بر عهده دارد.

درحالی‌که تا امروز هرگز بیش از ۱۵۰ نیروی یگان ویژه مسوولیت حضور در این ورزشگاه را نداشته است، خبرگزاری ایسنا روز سیزدهم آذرماه نوشت: «حدود ۶۰۰ نیروی یگان ویژه نیروی انتظامی در اواسط بازی پرسپولیس و استقلال اهواز به ورزشگاه آزادی آمدند و در جایگاه ویژه نشستند.»
 
این نیروها پیش از آغاز بازی، در ضلع جنوبی، شرقی و غربی ورزشگاه مستقر بودند. همین طور برای اولین بار اتوبوس حامل بازیکنان از سوی نیروی انتظامی اسکورت شد.
 
مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان که یکی از مهم‌ترین عوامل در تشدید فضای امنیتی ورزشگاه‌های کشور است، در مورد چرایی تغییر سیمای ورزشگاه‌های کشور به خبرگزاری «ایرنا» گفته بود: «با توجه به حملات تروریستی که اخیراً در فرانسه رخ داد و مشکلاتی که در همین زمینه در کشورهای نظیر آلمان و انگلیس ایجادشده، ضریب امنیت در ورزشگاه‌ها را بیش از پیش افزایش داده‌ایم. به همت عزیزان فعال در وزارت اطلاعات و دستگاه‌های امنیتی و نظامی، وضعیت کشور و مسابقات ورزشی در آرامش و امنیت کامل است و هیچ تهدید یا خبر خاصی در مورد بمب‌گذاری و حملات تروریستی وجود ندارد. جمهوری اسلامی ایران به خاطر اقتدار و استقلال و عقاید مذهبی همیشه خاری بوده در چشم دشمنان و گروه‌های تروریستی مختلف که با توجه به این مساله، هیچ‌گاه نباید از خطر این گروه‌ها غافل بود. دقت‌های لازم را پیش‌بینی کرده و با حساسیت بیش تری امنیت را برای هواداران و اهالی فوتبال ایجاد خواهیم کرد.»
 
این فقط یک تصمیم از سوی سردار اسبق سپاه که هم اکنون در وزارت ورزش و جوانان مدیرکل حراست شده، نیست. حسین ساجدی نیا می‌گوید: «این اقدامات و تمرین‌های ضد تروریستی تا زمانی که لازم باشد، ادامه می‌یابد اما این به این معنا نیست که اتفاقی در پایتخت رخ داده باشد بلکه تهران در امنیت کامل است.»
 
در عین حال، این جمله مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان کلید حل یک معما است: «هیچ‌گاه نباید از خطر این گروه‌ها غافل بود. دقت‌های لازم را پیش بینی کرده و با حساسیت بیش تری امنیت را برای هواداران و اهالی فوتبال ایجاد خواهیم کرد.»
 
به نظر می‌رسد تهدیدهای شفاهی گروه‌های تروریستی در ورزشگاه‌ها و هم چنین معابر اصلی پایتخت موردتوجه نیروهای امنیتی قرارگرفته است و هم چنان می‌توان حضور این نیروهای امنیتی در ورزشگاه‌های کشور را پیش بینی کرد. این هفته در کرج، تبریز و در تهران شاهد حضور جدی نیروهای امنیتی در ورزشگاه‌های کشور خواهیم بود
+21
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  کشور نظامی . همه چیزش باید نظامی هم باشد .فردا درمغازه ها وخانه هاهم شاهد خواهیم بود
  20
  24
  یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران
  این نا مردها به اسم داعش مملکت رو از ترس بیداری مردم نظامی کردند و حملات تروریستی دستاویز مسخره ایست که بین سردمداران متداول شده , ولی‌ یک نشان دیگه هم داره این نظامی شدن , که این احمق‌ها نمیدونند و آن اتمام عمر رژیم ضد مردمی و دزد است !!
  8
  14
  یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  جناب خان - لیدز، انگلستان
  با درود ؛ به سلامتی‌ جمهوری اسلامی در راه قدم گذاری جای پای کره شمالی می‌باشد،
  7
  18
  یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مترلینگ - منچستر، انگلستان
  از جانب ما مردم که خیالشون راحته نایی واسه اعتراض نیست ولی از شر داعش ترس دارن که خرابکاری نکنه اینا نیرو هاشون رو واسه مبارزه با بی حجابی و داعش مصرف میکنند ولاغیر چون تمام مشکلات مملکت فقط و فقط به همینا گره خورده همه چی ارومه وای چقدر خوشبختیم
  2
  15
  یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  سایه شوم و سیاه این مزدوران همه جای کشور را احاطه کرده. مزدوران انگل صفت جنایتکار
  3
  7
  یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.