انتقاد بی‌سابقه یک امام جمعه از کی‌روش

ایسنا : حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی رهبر - امام جمعه موقت اصفهان - در یک گفت‌وگوی متفاوت، به چند سوال فوتبالی پاسخ داد.
به گزارش ایسنا ، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی رهبر جدیدترین منتقد کارلوس کی‌روش است.
امام جمعه موقت اصفهان که البته می‌گوید خیلی اهل فوتبال دیدن نیست، اعتقاد دارد جوان‌های کشوری که می‌توانند پهپاد آمریکایی را از آسمان پایین بکشند و مشابه‌سازی کنند، برای هدایت تیم ملی کشورشان نیازی ندارند که سالی میلیاردها تومان هزینه کنند.
شما در دل حرف‌های سیاسی‌تان با بچه‌های خبرآنلاین، از کارلوس کی‌روش هم انتقاد کرده بودید. برایمان جالب بود که یک امام جماعت سرشناس و یک روحانی که سال‌ها نماینده مجلس بوده، این‌قدر مسائلی مثل فوتبال و تیم ملی را پیگیری می‌کند.فوتبال و ورزش کلاً امر پسندیده و خوبی است. حتی حضرت رسول هم به ورزش توجه ویژه‌ای داشتند. ایشان از جایی رد می‌شدند و دیدند چند جوان در حال ورزش کردن هستند. به آن جوان‌ها گفتند می‌خواهید به شما بگویم قوی‌ترین شماها کدامتان است و فرمودند قوی‌ترین شما کسی است که بر هوای نفسش غلبه کند. نفرمودند که کار بدی می‌کنید، فرمودند همین‌طور که جسمتان را قوی می‌کنید، باید روحتان را هم قوی کنید. ورزش باید در کشور ما ارزشی باشد.
یعنی اعتقاد دارید این‌طور نیست؟نه؛ اتفاقاً خیلی جاها دیدیم که بچه‌های ورزشکار قهرمان ما اعتقاداتشان را به نمایش گذاشتند و باعث افتخار شدند. سجده‌های شکری که بعد از موفقیت به‌جا آوردند، نام‌های متبرکی که روی پیراهن‌هایشان نوشتند و به زمین‌های مسابقه رفتند یا ذکر ائمه‌ای که قبل از مسابقاتشان فریاد کردند، همه نشانه‌هایی از ارزش‌های بچه‌های ورزشکار ماست، اما بحث مدیریت هم مهم است. اینکه مدیریت ورزش ما جوان‌های قهرمانمان را به سوی ارزش‌ها سوق بدهد و این حاشیه‌هایی که می‌شنویم را به شکلی کم کنند. این خواسته اساسی ماست.
شما به حضور کارلوس کی‌روش در مقام سرمربی تیم ملی انتقاد داشتید؟ببینید درباره کارلوس کی‌روش، شنیده‌های من هم در همین حدی است که خود شما رسانه‌ها می‌نویسید یا در روزنامه‌ها می‌خوانیم. من شنیدم که ایشان سالی یک میلیارد تومان حقوق می‌گیرد.
البته کارلوس کی‌روش قراردادش سالانه حدود 5.5 میلیارد تومان است. یک میلیارد را بازیکن‌های معمولی لیگ برتری می‌گیرند!من می‌خواهم بدانم آیا واقعاً نیاز است که ما چنین هزینه‌ای برای داشتن این مربی بپردازیم؟ آیا ضرورت دارد حضور چنین مربی گرانی؟ آیا ما در کشور خودمان نمی‌توانیم از دانش و فن مربیان و پیشکسوتان خودمان استفاده کنیم؟ بچه‌های ما که رفته‌اند دل اتم را شکافته‌اند، آن دستگاه‌ها را ساختند، نمی‌توانند فوتبال را یاد بدهند؟ مثل اصفهان ما که چند وقت قبل رفته بودند چند مهندس از خارج آورده بودند که ببینند برای گاوخونی چه کار کنند. من در نماز جمعه اصفهان گفتم واقعا شرم آور است که ما پهپاد آمریکایی را از هوا می کشیم پایین و مشابه اش را می سازیم اما رفتیم از فرنگ کارشناس اوردیم که فکری به حال گاوخونی بکند! واقعا ما نمی توانیم از خودمان داشته باشیم.
پس شما اساساً با استفاده از مربی خارجی مخالفید. چطور است که در اصفهان و با استفاده از مربیان خارجی در تیم‌های این شهر مخالفت نکردید؟دلیل نمی‌شود چون در شهر ما این کار را انجام می‌دهند هم کارشان درست باشد یا موفقیتی اگر بدست آمده را نشود با مربی ایرانی تکرار کرد. من با همان هم مخالفم. ما چرا باید همه‌اش چشممان به خارجی‌ها باشد؟ آن هم با این پول‌های کلان! حالا یک مرحله و یکبار استفاده کردیم، تمام شد، بعدش باید از تجربه این مربی‌ها استفاده کنیم و مربی خوب خودمان را روی کار بیاوریم. بالاخره باید مربی‌های خودمان هم آبدیده بشوند. اینکه چشممان به این باشد تا مربی خارجی مثل کی‌روش بیاید و کمکمان کند هم نوعی غرب‌زدگی و بیگانه‌زدگی است!
ولی مشکل این است که ما نیاز به دانش علمی داریم. دانش علمی روز فوتبال به فوتبالمان تزریق نشده.خب تزریق بکنیم، تولید علم بکنیم! در 37 سال گذشته ما این همه کار کردیم. در این جند سال اخیر که ماشاءالله همچین شق‌القمری هم نداشتیم! در فوتبالمان هم شق‌القمری نداشتیم، تازه این همه هم پول برایش خرج کردیم. ما باید بر خودمان تکیه کنیم، همان‌طور که بدن باید خودش خودش را بسازد و با ماساژ رو نمی‌آید، برای ورزش و فوتبالمان هم باید خودمان مشکلش را حل کنیم. امیرالمؤمنین فرموده بیماری‌هایتان را خودتان باید درمان کنید. حالا درباره فوتبال هم یکسال یا دو سال شاید مربی خارجی آوردید اما بعدش باید روی پای خودمان بایستیم.
حرف‌های شما درست، اما چرا با همه این انتقادهایی که به کارلوس کی‌روش دارید، مردم او را به مربی‌های سنتی فوتبال ایران ترجیح می‌دهند؟این‌ها فقط شایعه و فضاسازی و جو است. ما اگر آمدیم چهار مربی خوب درست کردیم که درخشیدند، می‌بینیم که موفق بودیم. کشتی‌گیرهای ما را چه کسانی ساختند؟ این‌ها مگر بچه ایران نیستند؟ پس در فوتبال هم می‌توانیم. ما باید با مربی‌های خودمان، فوتبالمان را بسازیم. مثل همه دستاوردهای بزرگ دیگری که در کشور داشتیم.
مثل هسته‌ای‌مان، مثل پهپادمان. باید چشم امیدمان را از خارجی‌ها بگیریم. امیدمان را باید بکنیم. نمی‌گویم مطلق‌ باشد ولی باید بسازیم و الگو بگیریم. ما تابع جمع نیستیم که بگویند کی‌روش را دوست داریم پس او باید بماند! این‌ها شایعست و جوسازی. ما تابع جمع نباید باشیم.
حاج آقا شما اصلاً فوتبال می‌بینید؟ یعنی بازی‌های تیم ملی را قبل و بعد از آمدن کارلوس کی‌روش تماشا کرده‌اید؟والله به عنوان اینکه وقت بگذارم و پیگیرش باشم از اول تا آخر، نه. ولی در حدی که نتیجه‌ها را بدانم، پیگیرش هستم. ولی وقتی بچه‌ها می‌نشینند و می‌بینند، من هم یک نگاهی می‌کنم.
آخرین باری که یک بازی تیم ملی را دیدید کی بوده؟من عشق و علاقه‌ای به این کار ندارم. من میزم گوشه‌ای از اتاق است. بچه‌ها سمت دیگر تلویزیون می‌بینند، گاهی می‌پرسم، می‌گویم کی برنده شد؟ می‌گویند بچه‌های ایران، من هم خوشحال می‌شوم.
بچه‌ها و نوه‌ها چطور؟بله آنها می‌بینند.
نظر آنها را درباره کی‌روش نمی‌دانید؟بعید می‌دانم آنها خیلی حساسیتی داشته باشند. من می‌گویم این حساسیت را از روی افراد خارجی برداریم.
+7
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  وقتی قرار باشه چکیده انتقادات از کیروش توسط رسانه های معلوم الحال از دهان یک ملا خارج بشه معلومه که ماحصلی جز تبلیغ برای کیروش خروجی دیگری نخواهد داشت. این هم یک مدل تبلیغات دیگر برای کیروش! هر فوتبال شناس حتی خردسالی هم میدونه درد فوتبال ما ریشه ای است و اگر قرار به تزریق علم به فوتبال باشه باید در جایی که شخصیت فوتبالی شکل میگیره آن را خرج کرد. بعنوان مثال مدارس فوتبال. آخه در مقطع ملی جایی که دیگه مربی مسئولیتی در قبال یک بغل پا ساده یا استپ سینه نداره چه علمی باید تزریق بشه؟ مثلا امروز مربی می خواهد سیستم 2-4-4 ساده در تیم ملی پیاده کنه و زمان حمله به 3-3-4 تغییر بده و زمان دفاع فرم دیگه ای بگیره. باید بره بازیکن درس بده؟ حالا گیریم زمان گذاشت و درس داد چه پیشرفتی در زمینه فوتبال بدست میاریم؟ باز هم به رده ملی بازیکنی تزریق میشه که نیاز به درس داره و این میشه دور باطل. پس بس کنید این سیاه نمایی ها را. ما هیچ تزریق علم فوتبالی نداریم و همه اینها بهانه و تبلیغات است و بس! یک عده این وسط دنبال راهکار برای ورود مربیان خارجی به باشگاه ها هستند و کیروش هم علمدار این موضوع بود.
  8
  3
  شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  مردم که یواش یواش پخته تبلیغات رسانه ها شدند مربی ایرانی را پس میزنند و خواهان حضور مربیان خارجی در باشگاه ها میشن و دوباره بر میگردیم به دوران گذشته و مربی وطنی را سوخت میکنیم و دوباره پس از چند سال یک عده روشنفکرنما مثل فردوسی پور میان میگن ما چرا خودکفا نیستیم؟ حالا مربی خارجی را بیرون کنیم و داخلی بیاریم. دورباطلی که همیشه در این مملکت زده میشه و بازهم پیشرفتی نمی کنیم که هیچ تجربه ای هم کسب نمی کنیم. ماجرای کوچ بازیکنان به کشورهای حوزه خلیج فارس را بیاد بیاورید! چند دور باطل زدیم؟ هنوز هم داریم میزنیم. مربیان هم عینا همون داستان را دارند. فقط این وسط یک عده که میافتن دنبال دلالی و آوردن مربی خارجی سود میبرن و درصد میگیرن. گور بابای فوتبال!
  10
  3
  شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  اسداله میرزا - کلن، آلمان
  اگه این آخوندو بشمر سه‌ تو فیفا به عنوان جانشین سب بلاتر استخدام نکنین نامردین بخدا ، به مولا نامردین !!
  2
  9
  شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  خر چه داند معنیه نقل و نبات .
  0
  12
  شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان
  درامد سالانه یه ادم درپیت زپرتی مثل جنابعالی کمتراز۵۰ میلیارد در سال نیست ٬اونقت گیردادی به حقوق مربی تیم ملی ؟ شماها اگه چاره داشته باشید فوتبال رو مثل قوانین داعش حروم اعلام میکنید .
  1
  7
  شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  amu7299 - دبی ، امارات متحده عربی
  من یادم میاد حدود 16 سال قبل که ایران بودم هر امام جمعه برای هر نماز یک میلیون تومن حقوق میگرفت حالا دیگه هر کدوم از این آخوندهای 5 زاری کلی محافظ و پاسدار دورشون بودند بماند ان زمان حقوق کارمندها با طرح هماهنگ پرداخت نزدیک 30 هزارتومن بود حالا حساب کنید در طی یک سال که تقریبا 52 هفته است ان زمان حداقل 52 میلیون میگرفتند در سال تازه این مال آخوند پیزوریها بود که کاری جز نماز خوندن نمیکردند حالا انهایی که سروشون تو آغولهای دیگه مثل مجلس و فلان بنیاد بود بماند به نظر من اگر آقای کیروش بره خمس و زکات حقوقشو بده به اینها دیگه اینها چشم به پولش ندارند تازه دعا میکنند بیشتر هم بهش بدن چون سهم انها هم بیشتر میشه
  0
  1
  شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.