والیبال،زبان عربی و «داعش»؛زندگی دوگانه یک دختر روس

واروارا کارائولوا (وسط) با پدر و مادرش رادیو فردا : واروارا کارائولوا که هفته پیش بیست ساله شد، اکنون پشت میله‌های زندان برای اندیشیدن به آینده خود و احتمالا سپری کردن ده سال حبس، فرصت زیادی خواهد داشت.
 
او دانشجوی رشته فلسفه در دانشگاه دولتی مسکو است و در ماههای اخیر به نماد برجسته‌ای از خطر گروههای جهادی برای جامعه روسیه بدل شده است. او چندی پیش به اتهام ارتباط با گروه «حکومت اسلامی» یا  داعش بازداشت شد و پس از مدتی بازجویی به زندان لفورتف مخصوص زندانیان امنیتی و خطرناک منتقل شده است.
 
به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، او چند ماه پیش توسط نیروهای امنیتی ترکیه در مرز سوریه بازداشت و به روسیه بازگردانده شد. مقامات قضایی روسیه می‌گویند او قصد داشته به گروه «خلافت اسلامی» بپیوندد. اما وکیل مدافع او این اتهام را رد می‌کند.
 
پاول کارائولف پدر واروارا تاکید می‌کند بعید است که دختر باهوش و کنجکاو او قصد پیوستن به «حکومت اسلامی» را داشته ولی اذعان دارد که قبل از سفر به ترکیه دخترش زندگی دوگانه‌ای داشت که برای فرزند یک خانواده طبقه متوسط روسیه عجیب بود.
 
او می‌گوید: «او با لباس‌های معمولی یک دختر دانشجو مثل شلوار جین و تی شرت از خانه می‌رفت ولی در دانشگاه لباس خود را عوض می‌کرد و پیراهن‌های بلند و روسری می‌پوشید که حجاب متداول دختران مسلمان است.»
 
پاول کارائوف در مصاحبه‌ای با رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت دلیل بازداشت دخترش در ماه اکتبر این بود که او حاضر نشد به شیوه‌ای که اداره امنیت فدرال روسیه می‌خواست برای ردیابی و بازداشت افرادی که او را به این افکار جلب کرده بودند همکاری کند.
 
اظهارات پدر واروارا به پرونده این دختر جوان روس، که نمونه‌ای از تاثیر پذیری از تبلیغات گروه داعش هزاران کیلومتر دور‌تر از منطقه فعالیت آن است، اهمیت و جنبه‌های تازه‌ای داده است.
 
واروارا در ماه مه همراه تعداد دیگری از دختران که ظاهرا قصد داشتند به گروه داعش بپیوندند در ترکیه بازداشت شد. پدرش به ترکیه رفت و او را به روسیه بازگرداند. در آن مقطع دستگاههای امنیتی و قضایی روسیه علیه او پرونده‌ای تشکیل ندادند.

اما پدر و مادر واروارا متوجه شدند که دخترشان به مدت شش ماه قبل از رفتن به سوریه یک زندگی دوگانه و مخفیانه داشت.

واروارا علاوه بر یک دانشجوی خوب، دختر ورزشکاری بود که در مسابقات والیبال و تمرین‌های کشتی شرکت می‌کرد. او تحصیلات خود را در آمریکا شروع کرد چون خانواده‌اش مدتی ساکن آن کشور بودند.
 
پدرش می‌گوید که این اواخر واروارا به فراگرفتن زبان عربی علاقه نشان داد ولی این مسئله باعث تعجب او نشد.
 
او می‌افزاید: «واروارا همیشه در زمینه تحصیل پیشرفت خوبی داشت و به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی کاملا مسلط است. بنابراین فرا گرفتن زبان‌های خارجی را بخشی از علاقه ویژه او به فرهنگ‌های دیگر می‌دانستیم و حتی او را تشویق می‌کردیم.»
 
پس از بازگشت خانواده به روسیه واروارا اذعان کرد که به شکل آنلاین با مردی ۲۵ ساله که خود را ولادیسلاو و اهل کازان، مرکز جمهوری مسلمان نشین تاتارستان معرفی می‌کند، رابطه دارد.
 
پدرش می‌گوید واروارا و این مرد حداقل سه سال در تماس بوده و در این مدت موضوع گفتگوهای آن‌ها از ورزش و موسیقی مورد علاقه دو طرف به بحث در مورد مسائل مربوط به اسلام کشیده شد.
 
به گفته او واروارا حتی پس از چند سال تماس دقیقا نمی‌دانست ولادیسلاو کجا زندگی می‌کند. آن‌ها هیچگاه تماس تلفنی و یا اسکایپ نداشتند و تنها روش تماس ارسال و دریافت‌ای میل بود.
 
به اعتقاد پدر واروارا همین فرد جزییات و روش سفر به ترکیه را در اختیار دخترش قرار داده است. او می‌گوید: «واروارا توضیحات بسیار دقیقی در مورد سفرش دریافت کرد و حتی شماره پلاک ماشینی را که قرار بود او را به مرز سوریه ببرد می‌دانست.»

به گفته او دخترش کورکورانه از احساسات خود تبعیت می‌کرد، احساساتی که واروارا بعد‌ها آن را یک «عشق آتشین» توصیف کرده است.
مادر واروارا نیز می‌گوید دخترش حتی پس از بازگشت به روسیه نوعی «وابستگی عاطفی» به این فرد پیدا کرده بود و از اعمال و رفتار خود آگاهی نداشت.

به گفته والدینش واروارا پس از بازگشت به روسیه تحت معالجه و آزمایش‌های روحی- روانی قرار گرفت.
پدر واروارا می‌گوید دخترش تمامی ارتباطات خود با این فرد که قصد داشت او را به گروه داعش جذب کند در اختیار نهادهای امنیتی روسیه قرار داده و با آن‌ها کاملا همکاری کرده است. به گفته او دخترش زیر نظر ماموران امنیتی به تماس با این فرد ادامه داد تا دستگاههای امنیتی بتوانند رد او را پیدا کنند.
 
او می‌افزاید: «من با این همکاری کاملا موافق بودم و می‌خواستم دستگاههای امنیتی کشور همه اطلاعات لازم را به دست بیاورند و از فعالیت عوامل گروههای جهادی برای جذب جوانان روسیه جلوگیری کنند.»

به گفته والدین واروارا او به ماموران امنیتی گفته بود که این همکاری برای او سخت است چون هنوز هم به این فرد که فقط روی اینترنت وجود خارجی داشت، به شدت وابستگی دارد.
 
پدرش می‌گوید واروارا در ماه سپتامبر استفاده از اینترنت را متوقف کرد و حتی موبایل هوشمند خود را کنار گذاشت و از یک تلفن قدیمی استفاده می‌کرد.

یک ماه بعد، در ماه اکتبر، واروارا به اتهام ارتباط با افرادی که برای گروه داعش عضوگیری می‌کنند، بازداشت شد.
 
پدرش می‌گوید مخالفت واروارا با ادامه تماس با این افراد به شیوه مورد نظر نهادهای امنیتی باعث شد او را دستگیر کنند. او امیدوار است که با وجود بروز این مشکل در آینده نزدیک این سوء تفاهم برطرف شده و دختر را آزاد کنند.»
 
پدر واروارا می‌گوید که نه او و نه وکیل دخترش از زمان بازداشت نتوانسته‌اند با او ملاقات کنند و حق ندارند در زمینه تحقیقات اظهار نظر کنند.
 
رسانه‌های روسیه روز اول دسامبر گزارش دادند که درخواست مجدد وکیل مدافع برای ملاقات با واروارا در زندان توسط دستگاه قضایی رد شده است.

مادر و مادربزرگ واروارا برای حمایت از او به جلسه دادگاه آمدند ولی ماموران اجازه ندادند آن‌ها با واروارا صحبت کنند.
+28
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران
  چقدر احمق پیدا میشه.عشق ؟آتشین؟مجازی رد اینترنت.2زبانه و سابقه زندگی در /امریکا.دختر احمق فلسفه خوان خاک توسرت خوشی زده بود زیر شکمت
  0
  15
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.