واکنش ایران به اظهارات اردوغان درباره 'هشدار به روحانی'

حسین جابر انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور ترکیه، خواهان "پرهیز از ماجراجویی و مسئولیت‌پذیری در اتخاذ مواضع سیاسی" از سوی کشورهای همسایه شده است.
 
آقای جابر انصاری امروز جمعه ۱۳ آذر هشدار داد که ادامه سیاست‌ها و مواضعی که "خواسته یا ناخواسته منجر به حمایت از تروریسم در سوریه و عراق شده" باعث تشدید بحران در منطقه خواهد شد.
 
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه چند روز پیش با اشاره به ادعای روسیه درباره خرید نفت داعش از سوی ترکیه، گفته بود ادعاهای مشابهی هم در رسانه‌های ایران "درباره پسر و دختر او" مطرح شده است.
 
آقای اردوغان گفته است که در پی انتشار این اتهامات با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تماس گرفته، به صراحت این ادعاها را تکذیب کرده و از او پرسیده است "چطور یک مسلمان می‌تواند یک مسلمان دیگر را بدنام کند".
به گفته آقای اردوغان، رئیس جمهور ایران در توضیح انتشار این مطالب گفته است که در ایران آزادی مطبوعات وجود دارد، اما رئیس جمهور ترکیه در واکنش گفته "همه می‌دانند مطبوعات تا چه حد در ایران آزادی دارند".
آقای اردوغان مدعی شده است که بعد از هشدار او انتشار ادعاها علیه خانواده او در ایران متوقف شده است.
نامه به همسر اردوغان
روز چهارشنبه ۱۱ آذر (دوم دسامبر) نامه‌ای از یکی از نمایندگان مجلس ایران خطاب به امینه اردوغان، همسر رئیس جمهور ترکیه منتشر شد که در آن از "حمایت ترکیه" از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) انتقاد شده بود.
در آن نامه لاله افتخاری، نماینده مجلس ایران از "عکس یادگاری" بلال اردوغان، فرزند خانم اردوغان با "سرکردگان داعش" ابراز شگفتی کرده و خطاب به همسر رئیس جمهور ترکیه نوشته بود "خواهرم من و شما هر دو مادریم و این سکوت و بی‌تفاوتی از مادر بعید است."
 
اشاره خانم افتخاری به عکسی بود که بعضی رسانه‌های روسی و ایرانی منتشر کرده بودند که به گفته آنها فرزند رئیس جمهوری ترکیه را با رهبران گروه داعش در یک رستوران نشان می‌داد. هر چند رسانه‌های طرفدار رئیس جمهور ترکیه افراد همراه بلال اردوغان را "صاحبان رستوران" معرفی کردند.
 
امروز جمعه احمد امیرآبادی، نماینده دیگر مجلس ایران گفته است که اگر اظهارات رئیس جمهور ترکیه درباره "عقب‌نشینی" آقای روحانی در برابر هشدار آقای اردوغان درست باشد، "رئیس‌جمهور و دولتمردان ما باید پاسخگو باشند".
 
آقای امیرآبادی همچنین گفته است که اگر این اظهارات رئیس‌جمهور ترکیه دروغ است "باید شدیداً و با قدرت تمام توسط دولتمردان ما تکذیب شود".
 
در واکنشی که امروز از سخنگوی وزارت امور خارجه ایران منتشر شده، اظهارات آقای اردوغان تکذیب نشده است.
+41
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  رجبعلی فکر کنم حاضری بری یه دستمالی به پروستات علی‌ گدا بکشی تا شاید به پوتین سفارشتو بده تا از این مخمصه بیرون بیایی.
  12
  60
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  آقای اردک خان ! اتفاقا همه از آزادی مطبوعات و حدِ آن در رژیمِ دیکتاتوری شما نیز آگاهند. به جایِ سرک کشیدن در اوضاعِ ایران و عسکِ تمساح ریختن برایِ مطبوعاتِ ایران ، روزنامه نگارانِ مخالفِ خود را آزاد کنید. جدا ! از روزنامه‌ای که شما مسولینش را به خاطرِ افشا کردنِ ارتباطِ شما با داعش زندانی کردید چه خبر ؟ مردم ایران نیاز به وکیلی کثیف و دیکتاتور مثلِ تو ندارند . ارتباط با داعش را ماست مالی نکن.
  15
  58
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  farahnoush - ساری، ایران

  رسانه های ایران ان اندازه ازاد هستند که رسانه های ترکیه ازاد هستند ! روزنامه نگاران ایران مانند روزنامه نگاران ترک ازادی بیان دارند اما ازادی بعد از بیان ندارند ! مثل ان دو روزنامه نگار ترک که خردوغان به جرم افشای روابط ترکیه و داعش به زندان انداخته است ! البته من با حرف ایشان که مسلمان به مسلمان نباید تهمت بزند موافق هستم ! البته ای کاش ایشان به این مطلب زمان زدن تهمت به ایران و بشار أسد و حوثی هل می رسید ! اگر ایشون دهنش در برابر جنگ عربستان و ج ا در یمن می بست ! ج ا هم مطمئنا دهنش در برابر دعوا روسیه و ترکیه امروز بسته نگه داشته بود ! کسایی که امروز در روزنامه ها به شما و خانواده ات توهین می کنند تندرو ها و جبهه پایداری هستند که برای روحانی تره هم خرد نمی کنند ! چرا به خامنه ای ترک زنگ نزدی ؟! تا خامنه ای نگویید خفه کیهان و رجا نیوز دهن خود را نمی بندند ! این مسئله به روحانی ربطی ندارد !
  15
  47
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  alvares - زوریخ، سوییس
  اردق فکر کرده که هر کی‌ شاغله دیگر آدم سالمیست، از قیافه طرف میشه فهمید زیر سقف جگرکی پشم آلود با داعش و پسرش بلال دلالی هم می‌کند آن هم زیر نظر خود اردوغان، امرزه سیاست مدارها با کوچکترین سند می‌فهمند داستان چی‌ بوده، این که دیگه بحث نداره از روز رشنتره سر پوتین و می‌خواد کلاه بذاره، قدرت اول دنیا روسیه، فکر کرده همه بوقند مثل خودش،
  13
  21
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  گونوز - اکباتان، ایران
  اردوغان سگش شرف داره به چکمه! هرچی هست مواضع ثابتی داره حزب باد نیست، یه ضرب الامثل ترکی میگه "قوی گوتومه ییر إلییم بیلم سنه نه إلییم!" یعنی بذار جا پام سفت شه میدونم باهات چیکار کنم، شما هم یه کم صبر کنید غرب یه راه تنفسی واسه چکمه باز کنه اون وقت میبینید چی به روز ایران میاره
  28
  13
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  farahnoush - ساری، ایران
  بی بی سی فارسی رسانه سخنگو پان ترک و عرب که در تحریف تاریخ ایران ید طولانی از زمان پهلوی تا امروز دارد ! سخنگوی وزارت أمور خارجه ایران به خردوغان ادب و احترام متقابل در جواب توهین ایشان به روحانی پیشنهاد کرده است ! ( منبع صدای امریکا فارسی ) ! . خردوغان برو ادب یاد بگیر و از حمایت تروریست ها دست بردار ! بعد بیا پیش روحانی عرعر و التماس کن که وساطت تو رو پیش پوتین بکند !
  7
  21
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  ماندم چرا ایرانی های عاقل این جا کامنت خیلی کم می نویسند ، بیشتر عقده ای که بیمار روانی دارند و اسم طرف را هم حاضر نیستند درست بنویسند ادعای حقوق بشر را هم دارند
  16
  17
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد
  یکی باید به حاج حسن بگه که اگه تو وصله زنی برو در . خودتو وصله کن که تمام سرانش و اقا زاده هاش دزد و گانگستر تشریف دارن! احتیاج نیست سر تو کشور دیگه بکشی
  8
  10
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.