اولین پس لرزه آزادسازی قیمت‌ بلیت هواپیما/ تهران - مشهد ۴۰۰ هزار تومان

تسنیم : در حالی که کمتر از 48 ساعت از آزاد سازی قیمت‌ بلیط هواپیما می‌گذرد نرخ بلیط پرواز تهران - مشهد 400 هزار تومان شد.
 
 دوشنبه هفته جاری سازمان هواپیمایی کشوری از آزادسازی نرخ بلیط 170 پرواز داخلی خبر داد و اعلام کرد: این اقدام با هدف ایجاد رقابت بین شرکت‌های هواپیمایی داخلی با هدف ارتقا خدمات پروازی انجام شده است.
 
براساس ماده 163 قانون برنامه پنجم نرخ بلیط هواپیما باید در سال سوم این برنامه آزاد می‌شد. حال با چند سال تاخیر این برنامه با ابلاغ سازمان هواپیمایی کشوری اجرایی شد.
 
یکی از الزامات اجرایی شدن آزادسازی قیمت مسیرهای پروازی داخلی برابر بودن عرضه و تقاضا در این بخش است. اما با توجه به ناوگان فرسوده و ناکارآمد ناوگان هوایی کشور در حال حاضر عرضه و تقاضا در این بازار تناسبی ندارد و این مسئله باعث شده تا آزادسازی قیمت‌ها نه تنها باعث ایجاد رقابت بین شرکت‌های هواپیمایی نشود, بلکه افزایش سرسام آور بلیط را به دنبال داشته است به طوری هم اکنون بلیط پرواز تهران - مشهد مرز 400 هزار تومان را رد کرده است.
 
پیش از آزاد سازی قیمت ها در ایام اوج تقاضا بلیت پرواز تهران مشهد تا 95 هزار تومان هم به فروش می رسید.
 
به نظر می‌رسد آزادسازی قیمت بلیط هواپیما در زمان مناسبی انجام نشده است و متولیان و دست‌اندرکاران این بخش (حمل و نقل هوایی) بیشتر منافع ایرلاین‌های داخلی را مورد توجه قرار داده‌اند تا رضایت‌مندی مردم را.
 
لازم به ذکر است دستورالعمل رعایت حقوق مسافران چند ماهی است که از سوی سازمان هواپیمایی کشوری برای اجرا به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شده, اما با این وجود میزان تاخیرات پروازی همچنان روند صعودی به خود گرفته و نقطه جالب توجه این که ایرلاین‌ها حاضر به پرداخت جریمه‌های ناشی از تاخیر به مسافران نیستند.
 
پیش تر معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی گفته بود ایرلاین‌های ایرانی از این پس می‌توانند نرخ بلیت را با توجه به زمان پرواز، کم‌ یا پرتقاضا بودن و همچنین برند تعیین کنند.
 
وی در عین حال با بیان اینکه ایرلاین‌های داخلی می‌توانند در آزادسازی قیمت‌ها برای یک مسیر پروازی چند نرخ اعلام کنند، بر نظارت سازمان هواپیمایی کشوری بر روند آزادسازی قیمت‌ها تاکید کرد و افزود: سازمان هواپیمایی کشوری وظیفه برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در حوزه صنعت حمل و نقل هوایی را دارد و به طور قطع بر این روند نظارت خواهد کرد.
+45
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  هر قیمتی هم که باشه , واسه زیارت آقا امام رضا میارزه !
  196
  24
  ‌پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  omidvar4 - استکهلم، سوئد

  این احمقهای دزد چپاولگر ضد مردمی فقط و فقط فکر پرکردن جیب خودند بدون توجه به بهتر کردن امنیت و دادن خدمات بهتر به مسافران در ازای گران کردن و هر اعتراضی را با خشونت مذهبی وحشتناک و وحشیانه اسلامی جواب میدهند و رهبر ضد مردمی هم بخاطر اینکه خود در این راه منافعی دارد از هر گرانی غیر معقول دفاع میکند و معترضین را با رهاکردن سگهای سپاهیش سرکوب میکند. مرگ بر رژیم سرکوب و فشار. نابود با حکومت جمهوری اسلامی ایران.
  6
  78
  ‌پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  omidvar4 - استکهلم، سوئد:من نمیدونم چراکثافتکاری را پای رژیم میزارید؟این ملتی که من میبینم اگه بیلیط یک میلیون هم بشه و موتور آنهم غارغار کنه,بازهم سوارمیشن.ملت باید فکر علاج این مشنگی اش باشه,اره دادش.ولی این قیمت با این قارقارکهای پرنده برای خودکشی,خدائی,گرونه
  5
  62
  ‌پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  حیف و صد حیف که ملت ایران یک ملت متعهد و همبسته نیست وگرنه با سوار نشدن به این تابوتهای پرنده میتونستن قیمت این پرواز را به بیست هزار تومان برسانند! :o
  1
  55
  ‌پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  sarang6 - ژنو، سوییس

  اگه ملت همت کنن با هواپیما سفر نکنن ایرلاین ها خودبخود کوتاه میان ولی تجربه نشون داده مردم ما به هیچ نوع فشاری نه نمیگن که هیچی استقبالم می کنن.کلا فشار دوست داریم تو خونمونه...
  1
  50
  ‌پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  faramarz65 - تهران، ایران
  همه جای دنیا همینه .....زمان تعطیلات قیمت ها افزایش پیدا میکنه ؛ چیز عجیبی نیست . ولی امیدوارم که کیفیت و خدمات هم ارتقاء پیداکنه و هواپیماهای جدید و بروز بیارن .
  2
  5
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا
  این ملت دم دروازه ها زیادی معطل میشن، دولت باید یه فکری بکنه که کار مردم زودتر راه بیافته! (بدون شرح )!
  1
  5
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.