پاسخ یک جوان از انگلستان به نامه اخیر رهبر ایران

شراگیم زند
سلام...من مایکل هستم و از انگلستان برایتان نامه مینویسم... امروز عصر پستچی نامه ی شما را برای من آورد. در ابتدا تعجب کردم از اینکه رهبر ایران برای من نامه نوشته است. ولی بعد فهمیدم پستچی ما که اسمش پیتر است با من شوخی کرده و یک نسخه از نامه ی شما را که خطاب به جوانان اروپایی نوشته بودید را برای من پرینت گرفته و آورده. شاید اگر پیتر  این کار را نمیکرد من فرصت خواندن نامه ی شما را هیچوقت پیدا نمیکردم چون به هر حال این نامه ها در رسانه های ما زیاد منعکس نمیشود... به هر حال نامه ی شما را خواندم و حالا میخواهم برای شما جواب بنویسم به این امید که شاید در ایران هم پیتر نامه رسانی باشد که به شوخی این نامه را به دست شما برساند. من اسم شما را در اخبار زیاد شنیده بودم و خواندن نامه ی شما در عین حال که برایم سرگرم کننده بود اما چند سوال نیز برایم ایجاد کرد. شما در نامه تان از تروریسم اعلان بیزاری نموده اید و برخی مصادیق آن را برشمردید...در بخشی از نامه تان به اسرائیل اشاره کرده بودید و نوشته بودید که: « به گلوله بستن بانویی در وسط خیابان فقط به جرم اعتراض به سربازِ تا دندان مسلح، اگر تروریسم نیست پس چیست؟ »
من بعد از خواندن این بخش از نامه شما کنجکاو شدم و در یوتیوب واژه ی "گلوله خوردن دختر جوان به خاطر اعتراض" را سرچ کردم و راستش از چیزی که پیدا کردم هم شوکه شدم و هم کمی گیج شدم...آیا شما دختری به اسم "ندا" میشناسید؟ در توضیحات این فیلم در یوتیوب دقیقا همین چیزهایی که شما در نامه تان اشاره کرده بودید آمده بود، اما محل آن را به جای اسرائیل، تهران نوشته بود. به هر حال در نامه ی بعدیتان برایم در مورد این فیلم بنویسید چون واقعا کنجکاوم بدانم که چرا یک دختر جوان به خاطر اعتراض باید گلوله بخورد و بمیرد. من با شما در این مورد کاملا موافق هستم که چنین عملی از مصادیق تروریسم است و امیدوارم که مرتکبین آن به سزای خود رسیده باشند.
شما در ادامه به وضعیت فلسطینی ها اشاره کرده بودید که بر اثر شهرک سازی ها خانه ها و املاکشان در برابر چشمان اشکبار زنان و فرزندان ایشان ویران میشود و  پرسیده بودید  آیا در دنیای امروز قساوت دیگری را در این حجم و ابعاد و با این تداوم زمانی می‌شناسید؟ نمیدانم واقعا این سوال شما جنبه ی پرسشی دارد یا خیر...به هر حال اگر واقعا میخواهید بدانید من چیزهایی در مورد رفتار با اقلیتهای مذهبی در ایران شنیده ام...مثلا چیزهایی که در مورد برخورد با پیروان آئین بهایی در ایران میگویند اگر صحت داشته باشد باید بگویم پاسخ سوالتان مثبت است. البته شما رهبر ایران هستید و بهتر از من میدانید... در مورد بهائیان و وضعیت ایشان هم ممنون میشوم اگر اطلاعات موثقی دارید در نامه ی بعدی برای من بنویسید.
در نامه تان از پرخاشگری و بی بند و باری اخلاقی در فرهنگ ما انتقاد کرده بودید. راستش کسانی که من اینجا میشناسم همگی انسانهایی آرام و مهربان هستند و حتی در هنگام بروز  تصادفات هم معمولا مودب و خویشتندار هستند. احتمال میدهم شما تجربه ی بدی از سفر به کشورهای غربی داشته اید و من از این بابت متاسفم... برایم بنویسید که آخرین بار کی به غرب سفر کردید و چه اتفاقی افتاد؟ در مورد بی بند و باری راستش من متوجه منظور شما نشدم...در کشور ما روابط آزاد تا وقتی مبتنی بر احترام و نیاز و خواست دو طرف باشد مساله ای پذیرفته شده است و کسی را بابت آن بازخواست و یا قضاوت نمیکنند. ما در اینجا قوانین سختگیرانه ای در مورد زندگی خصوصی آدمها نداریم. یک مسلمان اینجا همانقدر آزاد است که کسی که به خدا باور ندارد و هر دوی اینها در کشور من مطابق فکر و سلیقه ی خود زندگی میکنند. مایلم بدانم در کشوری که شما رهبر آن هستید  اوضاع چطور است؟ در این مورد هم حتما برای من بنویسید.
در بخش دیگری از نامه تان پرسیده بودید چرا یک جوانی که در اروپا به دنیا آمده و بزرگ شده است باید به گروههایی مثل داعش بپیوندد و به اعمالی خشن و بی رحمانه دست بزند و نتیجه گرفته بودید که اینها ثمره ی زندگی در محیط فرهنگی ناسالم و پر ازخشونت غرب است... تا جایی که من میدانم درصد بسیار کمی از کسانی که در سوریه به داعش و سایر گروههای درگیر پیوسته اند از کشورهای غربی به آنجا رفته اند که تازه همانها هم تحت تاثیر تعلیمات و آموزه های بنیادگرایانه ی اسلامی جذب این گروه ها شده اند ...با فرمول شما از انجا که  بقیه ی کسانی که هر روز در سوریه و عراق مرتکب خشونت و جنایت میشوند همه ی عمر در محیط ها و کشورهای اسلامی زندگی کرده اند باید نتیجه گرفت که فرهنگ اسلامی فرهنگی ناسالم و پر از خشونت است. نمیدانم شاید هم جایی دارم اشتباه میکنم که خواهش میکنم در این صورت من را راهنمایی کنید.
خیلی حرف زدم...امیدوارم سرتان را درد نیاورده باشم...تجربه ی نامه نگاری با رهبر کشور ایران چیزی نبود که بخواهم ان را از دست بدهم. بی صبرانه منتظر پاسخ و نامه ی بعدی تان هستم.
راستی من این نامه را میدهم به پیتر...اینکه دیگر آن را چطور به دست شما میرساند را من نمیدانم. به هر حال پیتر حتما یک راهی پیدا میکند... مراقب خودتان باشید و سعی کنید بیشتر استراحت کرده و از زندگی لذت ببرید.
به امید دیدار...مایکل.
شفیلد – 2015/30/11
+428
رأی دهید
-62

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  کله پاچه سیرابی - قصر شیرین ، ایران

  بنده سالهای سال در اروپا و بخصوص انگلیس بودم و مطمئن باشید این نوشته یک فرد ایرانی است چونکه جوانهای انگلیسی علاقه زیادی به مزخرفات ما ندارند اصلا ایران و خاورمیانه واسشون بی معنی است حالا هی ایرانی ها چه در داخل و چه در خارج هی خودشیرینی کنید کسی اهمیت نمیده . ...آن کس که این نامه را نوشته
  73
  215
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  صد سال تنهایی - تهران، ایران

  رهبر گرانقدر تریاک اعلا دم دستشون بود یه چیزی از خودشون در وکردن...واقعا کسی حال داره نامه های ایشون رو بخونه؟؟؟ پدر ساقیه خوب بسوزه
  29
  177
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  united-iran - ملبورن، استرالیا

  یعنی کلا قهوه ای کرد صورت حضرت آقا را، این دیکتاتور هی نشسته توی اون بیتش فکر هم میکنه عقل کل تمام دنیا است، همه مردم دنیا را خر و احمق حساب میکنه و فقط این حضرت آقا است که همه چیز را میفهمد و از همه چیز سر در میاورد. تو نمیخواد جوانان غربی را ارشاد کنی همون تریاک با پیپت را بکش بسه.
  31
  159
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Liberte - ارومیه، ایران

  جواب مایکل خیلی خوب بود و به نکات برجسته ای اشاره کرده. ولی از عکسش معلومه که انگلیسی نیست، و احتمالا هندی الاصل است: مایکل ماهم رنگین پوست از آب در اومد! :(
  36
  91
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  agha-javad - تهران، ایران

  اینو هم مینوشتی چقدر بهت رأی دادند که رهبر ایرانیها بشی‌؟؟ شنیدم که رفسنجانی‌ و احمد خمینی رهبرت کردند و تو هم با زور تمام رهبریتت را حفظ کردی!
  21
  131
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  simairani - کاشان، ایران

  مایکل عزما نمی‌تونه از زندگیش لذت ببره و یک خواب راحت داشته باشه، قصه اون دختری که در خیابان کشته شد، برادرهای دو قولیه که اعدام شدند و مادرشان عزما رو نفرین میکرد، از همه اینها قدیمی‌تر اعدامهای سالهای پیش ، ترسِ از فردا و خشمِ مردم ایران زندگیش و سیاه کرده و جهنمش از الان شروع شده.از اون گذشته خودشو راحت به کوچه"علی‌ چپ"میزانه، پس منتظر جوابی‌ هم نباش.
  36
  88
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۲
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  پیتر عزیز بخدا میسپارمت . سعی کن سالم برگردی چون اداره پست به تو پستمن وظیفه شناس نیاز مبرم دارد.
  13
  78
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  mohsen_raja - تهران، ایران

  جواب نامه رو به پتروس فداکار برسون، اون راه رسوندن نامه به مقصد رو بلده. معظم له چشم انتظار جوابه!
  17
  51
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  babak azari - آتن ، یونان

  آورین. آورین.
  20
  74
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  پیتررررررررر زدی به رهبرمون ترررررررررررررررررر
  20
  104
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  92ارشام - لندن، انگلستان

  پاسخ هاش جالب بود و تازه به موارد دیگر اشاره نکرده بود که مثلا جوانان ایرانی بیشتر دچاراعتیادوبیکاری یافقروخشونت وچاقوکشی و...هستندیا دیگران؟!البته جوانان ایرانی نجیب وبزرگوار هستندوحکومت وشرایطش عرصه را برانها تنگ کرده است.
  13
  82
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  siavashomaha - ماربیا، اسپانیا

  حالا علی‌ تروریست یک غلطی کرد جوانهای غربی خودشون ببخشند و رو حسابه پیری این کثیف بگذارند
  12
  105
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران

  جواب رهبر بنامه شما:دلیل اینکه میگویم جوانان درغرب تربیت درستی ندارند,یک نمونه اش شماهستید.خانواده بشما نگفته جواب دادن ببزرگتر بی ادبی هست؟جوانان ما طوری تربیت اسلامی شده اند که درمقابل(بزرگتر)فقط باید گوش کنند واگر اعتراض کنند,دردانشگاه تعلیم و تربیت(اوین) باید ثبت نام کنند تا در دوره های مختلف آموزش لازم را ببینند و این دوره ها رایگان و دولت هزینه اش را میدهد. وچقدر مایل بودم شما هم یک دوره را در این دانشگاه بخرج ما می دیدید.اگر مایل بودید هزینه سفر را دفتر ما میپردازد.بامید دیدار
  6
  66
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران
  جوانهاى انگلیسى و جواب به نامه رهبرى!!!! مزخرف تمام عیار!! اون هم شفیلد . این نامه اصلا واقعیت نداره و یا توسط یک ایرانى نوشته شده .
  45
  30
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سعدی هستم - لندن، انگلستان

  [::کله پاچه سیرابی - ایوان ، ایران::]. این نامه طنز هست دوست عزیز و یک ایرانی هم اونو نوشته.در قسمت طنز سایت ایرانیان یو کی میتونی نوشته های بیشتری رو از این طنز نویس باهوش و دوست داشتنی ببینی
  9
  86
  ‌سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا

  [::freedom of the press - تهران، ایران::]. [::Liberte - تهران، ایران::]. [::کله پاچه سیرابی - ایوان ، ایران::]. بعضی (اکثر) کامنت ها رو مرغ پخته بخونه از خنده روده بر میشه! اینشتین ها، اسم «شراگیم زند» رو بعنوان نویسندهء این قطعه طنز بالای مطلب نمی بینین! بابا شما ها دیگه روی شرلوک هلمز رو سفید کردین!. پانوشت...«شرلوک هلمز» اسم من نیست!
  5
  43
  ‌چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا::]. متوجه شدم ،سرکار بودیم کمی. پیش میاد دیگه.مایکل ما موجود فرضی بود. :)
  6
  21
  ‌چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mahdi_n130 - منچستر، انگلستان
  پستچی ما که نامه های خودمون رو نمیاره ، دم پستچی شما گرم بخدا. یک دوستی دارم که داخل ایران خبرنگاره، چندوقت پیش از من پرسید که نظر انگلیسی ها در مورد مسایل هسته ای و تفاهم هستی 5+1 چیه! من در جواب گفتم که خیلی از انگلیسی ها اصلا نمیدونند ایران کجا هست، البته بیشواداش که زیاد هم هستند. ما ایرانی ها خودمون رو زیاد دست بالا گرفتیم.
  4
  18
  ‌چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  عموعقلی - پاریس، فرانسه
  آورین آورین آقا پیتر یدکمالله همول قالبون
  2
  12
  ‌چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  mehan71 - ویتنام، ویتنام
  ممنون فقط راستش اگه اول نامه ت بجای مایکل از انگلستان مثلا" میگفتی شمعون از اسرائیل بسیار باورپذیرتر بود !!
  5
  8
  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.