نامه تازه رهبر ایران به جوانان غرب؛ «تروریسم درد مشترک است»

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در نامه‌ای خطاب به «عموم جوانان در کشورهای غربی، تروریسم را «درد مشترک» دنیای اسلام و کشورهای غربی خوانده و در عین حال غرب را به تضاد سیاسی و برخورد دوگانه با تروریسم متهم کرده است.
 
این نامه که دومین نامه آیت‌الله خامنه‌ای به جوانان کشورهای غربی است، حدود یک سال پس از اولین نامه او خطاب به جوانان اروپا و آمریکا منتشر شده؛ نامه‌ای که رهبر ایران در بهمن ماه سال ۹۳، و پس از حمله به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو در پاریس نوشته بود. حمله‌ای که مسئولیت آن حمله را گروه حکومت اسلامی داعش بر عهده گرفت.
 
در نامه جدید رهبر جمهوری اسلامی روز هشتم آذرماه، در وب سایت حفظ و نشر آثار او انتشار یافته، انگیزه نوشتن این نامه، «حوادث تلخی که تروریسم کور در فرانسه رقم زد،» توصیف شده است.
 
آقای خامنه‌ای در نامه جدیدش از اینکه چنین رویدادهایی بستر گفت‌وگوی او با جوانان غرب را می‌سازد، ابراز تأسف کرده، اما افزوده است اگر این مسائل دردناک زمینه‌ای «برای همفکری و چاره اندیشی نشود، خسارت دو چندان خواهد شد.».
 
او افزوده است که به این علت جوانان را مورد خطاب قرار می‌دهد که تنها آنها می‌توانند با درس گرفتن از این رنج ها «سد بیراهه‌هایی شوند که غرب را به نقطه کنونی رسانده است».
 
آیت‌الله خامنه‌ای سپس ضمن همدردی با قربانیان چنین رویدادهایی، گفته است «هر کس که از محبت و انسانیت بهره‌ای برده باشد، از دیدن این صحنه‌ها متأثر و متألم میشود؛ چه در فرانسه رخ دهد، چه در فلسطین و عراق و لبنان و سوریه».
تروریسم؛ «درد مشترک»
رهبر جمهوری اسلامی تروریسم را «درد مشترک» دنیای اسلام و غرب خوانده، اما افزوده که درد و اضطرابی که حوادث اخیر در فرانسه ایجاد کرده، با رنجی که مردم عراق، یمن، سوریه، و افغانستان تحمل کرده‌اند دو تفاوت عمده دارد؛ «اول اینکه دنیای اسلام در ابعاد بسیار بزرگتر و خشن‌تر آنها را تجربه کرده و دوم اینکه برخی از قدرت‌های بزرگ همواره حامی این خشونت‌ها بوده‌اند».
 
او در ادامه، غرب را به تضاد سیاسی و برخورد دوگانه با تروریسم متهم کرده و برای نمونه گفته است که آمریکا خود القاعده، طالبان و دنباله‌های آن را ایجاد یا تقویت و تسلیح کرد و همچنین غرب متحد «حامیان آشکار و شناخته‌شده تروریسم تکفیری، علیرغم داشتن عقب‌مانده‌ترین نظام‌های سیاسی» است، «در حالی که پیشروترین و روشن‌ترین اندیشه‌های برخاسته از مردم‌سالاری‌های پویا در منطقه را سرکوب کرده و می‌کند».
 
آقای خامنه‌ای حمایت از اسرائیل را نیز مصداق دیگری از «برخورد دوگانه با تروریسم» خوانده و «تهاجم به کشورهای اسلامی» را هم نمونه دیگری از «منطق متناقض» غرب توصیف کرده است.
 
آیت‌الله خامنه‌ای پس از اشاره به این موارد، به جوانان غرب توصیه کرده که باید به عنوان اولین مرحله ایجاد امنیت و آرامش «این ذهنیت آلوده به تزویر» حاکمان خود را تغییر دهند و با این «اندیشه خشونت زا» مقابله کنند، چون این اندیشه در «سیاست‌های فرهنگی غرب رسوخ کرده و یک هجوم نرم و خاموش را سامان داده است».
 
او غرب را متهم کرده که می‌کوشد در کشورهای اسلامی «شبیه سازی فرهنگی» کند، اما افزوده است که به اعتقاد او، تحمیل چنین فرهنگی «خشونت خاموش» است.
 
آقای خامنه‌ای مؤلفه‌های اصلی فرهنگ غرب را «پرخاشگری و بی‌بندوباری اخلاقی» دانسته و گفته است که اهمیت و ارزش پیوند‌های فرهنگی را «انکار نمی‌کند» اما با تحمیل یک فرهنگ «ستیزه‌جو و مبتذل و معناگزیر» که به صورت محصولات هنری به جوانان در جهان اسلام عرضه می‌شود، مخالف است.
 
رهبر جمهوری اسلامی گروه‌هایی چون داعش را «زاییده این‌گونه وصلت‌های ناموفق با فرهنگ‌های وارداتی» دانسته و گفته است که مشکل «عقیدتی» نیست بلکه «تلاقی استعمار با یک تفکر افراطی و مطرود، آن‌هم در دل یک قبیله‌ی بدوی، بذر تندروی را در این منطقه کاشت».
 
او سپس مدعی شده که چگونه ممکن است از دل اسلام که «اخلاقی‌ترین و انسانی‌ترین» مکاتب جهان است، «زباله‌ای مثل داعش» بیرون بیاید؟
 
آقای خامنه‌ای «نابرابری‌ها و احیاناً تبعیض‌های قانونی و ساختاری» در جوامع غربی را نیز از علل دیگر پدید آمدن امثال داعش توصیف کرده است.
 
رهبر جمهوری اسلامی در پایان نامه خود به جوانان غرب گفته است که «اشتباه بزرگ در مبارزه با تروریسم، واکنش‌های عجولانه‌‌ای است که گسست‌های موجود را افزایش دهد».
 
او از جوانان غرب خواسته است تا «بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف‌بینی و استفاده از تجربه‌های ناگوار، بنیان‌های یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنند».
 
آیت الله خامنه‌ای در نامه قبلی خود در بهمن ماه سال ۹۳،نیز از جوانان اروپایی و آمریکایی خواسته بود تا درباره «انگیزه‌های سیاه‌نمایی گسترده» علیه اسلام «پرسش و کاوش» کنند و شناختی مستقیم و بی‌واسطه از این دین به دست آورند.
+14
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  فدای آقا - اودنسه، دانمارک

  براستی که این شخصیت یگانه؛ ولی بر حق و رهبر عظما؛ نصایحش نه تنها بومی؛ بلکه جهانی است.
  65
  14
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  Sam-Antwerpen - آنتورپن، بلژیک

  جمهوری اسلامی بدترین چهره‌ اسلام در دنیا از زمان صدر اسلام هست. دستور خمینی هندی برای گروگانگیری دیپلماتهای آمریکایی آغازی بود برای اسلام تندرو که کمترین ارزشی برای ارزشهای پذیرفته شده جهانی‌ مثل حق دیپلمات‌ها و. نداشت. بهتر بود خامنه‌ای با محکوم کردن این حملات اخیر پاریس حد اقل سعی‌ میکرد بعد از سالها تندروی چهره‌ مثبتی از ایران نشون بعده نه اینکه ادعای مظلومیت هم بکنه!. در ایران زنها رو به استادیوم راه نمیدان، کنسرتی که خانوم‌ها توش نوازنده باشن باید کنسل بشه، حق انتخاب پوشش نداری، ایران به خوبی مثال خوبیست که اسلام خوب نیست و هر کس بخواهد حماقت ایرانی‌‌ها رو در انتخاب حکومت اسلامی تکرار کنه به سرنوشتی مشابه ملت ایران دچار خواهد شد و باید قید آزادی رو بزنه!
  9
  48
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mohsen1000 - فرانکفورت، آلمان

  اقای خامنه ای شما ازضرورت مبارزه با تروریسم مینوسید اما خود شما از عناصر پرورش تروریسم در ایران وجهان هستید. شما که گوش به فرمان عناصر رد بالای سپاه پاسداران هستید و همچون عروسک خیمه شب بازی در دست انانید بترسید از عاقبت اعمال زشت و کثیف و کشتار مردم ایران و منطقه. شما ودیگر همراهانتان در این حکومت که بر درگاه شیطان سجده مینهید مردم را با نام خدا از خدا و دین محمد دور میگردانید. شما و همیارانتان بازوی شیطانید.
  6
  37
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  پدر سوخته چه غلطا! چرا نمیای اینجا موعظه کنی‌ که حضور شخصیتو ببینن تا بفهمن مردم ایران چه رنجی‌ میکشن.از اینترنت کافران استفاده میکنه و صحبت از اسلام می‌کنه.مگه ممد نگفته حرفاتو رو پوست حیوانات بنویس.اینترنت واسه ایرانی‌ها حرومه و در ایران سرعت نداره ولی واسه تو آزاده.
  7
  60
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  همسایه روبرو - مالمو، سوئد

  چی‌ به خودت میبینی‌ واسه همه حرف میزنی؟ یک نفر هم تو اروپا به خزعبلات تو گوش نمیده برو باغچه خودتو بیل بزن
  5
  37
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  خجالت اوره که یک جانی و یکی از بزرگترین سرکرده های تروریستها همچین نامه ای رو بنویسه کسی که ذره ای مخالفان خودش رو بر نمیتابه و در هرگوشه ی ایران چوبه ی دار رو برافروخته، داعش و حزب اللات لبنانی و اسرائیل همه اندیشه و تفکراتی از اعتقادات و فرهنگ هوچی گری شما را نشان میدهد. انگونه از عدالت حرف میزند که انگار میپنداری پیامبری جدید ظهور کرده، اما ببینم این شکم گشنه گدا برای ده دقیقه کارتون خوابی کرده و یا دخترش را در مقابل مبالغی ناچیز به هوسرانی همچون اخوندا فروخته،؟ کجای کاریم، ایا ما رو خواب فراگرفته و یا در عالمی واقعی زندگی میکنیم؟
  16
  44
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  رقص پرواز - پراگ، چک

  کاش نامه ات را با شرح حالی از آزادی های اعطایی توسط شما به جوانان ایرانی شروع میکردی، از خط قرمز های نظام، از آزادی در حق انتخاب پوشش، از بیکاری، از به فحشا کشیده شدن جوانان، از اعتیاد، از به زندان انداختن نخبگانی چون امید کوکبی، از لغو کنسرتها به دلیل حضور زنان و خیلی چیزهای دیگر که در ایران هست، ان موقع نامه ات تاثیر گذار تر خواهد بود. درد مشترک جوانان ایرانی امثال شماست!!!
  6
  42
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان

  از بسکی شیره‌ کشیده مثل ور وره جادو اراجیف میگه.رهبر الدنگ اول در باغ خودتو بیل بزن بیسواد روضه خوان ۵ زاری مسجد کرامت مشهد در زمان شاهنشاه آریامهر.
  7
  37
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  siavashomaha - ماربیا، اسپانیا
  درد مشترک ایران و دنیا خوده بی‌ شرفت
  3
  20
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  فدای آقا - اودنسه، دانمارک

  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. چندبار باید واست توضیح داد تا متوجه بشی؛ جربزش رو نداری که زنگ بزنی شبکه اهل بیت! یه سرچ بکن تو نت «جنایات مسلمانان» هر چی میاد: ترور؛ بمب‌گذاری؛ تجاوز؛ گریل انسان زنده؛ سربریدن و هزاران شیوه مختلف جنایت؛ فقط و فقط کار .... عمریها هست. شماها همون دراکولا هستین. این وسط اسم بدبخت رومانی الکی بد در رفته (آخه میگن دراکولا از اونجا میاد)؛ دراکولا همین ...عمریهای چلپاسه (سوسمار) خور هستید.
  17
  89
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  آره جوانهای اروپا میان به جلاد جوانهای ایرانی محل بدن. طرف خیلی رو داره. زندانهاش پر شده از دانشجوها تو مملکتش کسی جرات حرف زدن نداره بعد از درد مشترک میگه. خخخخ این خامنه ای دیکتاتور مایه عبرت هستش برای نسلهای آینده
  2
  17
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Compatriot - تورنتو، کانادا
  من نه‌‌ ازت خوشم میاد و نه‌‌ حاضرم نامه تو ببینم و یا بخونم. همینی که ملت ایران را بخاطر چند روز زمامداری بیشترت بدبخت کردی کافی‌ نیست. تو دیگه خیلی‌ وقیحی یه سوزن بخودت بزن و یه جوالدوز به دیگری!
  2
  21
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  حرفهایش در مورد برخورد دوگانه غرب با تروریسم کاملا درسته اما ننه من غریبم بازی نباید در آورد جمهوری اسلامی خودش یکی از عوامل گسترش تروریسم در خاورمیانه بوده
  11
  3
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  1irani - لندن، انگلستان
  باز نشه کردی نشستی پای منقل نامه نوشتی..تو خودت رییس تروریستای تو ایران هستی..یه ۲ بست دیگه اگه بیشتر بکشی میری تو چرت نامه هم نمی خواد بنویسی دیگه..
  2
  10
  یکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  کدوم جوونا ؟ اصلاٌ کسی ینجه باره تو میکنه که حالا بخواد بشینه پای حرفایه صد من یه غازت ؟. حرفایه تو فقط بینه استخون دور قاب چینات مهمه وگرنه برو جلو بوق بزن آغاااااااااااا
  1
  3
  دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  [::فدای آقا - اودنسه، دانمارک::]چند بار بهت بگم؟ تو لیاقت این رو هم نداری که مورد خطاب من باشی . این اخرین باره که دارم بهت توضیح میدم و بعد از این جواب ابلهان خاموشیست.
  9
  5
  دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران
  جوانان ایران تو و قیافه و نظرات و کرسی شعراتو به پروستاتشون هم نمیگیرن :) حالا دیگه جوانان غرب که خودت و نامه و ایل و تبارتو به ... اسب تک شاخ هم نمیگیرن ;)
  2
  1
  دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  فدای آقا - اودنسه، دانمارک
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. عمریا وقتی جواب ندارید میزنید جاده خاکی یا الفرار.
  2
  8
  دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.