'کودک تحت آموزش طالبان برای حمله انتحاری خود را به پلیس تسلیم کرد'

وزارت کشور افغانستان اعلام کرده است که یک کودک ۱۲ ساله که از سوی طالبان آموزش انتحاری دیده بود، از نزد این گروه فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی تسلیم کرده است.
 
براساس خبرنامه وزارت کشور افغانستان این کودک از ساکنان ولسوالی قیصار ولایت فاریاب است و به پلیس گفته‌ است که افراد طالبان او را از خانواده‌اش ۷۰۰ هزار افغانی خریدند و از چندی بدین سو با ۶ کودک دیگر که آنان نیز از خانواده‌های شان خریداری شده بودند، در نزد ملا قیوم، از فرماندهان طالبان در غورماچ بادغیس، به زور نگهداری شده و آموزش‌های تروریستی می‌دیده است.
 
خبرنامه وزارت کشور به نقل از این کودک می‌افزاید که طالبان از او و دیگر کودکان تحت آموزش‌ خود، می‌خواستند تا به نیروهای امنیتی و مقامات دولتی در این ولسوالی قیصار حمله انتحاری انجام دهند.
 
در خبرنامه آمده است که این کودک با خواست طالبان مخالف بوده و زمانی‌که فرصت برایش دست داده، از نزد آنها فرار کرده و در منطقه چهارشنبه‌بازار ولسوالی قیصار به نیروهای پلیس افغانستان پیوسته است.
اما گروه طالبان هنوز در مورد این کودک و ارتباط او با این گروه چیزی نگفته است.
 
سال گذشته پلیس مرزی افغانستان در هلمند دختر ده ساله‌ای را بازداشت کرد که گفته می‌شد قصد انجام حمله انتحاری به کاروان نیروهای پلیس را داشت.
 
در سال‌های گذشته سازمان‌های مدافع حقوق کودکان از استفاده از کودکان در حملات انتحاری ابراز نگرانی کرده بودند و از طالبان خواستند که در فعالیت‌های انتحاری و انفجارها از کودکان استفاده نکنند.
 
ملا اختر منصور، رهبر گروه طالبان نیز اخیرا از فرماندهان تحت فرمان خود خواست که از استخدام "نوجوانانی که ریش درنیاورده‌اند"، خودداری کنند.
 
او در پیام صوتی که یک ماه پیش منتشر کرد، از سن مشخصی برای عدم استخدام نوجوانان در دسته‌های شبه‌نظامی گروه طالبان صحبت نکرد، اما گفت که نوجوانانی که هنوز ریش درنیاورده‌اند، باید در مدارس آموزش ببینند یا در خدمت والدین خود باشند.
+87
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  چرا برق آ رفت ی - پاریس، فرانسه

  بعله، طالبان هم گفته: نوجوانانی که پش ندارند استفاده نکنند، و نوجوانان در اختیار خانواده و. به تحصیل ادامه دهند، خدایی اینم شد دین(راه و روش زندگی)؟؟؟ حتی خودِ این افراد بلند پایه تروریست ،وقتی تنها با خودشون فکر میکنن،و میدونن که زندگیه ابدی ندارن، ولی باز هم. ادامه این کارارو انجام میدن، برای من یه سوال همیشه مطرحِ، و اونم ،تو مخچه فندقی اینا چی میگذره؟؟؟
  0
  22
  شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.