فوزیه جهانبانی نوه محمدرضا پهلوی!

پارسینه : فوزیه جهانبانی / فرزند شهناز پهلوی و خسرو جهانبانی/شهنار پهلوی حاصل ازدواج محمدرضا پهلوی و فوزیه دختر پادشاه مصر است.

سپهبد امان‌الله جهانبانی (۱۳۵۳-۱۲۷۴) از صاحب‌منصبان دولت پهلوی بود. جهانبانی دوبار ازدواج کرد، حاصل این ازدواج‌ها نه فرزند بود. از جمله: نادر جهانبانی(سپهبد نادر جهانبانی در پی انقلاب تیرباران شد) و خسرو جهانبانی که با شهناز پهلوی ازدواج کرد.
 
یکی از دختران امان‌الله جهانبانی با محمود امان‌پور ازدواج کرد. امان‌پور پدر کریستین امان‌پور خبرنگار ای بی سی است.
 
شهناز پس از طلاق از اردشیر زاهدی به سوئیس رفت و در آن­جا با جوانی به اسم خسرو جهانبانی که در رشته نقاشی مشغول تحصیل بود، دلبستگی پیدا کرد شاه با این ازدواج کاملا مخالف بود؛ اما مخالفتهای او کاری از پیش نبرد و شهناز بیشتر پافشاری می‌کرد.
 
شاه از این خبر بر آشفت و برای اینکه مانع دیدار خسرو و شهناز شود، دستور داد او را به خدمت سربازی ببرند تا بین او و شهناز فاصله بیفتد.
 
در این مدت رفتار شاه با دخترش به کل تغییر کرده بود و شهناز مایه آزار شاه شده بود؛ اما هرگز از حرف خود عقب­ نشینی نکرد و شاه بلاخره با ازدواج آن­ها موافقت کرد، به شرطی که دست از کارهای درویش گانه خود بردارند و در ژنو زندگی کنند و جایی نروند.

آن­ها بعد از ازدواج، در خارج از ایران زندگی کردند و حاصل این ازدواج دو فرزند به نام‌های فوزیه و کیخسرو است.
خسرو جهانبانی در تاریخ 93/1/29فوت کرد.
+168
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  simairani - کاشان، ایران
  خسرو جهانبانی، برادر سرتیب نادرِ جهانبانی، شجاع مردِ ارتش شاهنشاهی ایران بود که از سر کلاس درس به بیدادگاه این رژیم خونخوار برده شد و به جو‌خه اعدام سپرده شد، روح این بزرگ مردان شاد.
  61
  51
  شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.