ساختمانی که توریست های غربی را به تهران می‌کشد

ساختمان موزه هنرهای معاصر در پارک لاله تهران
ارزش کارهای نگهداری شده در این موزه بیش از 2.5 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

این روزها با به نمایش گذاشتن برخی از تابلوهای نفیس و ارزشمند از هنرمندان معاصر غربی در موزه هنرهای معاصر تهران نگاه رسانه های جهانی به این موزه جلب شده است.
 
به گزارش عصر ایران موزه هنرهای معاصر تهران با ساختمانی بی نظیر که مجموعه ای هنری بالغ بر بیش از 3 هزار اثر ارزشمند را درون خود دارد برای بسیاری از رسانه ها و هنردوستان غربی از نظر وجود دهها تابلوی به نمایش در نیامده از هنرمندان معاصر اروپایی و آمریکایی دارای ارزش خاصی است.
 
در گزارش هایی که در روزهای گذشته و همزمان با نمایش گالری مجموعه ای از این تابلوها در موزه هنرهای معاصر تهران در رسانه های مختلف اروپایی و آمریکایی منتشر شده است، به منحصر بفرد بودن برخی از آثار موجود در این موزه اشاره شده و بر این نکته تاکید شده که نمایش این آثار ممکن است حتی بسیاری از توریست های اروپایی را آمریکایی را تنها برای بازدید از این موزه راهی تهران کند.
تابلویی از "هانری دو تولوز لوترک" نقاش فرانسوی در موزه هنرهای معاصر تهراندر بسیاری از گزارش های منتشره در یک هفته گذشته حتی ساعات کار موزه هنرهای معاصر، محل آن در تهران و روزهای کاری آن مورد اشاره قرار گرفته است تا خوانندگان در صورت تمایل به سفر از چند و چون فعالیت موزه هنرهای معاصر تهران آگاه باشند.
 
روزنامه دیلی تلگراف بریتانیا آخرین رسانه ای بوده است که به این موضوع پرداخته و با انتشار گزارشی مفصل از مجموعه ارزشمند هنری موجود در این موزه نوشته است نمایش این آثار ارزشمند هنری در موزه هنرهای معاصر که با دارا بودن بیش از 2.5 میلیاررد دلار تابلوی نقاشی یکی از 10 موزه برتر هنری جهان به شمار می رود، ممکن است در شرایطی که روند ورود توریست های غربی به ایران در دوره پسا توافق شدت گرفته است، به افزایش آمار جذب توریست ایران کمک کند.
 
به نوشته تلگراف آثار و تابلوهای این گالری هنری  تا 20 سال پس از انقلاب در ایران در معرض نمایش عمومی گذاشته نشده بود تا اینکه برای نخستین بار در دوره دولت سید محمد خاتمی در سال 1999 مجموعه هایی از گنجینه هنری موجود در این موزه به معرض نمایش عموم گذاشته شد.
 
بسیاری از تابلوهای متعلق به هنرمندان معاصر غربی در دوره پیش از انقلاب و از سوی همسر  شاه سابق ایران خریداری شده است.
 
برخی از تابلوهای موجود در این مجموعه به دلیل اینکه در استانداردهای مقامات ایرانی "نافی عفت عمومی" قلمداد می شوند، هیچ گاه در معرض نمایش عمومی گذاشته نشده اند و حتی برخی از آنها پس از انقلاب بی سروصدا به خارج از ایران منتقل شده و با تابلوهای نقاشی دیگر کلکسیونر های غربی معاوضه شده اند.
 
برخی از تابلوهای موجود در این گالری نیز در سال های گذشته برای نمایش موقت به گالری های هنری در اروپا قرض داده شده است.
 
نمایش تابلوی "نقاش و مدلش" اثر پیکاسو در موزه زوریخ سوییس در سال 1389که از موزه هنرهای معاصر تهران به امانت گرفته شده بود. ارزش این تابلو 100 میلیون دلار تخمین زده می شود.گران ترین و ارزشمند ترین اثر این مجموعه 42 تابلویی نفیس از آثار هنرمندان غربی، تابلوی "نقاشی دیواری روی زمینه قرمز هندی" اثر نقاش آمریکایی "جکسون پولاک" است که حدود 250 میلیون دلار ارزش گذاری شده است.
 
علی جنتی وزیر ارشاد در آیین گشایش این گالری در حال تماشای اثر جکسون پولاک در میان تابلوهای این مجموعه 30 اثر از پیکاسو و آثاری از اندی وارهول وفرانسیس بیکن و نیز تندیس هایی از "دانلد جاد" ، ادواردو چیلیدا و دن فلاوین  به چشم می خورد.
+139
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  این تابلو آخریه رو پیکاسو وقتی مهد کودک میرفت کشیده . خداییش کدوم دیوونه ای به این تابلو دویست و پنجاه میلیون دلار پول داده . اینو بچه های سه ساله هم بلدن
  41
  37
  جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان

  با تشکر و قدردانی از شهبانوی ایران فرح پهلوی به خاطر حمایت و تلاش ایشان برای حفظ هنر و فرهنگ ایرانیان و شناساندن فرهنگ و هنر ایرانی‌ به دنیا در طول حکومت شاهنشاه وطن دوست آریامهر در ایران قبل از اشغال دوم توسط اعراب وحشی.
  45
  92
  جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Roxenda - لندن، انگلستان

  روحت شاد پهلوی که اگر تا الان بودی ایران رو گلستان کرده بودی . اینا هم سرمایهای مملکت رو توی سوریه و لبنان دود کردن رفت باقیشم اختلاس کردند .
  40
  98
  جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Compatriot - تورنتو، کانادا

  دم خانواده پهلوی گرم. الهی در و بلاتون بخوره با شدت هر چه تمامتر تو سر آخوندهای بیکار، بی‌عأر و بی‌فایده! وقتی‌ ادم خدمات این خاندان را مقایسه میکنه با ویرانه‌های بجا مانده از این رژیم تازی تازه متوجه میشه که ما خودمون به کشورمون خیانت کردیم. پدرانمون نمیدانستند از زندگیشون چی‌ میخوان. تف به این چرخ روزگار!
  39
  86
  جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  dannni - سوئد، سوئد

  همایون شایان - اسلو، نروژ, ،چشمات آلبالو می‌بینه ، بابا اثر جکسون پولاک است
  4
  26
  جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  ساسانیان - لیورپول، انگلستان

  چطور تو این ٣٦ ساله اخوندا ترتیب این نقاشى ها را نداده اند باعث تعجب است،یا در دوران احمدى نژاد که با کامیون اجناس موزه را تخلیه کردند ولى به این نقاشى ها اسیبى نرسید باز خدا را شکر،
  1
  30
  جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  smart292 - ونکوور، کانادا
  جهت اطلاع دوستان ،در کشور‌های غربی از ژاپن و چین تا اروپا و کانادا و آمریکا ، افراد پول دار ، سرمایه گذاری روی ، املاک و هنر و اخیراً هم شروع شده سرمایه گذاری روی ماشینهای قدیمی را انجام میدهند ، که سرمایه گذاری آنها را در کوتاه مدت چندین برابر خواهد کرد ، حتی رهبر دزد ایران هم با آن قرآن که پوتین داد باید خیلی‌ خوشحال باشد.‌ای کاش رهبر ایران هم ایرانی بود و این قرآن را به موزه تحویل میداد
  2
  9
  شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  خدا پدر و مادر خاندان پهلوی رو بیامرزه که هر چی هست از صدقه سر اوناست
  2
  14
  شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.