۱۰ عادت نادرست که مانع از هضم غذا می شود

آیا بعد از هر وعده ی غذایی احساس سنگینی زیاد می کنید؟ معده تان آتش می گیرد؟ بدتر از همه این که دچار یبوست یا اسهال می شوید؟ اینها جزو شایع ترین مشکلات گوارشی هستند که در اکثر موارد به عادت های بد خودمان مربوط می شوند.
 
برای بهبود وضعیت گوارش و هضم راحت غذا لازم است که از مصرف برخی مواد غذایی، برخی عادت های نادرست حین و بعد از غذا و مصرف برخی نوشیدنی ها و غیره پرهیز شود. در این مطلب شما را با 10 عادت مشکل ساز برای گوارش که مانع از هضم درست غذا می شوند بیشتر آشنا می کنیم.
مصرف زیاد کافئین
مولکول های اصلی داخل قهوه ای که نوش جان می کنید (نه تنها قهوه بلکه نوشیدنی های انرژی زا و حتی چای) به خودی خود روی گوارش تأثیر می گذارند. این تأثیر شامل کاهش قدرت اسفنکتر تحتانی مری و تحریک ترشح اسید معده است. همین تأثیر باعث بالا آمدن اسید معده به سمت انتهای گلو و ایجاد احساس ناخوشایند می شود. بنابراین مصرف زیاد قهوه و چای را بخصوص بلافاصله بعد از غذا کاهش دهید.
مصرف بیش از اندازه ی سوسیس و کالباس
همه چیز بستگی به کیفیت و کمیت گوشت های فراوری شده دارد. مصرف کم و گزیده شده این محصولات غذایی تأثیر زیادی روی گوارش ندارد. اما بدانید که چربی (چربی موجود در گوشت های فراوری شده، گوشت قرمز، غذاهای حاوی سس، پنیرها و کره و غیره) حدود 20 درصد تغذیه ی ما را تشکیل می دهد اما هستند افرادی که بیش از این میزان چربی دریافت می کنند. بنابراین زمان هضم غذا به دلیل زمانی که برای تجزیه کردن این چربی ها نیاز هست طولانی تر می شود. هضم این مواد غذایی از طریق اسیدهای صفراوی موجود در کیسه ی صفرا و ترشح شده از کبد انجام می شود. در واقع با مصرف میزان زیادی مواد غذایی چرب معده اسید بیشتر و کبد صفرای بیشتری تولید می کنند و چربی های موجود در کولون آب می خواهند. نتیجه این می شود که معده دچار سوزش و مدفوع چرب و حتی شل می شود و فرد مدام آروغ می زند.

این اتفاق در خصوص بیشتر سبزیجاتی مانند کلم نیز می افتد. چون زمانی که این قبیل سبزیجات به کولون می رسند باکتری ها آن ها را تجزیه کرده و به میزان زیادی گاز تولید می شود. در نتیجه باعث بروز مشکلاتی مانند دل درد، نفخ و گاز معده تولید می شود.

علاوه بر این باید حواستان به مواد غذایی که باعث سوزش معده نیز می شوند باشد. ادویه ها و فلفل نیز به طور مستقیم روی ترشح اسید معده تأثیر می گذارند. درنتیجه باعث بروز مشکلاتی مانند سوزش معده و حتی ریفلاکس معده می شوند.
تند غذا خوردن و نجویدن کافی آن
تند غذا خوردن باعث می شود بدون اینکه متوجه باشید پرخوری کنید. در حین خوردن غذا، مغز حدود 20 دقیقه زمان لازم دارد تا احساس سیری را مخابره کند. به همین دلیل امکان دارد فرد 2،3 و حتی 4 برابر بیشتر بخورد. زمانی که معده پر می شود اسید بیشتری نیز تولید می کند. در نتیجه احساس ناخوشایندی بعد از غذا خوردن بروز می کند. باید بدانید که خوب جویدن مواد غذایی کار داخلی معده را کمتر و به هضم راحت تر غذا کمک می کند.
سیگار کشیدن بعد از غذا
دود دخانیات حاوی ترکیبات سمی است که وارد معده می شود و به سلول های تولید کننده موکوس آن آسیب می زند. این بافت ها معده را از گزند اسید زیاد حفظ می کنند. مصرف دخانیات اغلب به عادت های آسیب رسان دیگری مانند مصرف الکل، مواد غذایی چرب یا قهوه ی زیاد گره می خورد. تمام این عوامل نیز دردسرهای معده را بیشتر می کنند. مصرف دخانیات به مرور باعث بروز زخم معده شده و زمینه را برای بروز سرطان معده فراهم می سازد.
دراز کشیدن بعد از غذا
در حین هضم غذا، جریان خون دستگاه گوارش، جریان خون سیستم مغزی را تحت تأثیر قرار می دهد و ما وارد فاز آرامش می شویم تا کار معده راحت تر انجام شود. با این حال دراز کشیدن و چرت زدن بلافاصله بعد از غذا باعث تولید اسید بیشتر از همان ابتدای گوارش می شود. بنابراین اسید معده بالا می آید. بهتر است بعد از غذا به جای خوابیدن در حالت نیمه خوابیده قرار داشته باشید.
پر کردن معده
هر چه معده پرتر باشد زمان هضم غذا نیز کندتر و سخت تر خواهد شد. اسید معده که به هضم غذا کمک می کند باعث تحریک مخاط معده شده و از مری بالا می آید. در نتیجه مشکل ریفلاکس معده، سوزش معده و آروغ های مکرر بروز می کند.
مصرف نوشیدنی های گازدار
مصرف زیاد نوشیدنی های گازدار برای دستگاه گوارش دردسرساز می شود. گاز کربونیک موجود در این نوشیدنی ها باعث ایجاد تورم در معده شده و به صورت آروغ آزاد می شوند. ترکیب این اسید با اسید معده مشکل ساز است. میزان بالای قند موجود در این نوشیدنی ها باعث افزایش تولید اسید معده شده و مشکل را چند برابر می کنند. در نتیجه مشکلاتی مانند ریفلاکس اسید معده، نفخ و آروغ بروز می کند.
الکل
الکل قدرت اسفنکتر تحتانی مری را کاهش می دهد. حتما می دانید که این اسفنکتر راه عبور بین معده و مری را مسدود می کند. الکل باعث شل شدن این دریچه و بالا آمدن اسید معده می شود. این قبیل نوشیدنی ها میل مصرف مواد غذایی چرب، مصرف سیگار و همچنین میل به خوابیدن بعد از غذا را افزایش می دهند و مشکلاتی مانند ریفلاکس اسید معده و استفراغ ایجاد می کنند.
استرس
استرس زبان را به لکنت می اندازد، ضربان قلب را بالا می برد، رنگ صورت را قرمز می کند، عرق را از سر و روی ما جاری می سازد و غیره. علاوه بر تمام این ها باعث مشکلاتی در دستگاه گوارش می شود. استرس روی دستگاه عصبی تأثیر می گذارد و فعالیت گوارشی را با مشکل مواجه می سازد. مشکلاتی مانند بالا آمدن اسید معده، دردهای گوارشی و کرامپ معده از جمله اثرات استرس در دستگاه گوارش است. استرس همچنین باعث کاهش اشتها می شود.
مصرف داروهای ضدالتهاب
داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن به طور مستقیم وارد خون می شوند و روی مکانیسم سلول های تولید کننده موکوس معده تأثیر می گذارند. این وضعیت باعث کاهش حفاظت معده در برابر اسیدها می شود. اکثر مردم به صورت خودسرانه از این داروها به عنوان مسکن برای تسکین سردرد یا دردهای قاعدگی استفاده می کنند. غافل از اینکه استفاده ی زیاد از این قبیل داروها امکان بروز زخم معده و اثنی عشر و ورم معده را افزایش می دهد.
+24
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.