پوتین با کیف اتمی و خودروی مخصوص در تهران

رئیس جمهور روسیه که برای شرکت در اجلاس روسای جمهور کشورهای صادر کننده گاز به تهران خواهد آمد ،اما بسیاری به دنبال آن هستند که بدانند آیا در این سفر نیز کیف اتمی و خودروی مخصوص خود را به همراه خواهد داشت.
 "ولادیمیر پوتین،" رئیس جمهور روسیه به منظور شرکت در اجلاس روسای کشورهای صادر کننده گاز، دوشنبه به تهران سفر می‌کند، اما در این میان  بسیاری از کارشناسان منتظرند ببینند آیا پوتین در این سفر چمدان معروف اتمی خود را همراه خواهد داشت یا خیر.
به طور معمول رئیس جمهور روسیه همیشه در سفرهای خود به مانند سفری که چند سال پیش بمنظور حضور در نشست روسای کشورهای حاشیه دریای خزر به تهران داشت، با 3 هواپیما هم شکل وارد می شود و نزدیک به 180 نفر هیات همراه وی می باشد.
 
چمدان اتمی چیست؟چمدان اتمی وسیله‌ای است که در آن داده‌های رمزی و سری لازم جهت صدور فرمان حمله، با بکار گیری تسلیحات هسته‌ای کشورهای آمریکا، فرانسه و روسیه، بوسیله رئیس جمهور آنها نگهداری می‌شود.  
 
در روسیه سه چمدان اتمی وجود دارد. چمدان‌ها "چگت" نام دارند. اولی در دست رئیس جمهور، دومی در دست رئیس ستاد مشترک سه قوا و سومی در اختیار وزیر دفاع است. این سری چمدان بخشی از سامانه ارتباطات و فرماندهی کل ارتش روسیه، کازبک، است. این نام از نام سیگار برگ مورد علاقه "استالین" گرفته شد. طبق قوانین کرملین، روس‌ها باید سه نفره و پشت سر هم فرمان حمله را صادر کنند.
 
چمدان اتمی، اولین بار در بحران موشکی کوبا در دهه ۱۹۶۰ میلادی به رسمیت شناخته شد. ایجاد چمدان اتمی به دلیل نگرانی "جان اف کندی،" رئیس جمهور وقت آمریکا، در رابطه با توانایی نسبتاً مطلق صدور فرمان حمله، بوسیله رئیس ستاد مشترک سه قوا طراحی شد تا اولاً: رئیس جمهور مملکت هر زمان و بدون تلف شدن وقت بتواند فرمان حمله یا دفاع با تسلیحات هسته‌ای را صادر کند؛ (بعلاوه یک نفر دوم که بیش از سه جانشین دارد)  
 
دوما: امرای ارشد ارتش نتوانند سرخود عمل کرده و عامل جنگ هسته‌ای شوند. در محافل آمریکایی این چمدان را "توپ فوتبال هسته‌ای" یا "کیف مدرسه اضطراری رئیس جمهور" می‌نامند.
 
محتویات چمدان هسته‌ای چیست؟
گفته می شود در این چمدان، وسایل ارتباط کاملاً امن با یک ماهواره مخصوص، نقشه‌های کشورهای مختلف، سناریوهای مختلف جنگی، آمار احتمالی تلفات در منطقه مورد هدف، رمزهای صدور مجوز حمله و برخی اسرار دیگر جای داده شده‌ است. محتویات چمدانهای سه کشور نامبرده تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.
 
پوتین در سال 2012 ( 1391) همزمان با انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور روسیه، چمدان اتمی را از کرملین دریافت کرد. چمدان اتمی پوتین نیز شامل کدهای رمزگذاری شده درباره تسلیحات هسته‌ای است. ظاهر چمدان شبیه به یک کیف لپ‌تاپ است و به رئیس جمهور علائمی هشدار دهنده‌ای درصورت وقوع حملات اتمی در گوشه و کنار جهان می‌دهد.

خودروی مخصوص رئیس جمهور روسیه
این خودرو که محصول شرکت خودروسازی زیل روسیه است، از خودروی ویژه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پیشرفته‌تر است.
 
شرکت زیل اعلام کرده که 6 سال برای ساخت این خودروی جدید زمان مصرف کرده است، پوتین اصرار داشته که تمامی ساختارها و قطعات این خودرو ساخت روسیه باشد و تکنولوژی امنیتی و نظامی آن نیز از روسیه تامین شده تا به صورت کامل بتوان آن را خودرویی ساخت روسیه دانست، تحلیلگران این اقدام پوتین را آغازی بر ورود روسیه به رقابت در بازار خودروهای فاخر دانسته‌اند.
 
این خودرو که کاملا زرهی و امن است، تنها 3 و نیم تن وزن دارد، شیشه های این خودرو ضد گلوله و ضد موشک است و ساختار تجهیزات داخلی آن به گونه ای است که حتی می‌توان یک جنگ را از درون آن اداره کرد.
بر اساس این گزارش خودروی مذکور حتی در مقابل حملات شیمیایی و اتمی نیز مصون بوده و از سیستم پیشرفته الکترونیکی بهره‌مند است که قابلیت کنترل و حرکت آن از داخل و خارج خودرو را فراهم می کند، این خودرو تجهیزات پیشرفته ارتباطاتی دارد که می‌توان آن را در حال حرکت خودرو به یک سالن ارتباطات و نشست های نظامی کاملا محرمانه تبدیل کرد.
+110
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۹
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  اگر میگفتند شیشه و بدنه ماشین ضد گلوله و ضد آر پی جی است صحیح تر بود تا ضد موشک . کمی درمورد خصوصیات آن بزرگنمائی شده.
  21
  75
  یکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۳
  ۴۸
  پروردگار - تهران، ایران

  کابینت ساز بوده کسی که بدنه رو ساخته
  5
  48
  یکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۱
  ۴۴
  یک ایرانی در استرالیا - ملبورن، استرالیا

  بازم ماجو زده شدیم. یه گزارش کاملا غیر علمی و بدون پایه و اساس. اون کسی که نوشته خودرو در برابر حملات اتمی هم مقاومه به احتمال زیاد اصلن هیچ اطلاعی از معنی و قدرت بمب اتمی نداره.
  3
  63
  یکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۶
  ۲۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  ماشین در مقابل انفجار اتمی مقاومه!! از اون حرفها بود که مرغ پخته هم خندش میگیره!
  0
  24
  دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۸
  ۴۱
  Berdia-Iran - قم، ایران
  باور کنید تمام این حرفها در مورد روسیه بلوف است بابا یه کم مطالعه کنید روسیه اگر این چند موشک و هواپیما را دارد ساخته و مغز مستشاران و مهندسین المان است که بعد از جنگ استالینکراد و شکست المان نزدیک به صد هزار از مهندسین و مغز های المانها را با خود به روسیه بردندکه تمام تکنولوژی ادوات جنگی را برای روسها ساختند اگر دقت کنید روسیه هنوز سیستم الکترونیک هواپیما های خود را نمی تواند درست کندکشورهای ایتالیا و فرانسه با چین درست میکند شما تا به حال خودروی ساخت روسیه دیده اید که در دنیا معروف باشد؟؟مسلما خیر،من در روسیه زندگی کردم یه کشور بی در و پیکر با مردمی دزد و الکلی دختراشون هم خودتان بهتر میدونید نون اور خانواده ها در کشورها ترکیه و غیره،اینها با سمند ساخت ایران اونجا کلاس میزارند روسیه بدون ملیاردها دلار ایران هیچ هیچ است و درصمن به قول امام خمینی هیچ قدمی برای هیچ کشوری بر نمیدارند اگر به سودشان نباشد زنده باد امام خمینی که حتی دست دادن به اینها را نجس می دانست فیلمش در یوتیوب هست
  13
  5
  دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ - ۰۳:۲۵
  ۳۸
  کار درست - بوداپست، مجارستان
  یه خورده راجع به سیستم امنیتی ماشین مبالغه شده ولی برای یه کسی مثل یوتین این دم و دستگاه و امنیت باید باشه.
  2
  13
  دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۸
  ۳۰
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  نه شرقی‌ نه غربی چی‌ شد پس؟. مرگ بر شوروی کافر چی‌ شد؟ این سرور همه اونهایی نیست که خدا نشناسند؟. بسیجی‌، سپاهی،حسین شریعتمداری، هیچکس اعتراضی نداره؟
  1
  14
  دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۶
  ۳۸
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  فک و فامیل آلو هستند دیگر! احتمالا کسی که قرار بوده ویژگی های این خودرو را اعلام کنه نمیروف فلفلی زده بوده.
  0
  8
  دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۰
  ۳۸
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا
  پس ماشینش فرق چندانی با پراید نداره 😂
  3
  7
  دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۸
  نظر شما چیست؟