رشوه میلیاردی زنجانی برای «تسویه حساب صوری» با شرکت نفت

ابوالقاسم صلواتی، قاضی دادگاه بابک زنجانی، روز شنبه ۳۰ آبان، در دوازدهمین جلسه دادگاه اعلام کرد که «مسئول حقوقی» سابق شرکت نفت، بابت «تسویه صوری» بدهی آقای زنجانی، «دو میلیارد و ۵۰۰ تومان» رشوه از او گرفته است.
 
به گفته آقای صلواتی،شرکت نفت در سال ۹۲  ملک ایران زمین را  به ارزش ۷۰۳ میلیارد تومان از آقای زنجانی خریده و «در‌‌‌ همان روز به قیمت هشت هزار میلیاردتومان» به او فروخته است، تا بدهی‌اش «به صورت صوری تسویه شود».
 
در همین حال بابک زنجانی نیز گفت که «اطلاعات سپاه» پاسداران در تماس تلفنی به او اعلام کرده که سه میلیارد تومان به این فرد پرداخت کند.
 
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا آقای زنجانی در جلسه دادگاه نام «مسئول حقوقی» سابق شرکت نفت را «م. ن.» اعلام کرد و وکیل وزارت نفت نیز در پاسخ به اظهارات قاضی پرونده گفت که این فرد «سمتی در وزارت نفت نداشته و فقط مشاوره حقوقی می‌داده است».
 
با وجود گفته‌های وکیل وزارت نفت، آقای صلواتی در ادامه دادگاه گفت که وزیر وقت نفت در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۹۲ آقای «ن» را به عنوان «مسئول حقوقی» این وزارتخانه در قرارداد با بابک زنجانی معرفی کرده است.
 
بابک زنجانی نیز دراین باره گفت: «۱۵ اردیبهشت سال ۹۲ به دستور وزیر نفت جلسه‌ای برگزار شد که قرار شد دو میلیارد طلب شرکت نفت را که به دلیل تحریم قابل انتقال از بانک مالزی نبود را طی مدت یک سال انتقال بدهیم و ضمانت این کار نیز به عهده من قرار گرفت و این قرارداد امضا شد و قرار شد یک فقره چک به تاریخ ۱۵ اردیبهشت سال ۹۳ به وزارت نفت تحویل دهم».
 
آقای زنجانی گفت که با تقاضای وزیر سابق نفت، ملک ایران زمین را به عنوان ضمانت یکی از چک‌هایش به مبلغ «دو میلیارد و ۶۶ میلیون یورو» در اختیار این وزارتخانه قرار داده است.
 
وی اضافه کرد: «آقایان وزارت نفت گفتند این ملک را از شما می‌خریم و دوباره به شما می‌فروشیم و اگر چک را پاس کردید آن را برمی گردانیم و در سندی که در دفترخانه تنظیم شد ملک را به قیمت هشت هزار میلیارد تومان به من فروختند».
 
بابک زنجانی همچنین گفت که پس از تقاضای آقای «م. ن» برای دریافت پنج میلیارد تومان در ازای ثبت اسناد این معامله به «اطلاعات سپاه» تلفن زده است و آنان ابتدا گفته‌اند که «این مبلغ را پرداخت نکن» اما دو روز بعد به او تلفن زده‌اند و گفته‌اند «شما فقط مبلغ حدود سه میلیارد را به آن‌ها بده».
 
وی اضافه کرد: «به آن فرد گفتم من بیشتر از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان ندارم که او نیز در ‌‌‌نهایت رضایت داد و در قالب چکی به این فرد تحویل داده و چک پس از حدود دو هفته پاس شد».
 
قاضی دادگاه نیز گفت که  در ماجرای نقل و انتقال ملک ایران زمین سردفتر شماره ۸۱۹ «به جای دریافت ۱۰ میلیون تومان، هشت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان» از بابک زنجانی پول گرفته است.
 
بابک زنجانی در جلسه دادگاه همچنین گفت که ملک ایران زمین را در سال ۸۷ یا ۸۸ از سپاه پاسداران و بانک انصار متعلق به بسیج به مبلغ ۲۸۰ میلیارد تومان خریده است.
 
مرتضی تورک معاون دادستان تهران روز سه شنبه ۱۹ آبان و در هفتمین جلسه دادگاه گفته بود که اختلاف نظر کار‌شناسی درباره ملک ایران زمین وجود دارد، به طوری که برخی قیمت آن را ۶۰۰ میلیارد تومان و برخی هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برآورد کرده‌اند.
 
مطرح شدن دوباره نام وزیر سابق نفت در دادگاه بابک زنجانی در حالی است که امیرعباس سلطانی نماینده مجلس روز جمعه ۱۰ مهر،با استناد به گفته‌های پیشین آقای زنجانی در کمیسیون انرژی مجلس، رستم قاسمی، وزیر نفت در دولت محمود احمدی‌نژاد، را متهم کرده بود که به همراه پنج عضو دیگر کابینه احمدی‌نژاد، او را «تأیید کرده» و مجوز انعقاد «قرارداد نفتی» را به او داده بودند.
+21
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  greatpersian1 - وین، اتریش
  بابک زنجانی باید رئیس بشه، چند حداقل مردم میدوننند که این کی‌ است .
  0
  6
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  farokhzad - کنت، انگلستان
  اینهاخون مردم رو تو شیشه کردن همین مردک بى ناموس درست وقتیکه رژیم حتى پول نداشت که به این شغالهاى ساعتى هشت هزارتومنى اینترنتى پول بدهد و خیلى جاها داشت با مشکل بودجه کلى مواجه میشد این بچه سیدهاى تازى کت به دست پول تو دستگاه کشتار اخوندى ریختند و در أصل کار نفس مصنوعى بموقع دادن رژیم با تحریم ها داشت کمرش میشکست والبته مردم ایران هم زیاد له شدن از این تحریم ها ولى اتفاقى که الان افتاد باعث شد این گرانى ها ماندگار شود ولى پول ها ایران ازاد ولى نه براى مردم بلکه براى همین مزدورها ریخته شود امسال این بى ناموس خائن میلیاردها دولار پول ملت را ریختن تو جیب ترکیه دبى مالزى و چین اینها باعث فقر و بیکارى هزاران کارگر کارخانجات و تولیدى هاى کوچک و بزرگ شدن انها با وارد کردن جنس هاى چینى صد هزار کارخانه و تولیدى هاى کوچک بزرگ را تعطیل کردن این مردک با اون پولها ٦٠٠ میلیارد تومن پول خونه تو فرشته تهران میده و بنز چندین میلیاردى و ساعات ٥٠٠ میلیون تومنى و هواپیما اقتصادى شریک دیگر او رضا ضراب پسر حسین ضراب هست که تمام پولها را برد در ترکیه و دیدید علنا اردغوان إبراز خوشحالى میکرد از بابت
  0
  11
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.