توضیح خسرو معتضد پیرامون مقاله‌اش درباره شاه

خسرو معتضد پیرامون مقاله‌ای که از وی درباره شاه منتشر شده است، توضیحاتی ارائه کرد.
 
به گزارش  «تماشاگر امروز»، مدتی است تصویری از بریده یک روزنامه قدیمی در فضای مجازی دست به‌دست می‌شود. این بریده روزنامه مربوط به مطلبی است در مدح شاه و به قلم خسرو معتضد. او در این‌باره می‌گوید: «آقایی هست به اسم رسول جعفریان که نمی‌دانم چه دشمنی‌ای با من دارد و به مقامی باورنکردنی هم رسید و رئیس کتابخانه مجلس شد. سه چهار سال پیش ایشان گفت من یک وقتی مطلبی در روزنامه شاهنشاهی ایران دیدم که استاد معتضد که خیلی هم دوستش دارم متنی در مدح شاه نوشته بود. به جز جعفریان یکی دو نفر دیگر هم این حرف را زده‌اند که من پاسخ دادم و توی دهن اینها زدم.
این تصویر، جعلی نیست و بنده نوشته‌ام اما از آنجا که قلم در دست دشمن است، این مطلب را خیلی بزرگ کردند. آن زمان کارمند وزارت اطلاعات و گردشگری سابق (وزارت فرهنگ و ارشاد فعلی) بودم و وظیفه داشتیم با نشریاتی که دولت منتشر می‌کرد همکاری کنیم. من مقالات زیادی در «روزنامه شاهنشاهی ایران» نوشتم و درباره مورخانی که درباره ایران کتاب نوشته‌اند و چند مقاله درباره سلسله‌هایی که در ایران حکومت کردند. یکی از این مقالات درباره کوروش بود. سردبیر روزنامه آقای نبوی بود و گرایشات چپی داشت. او به عنوان سردبیر هم در مقالات ما دستی می‌برد‌؛ همچنان که الان هم این اتفاق در نشریات ما می‌افتد. ایشان چند سطر به اول مطلب من اضافه کرد و من هم عکس‌العملی نشان ندادم. به‌ هر‌ حال طبیعی است الان هم من مقالاتی برای نشریات می‌نویسم و ممکن است تیترش تغییر کند یا سردبیر به صلاحدید خودش تغییر در متن ایجاد کند. اصلا مهم نیست.
 
من کتابی نوشته‌ام به نام پیشگویی شوم راز ۷۱ ساله که به وقایع تاریخی قتل ناصرالدین شاه می‌پرداخت. این کتاب تصادفا در ۲۱ فروردین ۱۳۴۴ که در آن روز به شاه سوءقصد شد‏، منتشر شده بود. این سوءظن پیش آمده بود که ارتباطی بین کتاب من و این اتفاق بوده است. بابت آن کتاب، اسم من در لیست ممنوع‌القلم‌های ساواک رفت. نام من در ردیف ۴۶ آمده و نام آقای اکبر هاشمی در ردیف ۵۴ و نام امام هم در ردیف ۵۵. بدون اینکه بدانم، ممنوع‌الخروج هم شده بودم تا اینکه در سال ۱۳۵۵ در فرودگاه متوجه شدم. آقای نبوی هم برای اینکه این مشکل را حل کند، مقاله من را تغییر داد و اینی شد که الان عکسش منتشر شده است.
 
آن زمان تمام روزنامه‌ها عکس شاه را منتشر می‌کردند و از شاه می‌نوشتند. این کار، دستور بود و باید اجرا می‌شد. این آقایانی که این حرف‌ها را زده‌اند و این حقه‌بازی‌ها را می‌کنند از هیچ چیز مطبوعات و روزنامه‌های آن زمان خبر ندارند.
 
یک موقعی واقعا به رضاشاه معتقد بودم اما کم‌کم تاریخ را که خواندم، دانشگاه که رفتم‏، مدارک و اسناد را که دیدم نظرم عوض شد. آدم عوض می‌شود. سنگ‌های کف زمین هم عوض می‌شوند. انسان اگر تغییر نکند، انسان اگر تکامل پیدا نکند که انسان نیست، من هم تغییر کرده‌ام. اینها یک عده آدم‌های حسود هستند که به من می‌تازند.»
 
خسرو معتضد پنج سال پیش نیز به جعفریان درباره مقاله‌اش در روزنامه جشن شاهنشاهی پاسخ داده بود.
+15
رأی دهید
-65

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا

  حرف شما متین ، ولی بنای تاریخ با احساسات جور در نمیاد ، ایا نوشته های شما بر حسب واقعیت هستش یا نظر شخصی ؟
  1
  67
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  علیرضا تهرانی مقدم - تهران، ایران

  واقعا جواب قانع کننده ای بود میگه اون زمان کارمند بوده و باید برای شاه مقاله مینوشته و قاعدتا الانم از این حکومت حقوق میگیره تا این دروغها رو بگه ، میگه عقایدش نسبت به اون زمان تغییر کرده قطعا اگر حکومت عوض بشه عقاید ایشونم دوباره عوض میشه چون اینا همیشه مزدور و عمله حکومت و نون به نرخ روز خورن و واقعیات رو به نفع اربابشون تحریف میکنن
  1
  113
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  IIPARSAII - هانوفر، آلمان

  تو مدت هاست که ابزاری هستی برای خراب کردن حکومت گذشته و برای اینکه جلوی دورین بشینی حاضر بودی تاریخ معاصر را جعل کنی. اکنون هم تاریخ مصرفت برای حکومت به پایان رسیده. همان گونه که امروز خودت اعتراف می کنی که ثابق از روی اجبار مدح می گفتی٬ فردا هم خواهی گفت از روی جبر از حکومت آخوند ها طرفداری کردم. مشکل امثال شما اجبار حکومت ها نیست٬ مشکل شما نداشتن اصول اخلاقی و وجدان است. نام اصلی شما تاریخ دان و روزنامه نگار نیست٬ نام اصلی شما عملگان دکتاتوریست.
  1
  88
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  pars40 - فرایبورگ، سوییس

  شاه هم دیکتاتور بود مثل آخوندهای جانی . اگر فقر و سرکوب و فشار و بدبختی در ایران نبود مردم که دیوانه نبودن انقلاب کنن و بعد هم روز از نو روزی از نو . متاسفانه خیلی ها چون از این ملاهای داعشی دل خوشی ندارند فکر میکنن شاه خوب بوده اما متاسفانه اگر شاه ایران عقل داشت و دیکتاتور نبود هرگز زمینه ای برای انقلاب ایجاد نمیشد . در همه انقلابها عامل اصلی فقر و سرکو ب و فشار سیاسی هستش .
  68
  34
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  اقای خسرو معتضد ..دروغ باین بزرگی .که درزمان شاه تمام روزنامه ها عکس شاه منتشرمیشد واین یک دستوروباید اجرا میشد . چرا تیتر روزنامه بعنوان گفتاردرباب مفهوم شاه رابطه با " توده دولت " که ارم حزب توده وکمونیستهاست . چرا نام روزنامه وتاریخ نشر نیست ? : اگرراست میگوئید وازخود حرف ونشر میکنید .بهتر نبود . اعلامیه ساواک با مهر وتاریخ لیست ممنوع القلم ها را نشان دهید !? دراخر .اشتباه گرفتید . باروزنامه کیهان شریعتمداری تهران که زیر نفوذ وهزینه مالی رهبر ت سیدعلی است .
  46
  58
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  کثیفترین آن..قلاب تاریخ مدرن جهان را در ایران به وجود آوردید و دهها هزار واقعه ی وحشتناک ..حالا به مجیز گویی پرداخته اید...بله چرا که نه!!!!دور دور خیانتکاران است که کشور را به این بلا دچار کردید..و اکثرا شده اید خارج نشین -که به خواب هم نمیدیدید..باید آب به آسیاب ملا و آن..قلابشان بریزید.
  28
  48
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  فارسان - مرکزی، ایران

  بنده اطلاع موثق وکامل دارم که برای اجرای هر برنامه تلویزیونی (لجن پرا کنی)یک سکه بهار آزادی دست مزد می گرفتی .تو مردک دو دوزه باز زیرش نزنی پس کی بزنه !!!!
  8
  46
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  بعله دیگه حاکمان قدرت در ایران همواره چاپلوسان را دوسن داشتند و دارند و این را نمی دانند که این چاپلوسان ذره ای به آنها اعتقاد ندارند و خیلی سریع رنگ عوض می کردند حالا این که خوب بود آن ازهاری خیلی بامزه بود که به شاه می گفت اصلا کسی تو خیابون نیست اینهایی هم که می شنوید صدای نواره ! که مردم هم در جوابش به خیابان آمدند و گفتند : آخه ازهاری .. ژنرال پنج ستاره باز هم بگو نواره نوار که دست نداره نوار که پا نداره !
  36
  9
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مترلینگ - منچستر، انگلستان
  خوب نه اینکه الان عکس جنیفر لوپز و انجلینا جولی همش رو روزنامه هاس اونموقع همش عکس شاه بود !!!!فردا هم ننه قمر بشه رهبر هم عکساش توروزنامه هاس هم روی پول و در و دیوار اداره جات خر همون خره فقط پالونش عوض میشه
  2
  18
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سرورآقا - پوتسدام، آلمان

  آقای معتضد شما با کورها غذا نمیخورید فراموش نکن که گوشت و پوست و استخوان شما از حکومت شاه است
  1
  34
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. توده‌ یی تو هم برای پنهان کردن مأموریت از سوی ملا....یک کلمه انتقاد از رژیم ملا...۱۰۰۰ انتقاد از قبل----- تا برای حکومت ننگین اسلامی اعتبار بخری....وقتی‌ که موج اعدامها از ۱۳۵۷ شروع شد کسانی‌ چون تو هورا کشیدید.تا،بعد تابستان ۶۷ پیش آمد آن وقت روزه خوانی شما شروع شد..درود بر فدای آقا..و باور عمیق...که فیلم بازی نمیکنند و باطنشان هویدا،،،نه مثل تو هزار چهره.
  25
  39
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::pars40 - فرایبورگ، سوییس::]. ننگ‌ بر شما که برای توجیه آن قلاب ننگینتان مرتب نقائص قبل از آن قلاب را--- هزار برابر می‌کنید....سنگ پای قزوین
  26
  40
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  تا میتوانید هر چیز منفی‌ از گذشته را هزار برابر کنید -هم پول -هم اقامت در کشورهایی که به خواب هم نمیدیدید.....عاقلان از علت وقوع آن قلابتان با خبرند.....همان کاری که غرب در عراق لیبی‌.افغانستان کرد.و وضع هزار برابر بدتر شد..درس اول را از پیروزی آن...قلابیون از ایران گرفت.
  25
  34
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  جناب معتضد کسانی که به شاهنشاه ایران و ایران دوستدار و وفادار بودند در همان روزهای ننگین پیروزی آن قلاب به وحشیانه‌ترین شکل ممکن اعدام و شکنجه شدن و افراد خیلی‌ ریز هم دست کم از کار بر کنار شدن.تو که بلایی سرت نیومد یعنی‌ خائن و جاسوس بودی.بهتر بود با افتخار میگفتی‌ بلی من نوشتم ،حداقل این طوری سنگینتر بودی.
  1
  40
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  pars40 - فرایبورگ، سوییس .ادم باید خیلی عقب افتاده وبی خبرازدنیا باشد که شاه فقید را باداعش مقایسه کند . بیخود نبود زمان شاه فقید میگفتند ایران ژاندارمر منطقه است . هدف بادسیسه شاه را برداشتند . امنیت جهان واقتصاد ازبین رفت . اگر چشم داری قیاس کن وببین .
  24
  32
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  parvin55 - مادرید، اسپانیا پروین جان . دقیقا درست میگوئید درمورد آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه . کامنت های قبلی اش هست . حالا داره نقش بازی میکند.
  23
  25
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. دوست گرامی‌ تعدادی از سوی رژیم کثیف ملایان هستند که چون بازدیدکنندگان این سا یت زیاد هستند اینجا فعال هستند با اینکه ,چپیها‌.مجاهدین‌.ملی‌ منقلیها‌.اسلامیها دهها سا یت در اختیار دارند این جا می‌‌آیند تا صداها را خفه کنند که مبادا..نا آگاهی‌..آگاه شود.که چه بر سر ایران آوردند.و وقتی‌-ملت در چاه عمیق جنایت ملا غرق شد با اهل و عیال راهی‌ خارج....خیانتکار در هیچ کشوری به اندازه ی ایران نیست!!!
  16
  24
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  ما ملت نمک نشناسی هستیم.اگر شاه بهرقیمتی,مانند اسد کشتار میکرد و میماند,همش تو این فکر و افسوس بودیم که اگه امام میامد چی میشد؟تمام بلاها بخاطر عدم مطالعه و دور بودن از واقعیات تاریخ گذشته ایران و دنیا ,بسرما میاید.از این شخص مزدور جیره خوار بشدت متنفرم
  2
  18
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  parvin55 - مادرید، اسپانیا . دقیقا دوست گرامی ..
  14
  13
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.