نزدیک به ۵۰ هزار اثر تاریخی و خطی در دوران احمدی‌نژاد «مفقود شد»

عبدالناصر میرچی، مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز، گفت که در پی انتقال معاونت میراث فرهنگی کشور به شیراز در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، حدود ۴۸ هزار اثر تاریخی و نسخه خطی «مفقود شده» است.
 
خبرگزاری مهر روز پنج‌شنبه، ۲۸ آبان، در گزارشی به نقل از اسدالله درویش امیری، معاون امور حقوقی و مجلس سازمان میراث فرهنگی کشور، نوشت: «مدارک و کتب و نسخ خطی ارزشمندی که از گذشتگان برای ما به ارث رسیده است در کتابخانه مرکزی معاونت میراث فرهنگی در سازمان نگهداری می‌شد.»
 
آقای درویش امیری با اشاره به انتقال معاونت میراث فرهنگی این سازمان به شیراز در دولت محمود احمدی‌نژاد گفت که پس از آن، کتابخانه مرکزی این معاونت هم به شیراز منتقل شد.
 
به گفته این مقام، «متاسفانه پس از این انتقال، کتب تاریخی و نسخ خطی در گونی برنج و کارتن در زیرزمین ساختمان محل استقرار معاونت میراث نگهداری می‌شد... و طعمه حشرات، موش‌ها و همچنین رطوبت شده و آسیب جدی دیدند».
 
این مقام سازمان میراث فرهنگی در عین حال گفته است که با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، مجموعه اسناد و کتب و نسخ خطی از شیراز به تهران برگردانده شد و «ظرف مدت سه ماه توسط ۵۰ کار‌شناس صحافی و مورد ترمیم قرار گرفت».
 
پیش از این نیز علی کرمی، از کارکنان سازمان میراث فرهنگی ایران، خبر داده بود که در زمان مدیران قبلی سازمان میراث فرهنگی در دوره محمود احمدی‌نژاد «۴۷ هزار» نسخه کتاب، نسخه خطی، و هزاران قطعه عکس تاریخی به همراه گزارش‌های باستان‌شناسی «به تاراج رفته و نابود شده‌» بود.
 
این نخستین بار نیست که موضوع غفلت از نگهداری از آثار تاریخی و ملی ایران به تیتر خبر و گزارش تبدیل می‌شود.
 
در دولت حسن روحانی نیز گزارش شد که مسئولان موزه رضا عباسی اسناد و مکاتبات دوره حکومت پهلوی را به دلیل «کمبود فضا» سوزانده‌اند.
 
اغلب این اسناد تاریخی مربوط به مکاتبات دفتر فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران بوده است.
حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰، هم‌اکنون مدتی است که به اتهامات مرتبط با فساد مالی زندانی است.
+86
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  razmandeh - استکهلم، سوئد

  این جونور دیگه چکار نکرده؟؟؟؟؟ اون گندهایی که نزده لطفا بگید !!! البته مقدار زیادی از آثار تاریخی که دزدیده در هتل برادر رحیم مشایی (حاج آقا رضا رحیم مشایی) که در بلاروس بنمایش گذاشته شده !!!!
  2
  49
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ایران عزیز - هیوستون، ایالات متحده امریکا
  اصلا من توصیه میکنم برای حفظ سلامتی اعصاب و روانمون مطالبی که مربوط این اقاست رو نخونده رد بشیم چون با خوندن هر موضوعی در مورد خطاهای ایشون یه تنش عصبی به ادم وارد میشه
  1
  11
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  aziuk - لندن، انگلستان
  شانس آوردیم ایران خودش مفقود نشد دور بعدی احمدی‌نژاد باید فانوس به دست به دنباله ایران بگردیم ;)
  0
  14
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  پسرش یه بار گفت یه روزى میشه که تاریخ از پدرم خیلى چیزا میگه !!! کى میدونن منظورش چى بوده !!! ؟؟؟
  0
  13
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا
  از هشت سال دوران این مردک مفلوک خبر خوشی هم به گوشتون رسیده؟ همه ش سرکوب، تقلب، اختلاس، تحقیر، گرانی، تحریم، تو روح پدرت خامنه ای که اینو به ما «تحمیل» کردی! ! «تحمیل» یعنی از سر سپوری آرادان گرمسار تا ریاست جمهوری ایران! این مردک که خودش شکل این حرفها نبود، خامنه ای «دوسرقاف» این آش رو برای ما پخت!
  0
  11
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.